zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » מאגר פעילויות לטיולים » נחל עמוד- מבטשה

מאפייני הפעילות
נושא הפעילות: הסטוריה
סוג הפעילות: פעילות מסלול
אזור: הגליל העליון
גיל מומלץ: כיתות כל הגילאים
מקום העברה מומלץ: בטבע
מספר המשתתפים: 15-50 (גדוד)

דירוג הגולשים
הפעילות טרם דורגה על-ידי הגולשים
דרג/י את הפעילות

קבצים נלווים
תמונה מהגלריה
טווית חוטים בעזרת נול
תמונה מהגלריה
ייבוש הבד

שימושי
נחל עמוד- מבטשה
מטרות הפעילות:

החניך ילמד על הקשר בין נחל לעיר ומים כמקור חיים

החניך יתנסה בחשיבה בנושא שאינו מכיר

החניך ידע מהי מבטשה ומה שימושה

 

הפעילות חייבת להתבצע ליד או על גג המבטשה בנחל עמוד.

 

הסבר ראשוני לפני המשימה:

שאלה:

על מנת שאדם ישרוד במקום מגורים הוא צריך?

מים, אוכל ופרנסה. כך שאם נמצא מקור מים זמין, נוכל לספק לעצמנו מים, אוכל- כי חקלאות צריכה מים ובמקרה של העיר הקרובה אלינו, שנדבר עליה עכשיו, גם הפרנסה שלה תלויה במים. הישוב הקרוב אלינו הוא צפת (כשמגיעים מחניון נחל עמוד או עולים אליו חזרה, רואים ישוב גדול מאוד בגדה השנייה של המצוק- זוהי צפת) . עיר גדולה שעיקר גדולתה  בתקופה של המאה ה16. בתקופה הזו מגיעים לצפת הרבה אנשים ובעיקר מספרד (בתקופה הזו בספרד יש את גרוש ספרד- לא נותנים ליהודים להישאר שם- תקראו קצת כדי להבין).  אנשים בצפת עסקו בכל מיני מלאכות- חקלאות, מסחר, אבל הענף הכלכלי החשוב ביותר היה ענף הטקסטיל, בעיקר צמר - האנשים מגורשי ספרד הביאו את המקצוע הזה איתם מחו"ל ופה הם פיתחו אותו לרמה אחרת. כחלק מתהליך ייצור הצמר והפיכתו לחומר גלם שאפשר לעבוד איתו ולייצר ביגוד, צריך להשתמש בכוח המים. הנחל הקרוב לצפת שבמימיו השתמשו לאורך כל התקופות לכל הדברים שדיברנו עליהם, הוא הנחל בו אנחנו הולכים היום, נחל עמוד.

אנחנו נמצאים עכשיו במקום שבו השתמשו במשך תקופות ארוכות לתהליך ייצור הצמר.

משימה:

מציגים בפני החניכים מספר תמונות שמייצגות את תהליך ייצור הצמר מתחילתו ועד סופו ומבקשים מהם לנסות ולסדר על פי הסדר שנראה להם נכון.

לאחר שהם מסדרים עוברים ל התמונות, בודקים שהסדר נכון ומסבירים או נותנים לחניכים להסביר ומשלימים:

יצור הצמר מתחיל בגזיזת הצמר מן הכבש. לאחר מכן עורכים תהליך של מיון הצמר וניקיון מלכלוכים ושוטפים אותו. השלב הבא הוא סירוק הצמר לגושים שמהם יטווה את חוטי הצמר, אותם חוטים שאתם מכירים היום ומהם עושים צעיפים וכובעים. טווית החוטים נעשתה באופן ידני או בעזרת נול אריגה (אלו שתי התמונות). בשלב הבא מייצרים את האריג- אורגים אותו. ואז מגיעים לשלב הבטישה.

מהי בטישה? מישהו יכול לנסות ולהגיד מהתמונה?

הבטישה נועדה כדי צמצם את צפיפות הבד, לחזק אותו ולהקטין את גודלו- ליצור דחיסה משמעותית. את התהליך הזה עושים בעזרת מים ולכן גם השלב הבא הוא ייבוש. גם כאן ישנה בטישה איטית ע"י אדם אחד או בעזרת מכונה- אנחנו בעצם עומדים על גג של מכונה כזו.

לוקחים את התמונה של מכונת הבטישה ומסבירים: (תסתכלו על התמונה כשאתם קוראים את ההסבר אחרת לא תבינו)

כדי שיווצר ההידוק הזה של הבד, צריך פטיש ענק שידפוק על הבד ומנגנון שיפעיל דבר כזה. המנגנון כאן פואל הכוח המים ואנחנו צריכים שהמים יגיעו בחוזק על מנת ליצור כוח מספיק גדול. איך אפשר לקבל חוזק ועוצמה ממים?

ככל שאני אשפוך את המים מגבוה יותר, הם יפלו בעוצמה חזקה יותר. ולכן, מייצרים תעלת מים שתיקח את המים מהנחל בנקודה גבוהה יותר, ודואגים שהיא תישאר באותו הגובה כל הזמן. במורד הנחל, בונים מבנה, בתחתית המבנה יהיה המקום בו יכניסו את הבדים לאמבטיות מלאות במים. תעלת המים, תכנס לתוך המבנה בעזרת ארובה (צבוע  בכחול בציור) והמים יפלו בעוצמה לתחתית המבנה. המים, בגלל עוצמתם החזקה, יסובבו גלגל, שמחובר למוט עץ שעולה למעלה ומסובב עוד מספר גלגלים. הגלגלים האלו,  מחוברים למעין פטישי ענק ובגלל הסיבוב שלהם הם גורמים לפטישים האלו לדפוק על האריגים ובעצם לבצע את הפעולה שרצינו.

 

חשוב לסכם ולוודא כי החניכים הבינו את המושגים

ציוד נדרש

תמונות של תהליך הייצור


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים