zofim.org.il
  
 


 
אגף חינוך
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » אגף חינוך » כתבה: הצופה חובב את החי והצומח ומגן עליהם

תמונת מגזין הצופה חובב את החי והצומח ומגן עליהם פורסם על ידי אגף חינוך
בתאריך 9/9/2013
בכתבה זו צפו 2504 גולשים

 הרצאת אנונימוס בנושא זכויות בעלי-חיים

עמותת אנונימוס  לזכויות בעלי חיים, מציעה לשבטים הרצאה, המותאמת במיוחד לתנועות הנוער. ההרצאה ניתנת בהתנדבות ומיועדת לשכבה ז' ומעלה כמו גם למדריכים הבוגרים.

לפרטים ולהזמנת ההרצאה info@anonymous.org.il או בטלפון 03-6204878

למה "זכויות בעלי-חיים"?

פעילות למען בעלי-חיים נמנית עם הביטויים המובהקים ביותר של עשייה ומחשבה ערכית, שכן מטרתה היא עזרה לזולת, אשר אינו יכול להשיב טובה תחת טובה. המאמץ לטובת בעלי-חיים כרוך בפיתוח רגישות ומחשבה עצמאית, משום שהנער/ה מתמודד/ת עם קיומה של אלימות, שמעטים קמים לפעול נגדה ומעטים אף נותנים עליה את הדעת.

למרות ההסכמה הכללית נגד התעללות בבעלי-חיים, לא פעם נותרת עמימות ביחס לשאלות פשוטות: מהי התעללות? ומי אחראי לה? אנונימוס מציעה לברר שאלות אלה ביסודיות, ולהציע לנערות ולנערים דרכים לעזור לבעלי-החיים.

מהי אנונימוס?

אנונימוס, העמותה הישראלית לזכויות בעלי-חיים, היא עמותה ללא מטרות רווח, שנוסדה בשנת 1994 ושמה לה למטרה לשנות את יחס החברה לבעלי-חיים ולהשתית אותו על התחשבות בצרכיהם. העמותה קנתה לה שם במאבקיה הציבוריים כנגד פגיעות חמורות בבעלי-חיים במסגרות ממוסדות, כגון: תעשיית הפרוות, קרקסים המנצלים בעלי-חיים, ניסויים בבעלי-חיים ומשקים חקלאיים. אנונימוס מקיימת קשר קבוע ושיתוף-פעולה עם הרשויות הממונות על הגנת בעלי-חיים בישראל – במשרד לאיכות הסביבה ובמשרד החקלאות, והיא חברה בארגון נוח, ההתאחדות הישראלית של הארגונים למען בעלי-חיים, מיסודו של המשרד לאיכות הסביבה. אנו פועלים בכלים של הסברה, חינוך והעלאת המודעות.  אנו מאמינים, שרק שינוי עמוק בדרכי חשיבה והתנהגות יוכל להביא בטווח הארוך לתיקון אמיתי במצבם של בעלי-החיים.
 


מה אנו מציעים?

כדי לקדם את ההגנה על בעלי-חיים בישראל ובעקבות הפניות הרבות שמגיעות אלינו, אנו מקיימים זה מספר שנים הרצאות בבתי-ספר, בתנועות נוער, ביחידות צבא, אוניברסיטאות, מכללות וכדומה.
בהרצאות
אנו מעודדים לראות בבעלי-חיים זולת, שיש להתחשב בצרכיו, ולא כלי שניתן לאדם לשימושו. מסגרת הנושאים של ההרצאות היא קבועה, אך אנו מתאימים את התוכן ואת הסגנון לפי גיל הילדים ואופי האוכלוסייה. כל הרצאה היא אירוע של חיפוש משותף עם התלמידים אחר יסודות היחס שלנו לבעלי-חיים, וניסיון לחשוב יחד – ואף להציע פתרונות מעשיים כיצד ליצור עולם טוב יותר לכולנו. את מערך ההרצאות מרכז אריאל צֹבל, מורה מוסמך, המתמחה באוניברסיטת תל-אביב בקשר שבין בני-אדם לבעלי-חיים. צוות המרצים קטן ואיכותי, והוא מורכב מפעילים ותיקים של אנונימוס, אשר רכשו ניסיון רב בהסברה מול קבוצות של נוער, ילדים וחיילים, ובמסגרות נוספות. ההרצאה ניתנת ללא תשלום.

 

תכנית הרצאת המבוא של אנונימוס

מהן זכויות בבעלי-חיים? האם הפגיעה בבעלי-חיים נערכת במקרים חריגים בלבד? ומה ניתן לעשות כדי למנוע את הפגיעה? ההרצאה באה לענות על שאלות אלה באופן שיטתי, בעזרת תמונות להמחשה, סרטון, חידון והשתתפות הקהל. משך ההרצאה המומלץ הוא 60 דקות. אמצעי העזר הטכניים שאנו זקוקים להם: מקרן המתחבר למחשב נייד (ברקו). במידה ואין ציוד כזה ברשותכם אנא עדכנו אותנו בכך ונדאג להביא.

 


לפניכם פירוט נושאי ההרצאה:

מהן זכויות בעלי-חיים? כשמדברים על זכויות בעלי-חיים, מתכוונים בדרך-כלל לזכויות שמקנה להם עצם רגישותם. בעלי-החיים סובלים כשפוגעים בהם באלימות, כשמזניחים אותם או כשמונעים מהם מלספק את הצורך שלהם בסביבה מגוונת, בפעילות, בחברה ובמשפחה. הזכויות הנובעות מרגישויות אלה נחשבות כזכויות מוסריות, בבחינת צער בעלי-חיים. כמה מהן זכו להכרה בחוקי מדינת ישראל ומדינות רבות אחרות.

 התעללות מקרים חריגים בלבד? התעללות בבעלי-חיים נחשבת בחברה שלנו כפשע. אולם רוב הפגיעה בבעלי-חיים נערכת ללא כוונות זדון, הרחק מעיני הציבור וללא ידיעתו, ולעתים קרובות בתמיכתו הכספית. תופעות נפוצות, אשר אנשים מעטים בלבד יודעים על קיומן, נחשבות כהתעללות רק כאשר הן נחשפות לעיני הציבור הרחב. כך קרה ביחס לניצול חיות בקרקסים, כליאת תרנגולות בכלובי סוללה, פיטום אווזים, חטיפת חיות בר מחיי הטבע ועוד. כמו כן, ההרצאה חושפת את היחס שבין פגיעה בבעלי חיים ובין נזקים אקולוגיים מהקשים ביותר הנגרמים על ידי האדם.

 
כיצד ניתן לעזור לחיות? הכרת העובדות על הפגיעה בבעלי-חיים וחשיפתן בפני אחרים הן הכרחיות להתפתחותה של פעילות למענם. בעקבות זאת מתפתח לחץ ציבורי, שראשיתו בחרם צרכנים, למשל: רבים אינם קונים מוצרי קוסמטיקה שנוסו על בעלי-חיים, או מעדיפים "ביצי חופש". במקביל לחרם, מופעל לחץ על הרשויות לממש את החוקים הקיימים או לשנותם. לא פעם, החשיפה והלחץ הציבורי נערכו בידי נוער והביאו לתוצאות מרשימות. למשל, האיסור על פיטום אווזים בישראל הוא בעיקרו תוצאה של פעילות נוער. הישגים כאלה מתחילים לעתים קרובות בפעילויות צנועות לכאורה, בין חברים או בסביבת המגורים.

לפרטים נוספים ולהזמנת ההרצאה:

עמותת אנונימוס, בדוא"ל info@anonymous.org.il או בטלפון 03-6204878

 

 

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה