zofim.org.il
  
 


 
שבט ארד
חץ  דפי מידע דף הבית » שבט ארד » תנועת הצופים

תנועת הצופים פורסם בתאריך 17/2/2010

 

האידיאולוגיה של תנועת הצופים מורכבת מהרבה מסמכים שונים כגון: התפיסה הערכית של תנועת הצופים, התפיסה החינוכית, ייעוד התנועה ועוד, כשבגדול, מעל הכל יש את ארבעת ערכי הליבה של הצופים, ערכים שמתווים את הפעילות הצופית.החינוך בתנועת הצופים התחיל עוד מתנועת הצופים העולמית שהתפתחה על ידי הלורד באדן פאוול בתחילת המאה שעברה באנגליה, וקיבלה שינויים ותספות מקומיים פה בארץ עם השנים.
ערכי הליבה של הצופים

 

1. מעורבות חברתית- כוללת בתוכה פעילויות קהילתיות, הכרה בשונה (עבודה עם ילדים בעלי צרכים מיוחדים), דיונים על הארץ ,העולם והבעיות השונות, השתתפות פעילה בהפגנות מחאה, עצרות ועוד...
 2. רב תרבותיות- קבלת השונה, לדעת להכיר ולהבין תרבויות שונות, לדעת לקבל את זכותו של כל אדם לתרבות ואמונה משלו...

3. דמוקרטיה

4. זהות ישראלית - יהודית!

 

אלה הם ארבע הערכים סביבם פועל תנועת הצופים העבריים.

 

במקביל, ישנם את עשרת מידות הצופה, שמקורם עוד באנגליה, ובתחילת דרכה של תנועת הצופים בארץ תורגמו לעברית עם שינויים קלים בנוסח, ואלה הן 10 המידות, על פיהן אמור לפעול בחייו האישיים כל "צופה טוב":

1. הצופה דברו אמת

 
 
  2.הצופה נאמן למדינתו , לעמו , ולשפתו.
 

 

 

 

 

 
 
 7. הצופה איש משמעת
 

 

 

 
 
 10. הצופה טהור בדיבוריו ובמעשיו

 

 
לצופים יש גם תפיסה חינוכית ותפיסה ערכית. התפיסה הערכית מדברת על הערכים בהם מאמינה התנועה ומרחיבה אותם, והתפיסה החינוכית אומרת שלא צריך רק לדבר על הערכים במסגרת התנועה, אלא צריך לחנך את החניכים כך שבאמת יפעלו להשגתם ויעשו מעשה, גם בחייהם האישיים מעבר לשעות הפעילות בצופים, וגם אחרי שהחניך סיים את תקופתו בצופים. כלומר פעם צופה- תמיד צופה.
 
החאקי
מדי החאקי הם הלבוש הרשמי של תנועת הצופים בעולם. את ההשראה לצבע קיבל מייסד הצופים, רוברט באדן-פאוול, ממדי הצבא הבריטי בהודו שהיו צבועים גם הם בחאקי. כיום חלק מהתנועות בעולם כבר אינן משתמשות במדי חאקי, אך זה נותר הצבע המזוהה ביותר עם הצופים והצופיות.
באדן פאוול על חאקי
בכל העולם כוללת תלבושת החאקי חולצה ומכנסיים, בד"כ עם צירוף של עניבה לפי קריטריונים שונים. בחלק גדול מהתנועות מצורף לתלבושת גם כובע צופי בצבע חאקי.
למה חאקי?
מדוע בחרה תנועת הצופים העבריים להשתמש דווקא בחאקי בתור המדים הרשמיים שלה? נהוג לציין ארבע סיבות:
אחידות- יצירת סמל זהה לכל הצופים.
ייחוד- החאקי ישמש כמאפיין מיוחד של תנועת הצופים ויפריד אותה מתנועות אחרות (ברוב התנועות בישראל נהוג ללבוש חולצות כחולות עם שרוך).
שוויון- כל הצופים ילבשו את אותם המדים ללא הבדלי דת, גזע ומין, ובעיקר ללא הבדלי מעמדות.
הסוואה- זוהי סיבה היסטורית וסמלית: מקור הצופיות הוא בטבע (ולכן קרויים הצופים באנלית "scouts"- סיירים), והחאקי הוא צבע מצויין להסוואה ולשימוש בטבע (הוא לא נקרע בקלות, הוא עמיד, אין בעיה ללכלך אותו).
עוד עובדה חשובה- יש לזכור שבעבר החאקי היה בגד נפוץ שנמצא בכל בית (בד"כ כבגד עבודה) ולכן הוא היה קל להשגה. הוא גם מסמל את החלוציות שהתקיימה בארץ לפני קום המדינה ובה השתתפו הצופים.
 
העניבות
העניבות בצופים העבריים מתחלקות ל3 סוגים: לפי שכבת גיל, לפי תפקיד ולפי הכשרה. העניבות לפי שכבת גיל נמצאות בשימוש בין הכיתות ד'-ט', והעניבות לפי תפקיד מכיתה י' והלאה. בנוסף, קיימות לעיתים עניבות שמוענקות לצופים שעברו הכשרה מיוחדת, והן עדיפות על העניבות האחרות (עניבת "תג היער").
 
הדרגות
הדרגות נתפרות על כיס שמאל של חולצת החאקי, ומסמלות את רמת ההכשרה הצופית של החניך. הדרגות מוענקות מדי שנה לאחר מבחן "מעבר הדרגה" ביום הצופה, והן מחליפות אחת את השנייה (כלומר- צריכה להיות רק דרגה אחת על החאקי).
כל הדרגות מוקפות בחבל- לסמל את הצופיות. מדרגה לדרגה יש התפתחות ברמת ההכשרה הצופית, הבאה לידי ביטוי בכך שבכל דרגה מקבל החניך חלק מסמל תנועת הצופים העבריים:
דרגת ניצן- מוענקת לחניכי שכבת "עופרים" (כיתה ד') המתחילים את דרכם בתנועה. העופר המופיע על הדרגה מסמל את היותם של חניכי ד' הצעירים בשבט.
דרגה ג'- מוענקת לחניכי שכבת "נחשונים" (כיתה ה'), ומסמלת את ההכשרה הצופית הראשונה שקיבלו. הדרגה כוללת עלי החבצלת ועלי התלתן, שהם חלק מסמל תנועת הצופים העבריים. הדרגה נענדת במקום דרגת הניצן.
דרגה ב'- מוענקת לחניכי שכבת "משוטטים" (כיתה ו') ומסמלת את ההכשרה הצופית הנוספת שקיבלו החניכים ואת המשך התפתחותם בתנועה. הדרגה כוללת מגן דוד, שהוא חלק מסמל תנועת הצופים העבריים. הדרגה נענדת במקום דרגה ג'.
דרגה א'- מוענקת לחניכי שכבת "חותרים" (כיתה ז'), ומסמלת התקדמות נוספת בהכשרתם הצופית. הדרגה כוללת עלי חבצלת ותלתן (המופיעים על דרגה ג') ומגן דוד (המופיע על דרגה ב'). הדרגה נענדת במקום דרגה ב'.
דרגת הצופה- מוענקת לחניכי שכבת "מבטיחים" (כיתה ח'), ומסמלת את סיום הכשרתם הצופית הבסיסית והפיכתם מחניכים בתנועה לחברי התנועה. הדרגה כוללת את הסמל המלא של תנועת הצופים העבריים, כולל הסיסמא "היה נכון". הדרגה יכולה להינתן ביום הצופה או לאחר ההבטחה שעוברים חניכי ח'.
 
סמלים נוספים
"צופי ישראל" בעברית, ערבית ואנגלית- את תגי "צופי ישראל" רשאי לענוד כל חניך בתנועה על השרוולים (שמאל בעברית ואנגלית וימין בעברית וערבית).
דגל ישראל- את דגל ישראל רשאי לענוד כל חניך בתנועה. הסמל מבדיל בין את צופי מדינת ישראל מצופי שאר העולם. יש לענוד אותו מעל הכיס השמאלי.
סמל התאחדות הצופים והצופות בישראל- נענד ע"י חברי השכבה הבוגרת על כיס ימין. זהו סמל התאחדות הצופים- ארגון הגג של צופי ישראל המאגד את ששת ארגוני הצופים הפועלים במדינה:
- תנועת הצופים העבריים
- ארגון צופי בתי-הספר הערבים
- ארגון הצופים הדרוזים
- ארגון הצופים האורתודוקסים
- ארגון הצופים הקתולים
- ארגון הצופים הערבים (מוסלמים)
. הסמל כולל את עלי התלתן ועלי החבצלת (סמלי הצופות והצופים), המנורה (סמל מדינת ישראל) ו"היה נכון"- סיסמת הצופים. החבל מסמל את הצופיות המעשית המאגדת את כולם יחד.
סיכת העופר- מוענקת לחניכי שכבת העופרים (ד') ביחד עם דרגת הניצן, ונענדת עד קבלת סיכת ההבטחה בכיתה ח'. יש לענוד אותה על החלק הימני של דש הכיס השמאלי.
סיכת ההבטחה- כוללת את סמל תנועת הצופים העבריים, ומוענקת לחניכי שכבת המבטיחים (ח') לאחר טקס ההבטחה ונענדת במקום סיכת העופר. יש לענוד אותה על החלק הימני של דש הכיס השמאלי.
סיכת התאחדות הצופים והצופות בישראל ("פדרציה")- נענדת ע"י חברי השכבה הבוגרת וכוללת את סמל התאחדות הצופים. יש לענוד אותה על החלק השמאלי של דש הכיס השמאלי.
סיכת בוגר- דומה לסיכת ההבטחה אך קטנה יותר וכוללת את סמל תנועת הצופים העבריים. נענדת ע"י בוגרים בלבד על צד שמאל של הצווארון.

 

 8. הצופה חסכן
 

 

 4. הצופה רע לכל אדם , ואח לכל חבר .
 

 

 3. הצופה מועיל לחברה , אוהב עבודה , ואוהב לעזור לזולת.

 

 9. הצופה אינו נופל ברוחו .

 

 5. הצופה אדיב .
 

 6. הצופה אוהב את החי והצומח ומגן עליהם