טיולי פתיחת שנה

טיולי פתיחת שנה

טיולי פתיחת שנה של תנועת הצופים (המוכרים גם בשם פתי"ש) מתקיימים מידי שנה בין החודשים ספטמבר לנובמבר (בהתאם לתכנית השבטית) בתאי שטח נרחבים מדן ועד אילת. אל הטיולים יוצאים כ-60,000 חניכי וחניכות התנועה (מכיתות ד' עד י"ב) מכלל השבטים בארץ. הטיולים מנוהלים על ידי צוותים שכירים וכן על ידי בעלי תפקידים מהשכבות הבוגרות בשבטים ואילו ההדרכה מתבצעת אך ורק על ידי מדריכים צעירים מכיתות ט'-יב'. כלל הטיולים מתואמים ומאושרים על מול כל הגורמים הרשמיים, כאשר לכל טיול מתקיים טיול הכנה. במהלך הטיול עוברים החניכים תכנים חינוכיים מגוונים על בסיס תכנית ההדרכה התנועתית "המסע בצופים". כמו כן חווים החניכים אתגרים קבוצתיים ואישיים המאפשרים יציאה ממרחב הנוחות היום יומי וכך מוסיפים נדבך נוסף להתפתחות בחייהם האישיים והצופיים.

טיולי חנוכה

טיולי חנוכה

טיולי חנוכה המסורתיים של תנועת הצופים מתקיימים במרחב הדרומי של ישראל, מאזור המכתשים ועד להרי אילת בדרום. לטיולים יוצאים כ-12,000 חברי השכבות הבוגרות מכלל השבטים בתנועה והם כוללים שלושה ימים בשטח לכיתות י' ו-יא' וארבעה ימים לכיתות יב'. הטיולים מנוהלים על ידי מטה התנועה ועל ידי צוותים שכירים מכלל ההנהגות וההדרכה בטיול גם היא מתבצעת על ידי צוותים בוגרים של מדריכי שכבות וחברי שנת שירות. כלל הטיולים מתואמים ומאושרים על מול כל הגורמים הרשמיים, כאשר לכל טיול מתקיים טיול הכנה של הצוותים הבוגרים. במהלך הטיול עוברים החניכים תכנים על דמות הבוגר, הקשר בין האדם לטבע וזהות יהודית וישראלית. כמו כן חווים החניכים אתגרים קבוצתיים ואישיים המאפשרים יציאה ממרחב הנוחות היום יומי וכך מוסיפים נדבך נוסף להתפתחות בחייהם האישיים והצופיים.

פורימון

פורימון

אחד ממפעלי הדגל של התנועה המתקיים בחג פורים. במסגרת הפורימון מקיים השבט יריד פורים לקהילת השבט. היריד מאופיין בתחנות מחנאיות כדוגמת גלגל ענק, ספינת פיראטים, עיר קופים, מגלשה, קרוסלה, תחנות הפעלה, תחרויות ועוד. הפורימון נבנה ומתופעל ע"י חניכי השכבה הבוגרת ובעזרת חניכי שכבת הנעורים בשבט.בפורימון זוכים חניכי השבט ותושבי השכונה בה הוא ממוקם לראות את רגע השיא בעשייה הצופית בה לוקחים חלק כלל חניכי השבט החל משלב התכנון, הכולל ייעוץ הנדסי ואישורים מקדימים למבנים, דרך ההקמה בשבט ועד ההפקה ותפעול האירוע עצמו, לרבות פירוקו.

טיולי פסח

טיולי פסח

טיולי פסח של תנועת הצופים מתקיימים מידי שנה בשבוע שלפני ליל הסדר בתנאי שטח, במקומות נרחבים מדן ועד אילת. כ-60,000 חניכי וחניכות התנועה מכלל השבטים בארץ לוקחים חלק בטיולים אלה. הטיולים מתחלקים לשכבות הצעירות (ד'-ו') במסגרת שבטית ושכבות נעורים (ז'-ט') במסגרת הנהגתית ונעים בין שני ימי טיול לחניכים הצעירים ועד ארבעה ימי טיול לשכבות הנעורים. הטיולים מנוהלים על ידי צוותים שכירים וכן על ידי בעלי תפקידים מהשכבות הבוגרות בשבטים ואילו ההדרכה מתבצעת אך ורק על ידי מדריכים צעירים מכיתות ט'-יב'. כלל הטיולים מתואמים ומאושרים על מול כל הגורמים הרשמיים, כאשר לכל טיול מתקיים טיול הכנה. במהלך הטיול עוברים החניכים תכנים חינוכיים מגוונים על בסיס תכנית ההדרכה התנועתית "המסע בצופים". כמו כן, חווים החניכים אתגרים קבוצתיים ואישיים המאפשרים יציאה ממרחב הנוחות היום יומי וכך מוסיפים נדבך נוסף להתפתחות בחייהם האישיים והצופיים.

יום צופה

יום צופה

אירוע השיא בשנה הצופית בו חניכי השבט נדרשים להפגין את כישורי הצופיות שרכשו במהלך השנה ולעבור את מבחן ההסמכה לדרגה הצופית שלהם (על פי שכבת הגיל). החניכים נדרשים לרכוש מיומנות מחמשת ענפי הצופיות – שדאות וטבע, התמצאות, עמלנות, מחנאות, עזרה ראשונה. בסיום מבחן ההסמכה מקבלים החניכים את דרגתם הצופית בטקס שבטי בנוכחות ההורים.

שכבת ד׳ – עופרים, דרגת ניצן, מעבר דרגת ״מעגל עופרים״
שכבה ה׳ – נחשונים, דרגה ג', מעבר דרגה ״קפיצה מעל אש״
שכבה ו׳ – חותרים, דרגה ב', מעבר דרגה ״מעבר חלון״
שכבה ז׳ – משוטטים, דרגה א׳, מעבר דרגה ״הליכת זיקית״
שכבה ח׳ – מבטיחים, דרגת צופה, מעבר דרגה ״תרגילי סדר״

מחנה קיץ

מחנה קיץ

מחנות הקיץ של תנועת הצופים מתקיימים בכל שנה במהלך חודש יולי במספר מוקדים ברחבי הארץ מיער מגינים (כרמי יוסף) בדרום ועד יער לימונים (צפת) בצפון ובסך הכל מפעילה התנועה שישה יערות במקביל על פני שלושה מחזורים. אל מחנות הקיץ יוצאים כ-55,000 חניכי וחניכות התנועה מכלל השבטים בארץ תחת מסגרת הנהגתית. מחנות הקיץ אורכים בין 3 ימים לחניכים הצעירים ביותר ועד ל-9 ימים עבור חברי השכבות הבוגרות. המחנות מנוהלים על ידי צוותים שכירים קבועים וזמניים המוכשרים על ידי גורמים מוסמכים בתוך ומחוץ לתנועה. במהלך המחנה חווים הבאים והבאות "עולם ילדים" בו הם בונים את אזורי הלינה ומתקנים נוספים, מקיימים פעילות ייחודית להם,אוכלים, חיים ונושמים את היער, כל זאת בעזרתם הנאמנה של חברי השכבה הבוגרת שמדריכים ומפעילים את החניכים הצעירים. כלל המחנות מתואמים ומאושרים על מול כל הגורמים הרשמיים כולל הוצאת רישוי עסקים לכלל המחנות וקבלת אישורים ממשרד הבריאות, החינוך וכיבוי אש. המחנה מזמן לחניכים אתגרים קבוצתיים ואישיים המאפשרים יציאה ממרחב הנוחות היום יומי וכך מוסיפים נדבך נוסף להתפתחות בחייהם האישיים והצופיים.

קורס הדרכה ט'

קורס הדרכה ט'

במהלך שנת הפעילות עוברים חניכי שכבת ט' קורס הדרכה בו הם לומדים כישורי הדרכה, התאמת הפעילות למגוון אוכלוסיות, מאפייני הגיל המודרך, תוכנית ההדרכה הצופית ("המסע בצופים") ועוד. בסיום שנת ההדרכה יוצאים חניכי השכבה לקורס חמישיות מסכם הנערך כשבוע במהלך חודשי הקיץ בו הם מסכמים את הידע הנלמד לאורך השנה וכן מתרגלים בפועל את שלמדו. בסיום הקורס מקבלים החניכים את ההסמכה המיוחלת והופכים להיות מדריכים בתנועת הצופים. בהמשך הם מקבלים קבוצת חניכים צעירים להדרכה שנתית ובכך למעשה זוכים לעסוק בעשייה חינוכית ולחנך דור של חניכים וחניכות בתנועה.
דילוג לתוכן