zofim.org.il
  
 


 
אתר המשלחת לג’מבורי
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » אתר המשלחת לג’מבורי » ארכיון הכתבות » כתבה: ג’מבורי 2007! (כתבה שלישית בסדרה)

תמונת מגזין ג’מבורי 2007! (כתבה שלישית בסדרה) פורסם על ידי נדב שמגר
בתאריך 31/7/2007
בכתבה זו צפו 8001 גולשים

הפעם נספר לכם קצת על הג'מבורי מבחינה טכנית... כאמור, למי שעדיין לא יודע - הג'מבורי הוא כינוס הצופים הבינ"ל המתקיים אחת לארבע שנים והפעם, בהיילנדס פארק, מרחק של שעה נסיעה מזרחית מלונדון.


היילנדס פארק הוא שטח גדול מאוד (הרבה יותר גדול מפאר הירקון), דשא פראי בכל מקום ואשר משמש בדרך כלל לאירועים גדולים כגון הופעות ענק ופסטיבלים. אם לומר במילים אחרות, בכדי להגיע מפינה אחת של המתחם לצד השני באלכסון, זה ייקח לכם קצת יותר מחצי שעה ואתם תאלצו ללכת מרחק של 2.5 קילומטרים (אבל למען האמת זה המרחק האווירי – מטעמי נימוס, אין לחצות דרך שטחי המחנות של המדינות השונות, אז יש ללכת הרבה יותר מ-2.5 ק"מ).

 

בג'מבורי משתתפים 158 מדינות, כמובן שתראו כאן הכי הרבה משתתפים מאנגליה, השפה הדומיננטית ביותר היא אנגלית אבל בכל פינה אפשר לשמוע כל שפה. מתחם הג'מבורי מחולק לתתי אזורים שלכל אחד ייעוד אחר (ראו מפה מצורפת). תחילה – יש את מתחמי המשלחות של המדינות השונות – על פי גודלה קבעו את שטחה, כל משלחת מקבלת אוהלים עמידים לגשם (זה בעצם אוהל עם יריעה כפולה, האחת פנימית והשנייה חיצונית כאשר אין מגע בין השתיים, כך שבמקרה של גשם – המים לא חודרים פנימה). כמו כן מקבלת כל משלחת סט סירים חדשים, כלי הגשה, סכו"ם צלחות וכוסות מפלסטיק קשיח, יריעות אוהל עם מוטות למטבחים וחדרי אוכל, שולחנות וספסלים.
כל הציוד ניתן בהשאלה כאשר המטרה היא לאסוף את הכל בסוף הג'מבורי ולהציע את הכל למכירה באתר אי-בי לכל המרבה במחיר.

 

בשבילים המרכזיים ניתן לרות מידי פעם בפעם קבוצות של צופים ממדינות שונות הצועדים יחד בצורה מדוגמת כמו חיילים, בשמאל ימין עם מדים אחידים וזאת כאשר כולם שרים שירי מורל ממדינתם.

 

בגלל גודל המחנה והצורך למיין את המשתתפים, נקודת הרישום של המחנה נמצאת במתחם מרוחק מהג'מבורי, כנקודת בינייים למגיעים לשדה התעופה הית'רו שבלונדון. שם, כל משתתף מקבל תג שם הכולל מיספור אישי, וכן שיוך לתפקיד בג'מבורי לפי מה שהוגדר ברשימות שהוכנו מראש ונשלחו על ידי ראשי המשלחות בטרם הגעתם. כמו כן, כל משתתף מקבל עניבה צבעונית של הג'מבורי אשר בקצה שלה יש רצועה בצבע הקשור לתפקיד של המשתתף בג'מבורי, משתתפים שאינם מפעילים של המתחמים השונים מקבלים עניבות עם רצועה צהובה בקצה, ראשי משלחות מקבלים עניבה עם רצועה סגולה, ראשי קבוצות – עניבה עם רצועה ירוקה וכך הלאה.

בניגוד למה שהיינו מצפים, ישנם הרבה מאוד אנשים עם תפקידים לוגיסטיים ואשר מפעילים את המתחם, למשל: אנשים שתפקידם להגיש את המזון ולנקות את חדר האוכל, אנשים שתפקידים להכווין רכבים, ואפילו אנשים שעוסקים בניקיון כללי (כולל שירותים ומקלחות). הדבר הכי מדהים הוא שכל האנשים הללו משלמים בכדי לקחת חלק בתפקידים אלו. מודעות רבה יש לאנגלים בכל הקשור לתפעול המתחם. למשל, אם ספסל יהיה שבור, תוך כמה שעות תוכלו למצוא את אנשי האחזקה מחליפים אותו, כך גם לגבי בעיות תשתית.

 

בניגוד לישראל, אנגליה מרובה גשמים, ולכן הדשא יכול לגדול באופן חופשי בכל מקום. בשל ריבוי האנשים ההולכים בדרכים שנקבעו מראש הדשא נעלם עם הזמן והאדמה נחשפת – כאש יורדים גשמים, המים אינם מצליחים לחלחל לקרקע במהירות הרצויה (מבחינתנו) ומהר מאוד השבילים נראים כמו נהרות בוץ טובעני. אנשי האחזקה באים לאחר מכן ומפזרים חלקיקי עץ מגורד שעוזר במעט להקל על המעבר מבלי להטביע את הנעליים בבוץ.
לשמחתנו, ביומיים האחרונים לא ירד גשם, במהלך היום השמש זורחת, לא חם מידי אבל לא קר, ובשעות הערב, עם שקיעת השמש בסביבות השעה תשע וחצי, מתחילים להרגיש את הקרירות – קצת כמו בטיולי חנוכה דרום למי שחווה את זה.

 

בנוסף למתחמי המשלחות מהמדינות השונות, ישנו מתחם המיועד למבקרים אשר אינם מוגדרים כמשתתפים של הג'מבורי והכולל בצידו האחד ביתני אוהלים של המשלחות השונות בכדי להציג למבקרים השונים מידע אודות המשלחות וכן המדינה ומנהגיה. ביתנים רבים מאפשרים הפעלות לילדים ללא תשלום.

 

בשביל המשתתפים של המחנה ישנם אזורים נוספים כגון מתחם האמונה והדתות אשר בו לכל דת יש אוהל ענק בו כל דת מיוצגת באופן הרצוי מבחינתה. ליהדות יש אוהל ענק הכולל תצוגה מרהיבה אודות מנהגי היהדות והחגים השונים, אוהל בית כנסת וכן הפעלות רבות כגון הכנת שופרים, כיפות, סביבונים, כיתוב שם בעברית, שרשראות מבדידים עם אותיות בעברית ובאנגלית ועוד.

הביתן היהודי מופעל על ידי צוות של פורום הצופים היהודיים הבינ"ל המורכב מנציג מכל מדינה בה יש צופים יהודיים.

 

במרכז הג'מבורי יש את ה"ארנה" – מעין אמפי ענקי היכול להכיל יותר מחמישים אלף איש בו זמנית. שם נערך בשבת האחרונה טקס פתיחה מרכזי בהשתתפותם של כל הנוכחים בג'מבורי. הטקס צמו כלל (כפי שבטח קראתם בכתבתה של רון גלזר) צנחנים שירדו עם דגלי הצופים, צעדה ענקית של נציגי המדינות הנושאים את דגליהם, שיר המחנה, דברי מכובדים כגון הנסיך ויליאם, יו"ר הצופים העולמי ואחרים.

 

אם בארץ התרגלנו לשירותים כימיים, כאן האנגלים בנו מערכת ארעית הכוללת תשתית ביוב שלמה (והיא אף פעם לא נסתמת). המערכת כוללת ביתני שירותים עם אסלות רגילות שניתן להוריד בהם את המים כמו בשירותים רגילים. כמו כן, אוהלי ענק בהם יש מקלחות אישיות (המים תמיד חמים אבל הזרם הוא לא משהו משהו)... מערכת מים שלמה המתאיה גם לשתייה וכן לרחצה אבל כאן נהוגד לתת למשתתפים חומר הקרוי "פיראל", נוזל שקוף המחטא את החיידקים במקום בו לא שוטפים ידיים עם סבון ומים כרגיל. גם בכניסה לחדר האוכל אפשר למצא את אנשי התברואה המבקשים מהמשתתפים לשטוף את ידיהם עם החומר הזה.
ואם כבר מדברים על החדר אוכל. בכל משלחת יש אוהל המשרת את חברי המשלחת, אך ישנו מתחם שלם בקצה המחנה הכולל יותר משמונת אלפים אוהלים ומיועד למבוגרים, זה לא אומר שהשטח יותר טוב, אבל במתחם זה ניתנת האפשרות למבוגרים לנוח מהעבודה השוטפת, לקבל ארוחות מוכנות (יש גם מזון חלל למוסלמים, צמחוני, כשר ליהודים ובעצם כל מה שאתם יכולים לחשוב). המתחם של המבגרים כולל בר עם בירות אבל בכניסה למתחם עומדים נציגי המחנה ובודקים שמי שנכנס למתחם עונד תג שם הכולל את המספר 18 (זה אומר שהמשתתף הינו מעל גיל 18). מתחם זה מיועד בעיקר לאנשים המפעילים את הג'מבורי. חדר האוכל של מתחם זה בנוי מארבעה אוהלי ענק (עם רצפה מובנית) אשר מכלכלים יותר מעשרת אלפים אנשים. התור לחדר האוכל הזה הוא עצום – אבל תתפלאו, אין אפילו אדם אחד המעיז לעקוף ולהידחף לתור.

 

כלל המשתתפים מקבלים בארוחת הבוקר סנדוויצ'ים ארוזים בקופסאות פלסטיק על מנת לאפשר להם להתפנות לפעילויות הרבות מבלי לדאוג לארגן ולבשל את הארוחה. במשלחת הישראלית משתתפים החניכים יחד עם המבוגרים בבישול אבל את שטיפת הכלים, כמו בכל מחנה, החניכים עושים בתורנות. את כל הפסולת נהוג למיין ולזרוק לפחים יעודיים – פלסטיק, נייר/קרטון, אשפה רטובה, ואלומניום (פחיות השתייה המחולקות לארוחת הצהריים). את האשפה מפנים מידי יום.

 

במרכז המתחם, חנויות של הצופים המוכרות ציוד נלווה וכן חולצות ומזכרות וכן תגים, אם כי בכל פינה ניתן למצוא מישהו שיפרוס את הסמלים שלו על הקרקע ויציע אותם להחלפה עם אחרים.
לא ניתן להכניס רכבים למתחם הג'מבורי למעט רכבי אחזקה, משטרה ואספקה. כל המתחם מגודר בגדר בינונית ובכניסה יש אנשי ביקורת שאינם מאפשרים כניסה אוטומטית לכל אחד. ישנה מערכת שלמה של יותר ממאה וחמישים אוטובוסים לרשות המשתתפים המבקשים לצאת לבקר בלונדון ובסביבה מחוץ לג'מבורי וכן למבקרים המבקשים להגיע לביקור בג'מבורי.

 

תוכנית המשתתפים הצעירים תכלול בין היתר ביקור בפארק מים, סיוע בפעילות קהילתית בעיירות סמוכות, וכן סיור תיירים בערים הקרובות. אנשי המשלחות מבלים זמן רב בביקור במתחמי המדינות השונות ולומדים בהם על הנעשה במדינות ועל מנהגיהם. נהדר לראות מידי פעם משלחות הנפגשות עם קבוצות שמחוץ למתחם, ספק אם היו נפגשות לדבר כגון מפגש בין ישראליים למשתתפים מערב הסעודית. אחת האטרקציות הפופולאריות ביותר היא דווקא מתחם הזבל!. שם לומדים המשתתפים על מחזור, ועל כל ההשלכות של האשפה הביתית שאנו יוצרים כל יום בבית שלנו.

 

ניתן להסיק כי אנשי הארגון של הג'מבורי חשבו על הכל, ואם לא, תמיד ניתן לפנות אליהם בבקשה לשפר תחום מסויים ואלו משתדלים לעשות כמיטב יכולתם בכדי לתת מענה לכל פנייה. שרותי דואר מוצעים כאן למשתתפים, תחנת רדיו מקומית, הוצאה לאור המפיקה עיתון של הג'מבורי מידי יום, נקודות ייעוץ ומודיעין ואפילו אוהלים עם פסיכולוגים המציעים אפשרות של שיחה אישית במקרה של מצוקה נפשית.

 

מחר, בראשון לאוגוסט, יחגגו כל המשתתפים 100 שנה למחנה הצופים הראשון שנערך על ידי באדן פאול, מייסד תנועת הצופים. בטקס זה, ישתתפו כל המשתתפים בטקס חידוש ההבטחה של הצופים. אותה הבטחה הנהוגה בארץ.

 

הנה קישור לקובץ עם מפת המחנה למי שמעוניין להסתכל... כמו כן, ניתן לבקר באתר הרשמי.

 

בשל ההזדמנות הייחודית, בקרוב נעלה כתבת ראיון עם נציג מאחת ממשלחות מדינות ערב. כרגיל, בעמודי הסיקורים ניתן לראות הרבה מאוד מהווי היומי של המתחם ומהפעילויות השונות והמגוונות המוצעות במקום. כאמור, נמשיך לעדכן בכתבות שוטפות שנכתבות ברגעים אלו על ידי חברי המשלחת הישראלית לג'מבורי.

 

 

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 5 תגובות | הוספת תגובה


1. כל הכבוד! המשיכו לעדכן אותנו !
נכתב על ידי עילי אבני מאתר האינטרנט צופים ברשת בתאריך 31/7/2007 בשעה 23:14
2. ואוו.
נכתב על ידי ירדן ברגמן משבט דן בתאריך 1/8/2007 בשעה 0:24
3. תמסרו לדניאל עמירה
נכתב על ידי טל מחני משבט רעם בתאריך 1/8/2007 בשעה 19:13
4. איזה מגניב
נכתב על ידי לין בן שושן משבט כנען בתאריך 3/2/2008 בשעה 15:49
5. איזה מגניב
נכתב על ידי לין בן שושן משבט כנען בתאריך 3/2/2008 בשעה 15:50