zofim.org.il
  
 


 
אתר התאחדות הצופים והצופות בישראל
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » אתר התאחדות הצופים והצופות בישראל » כתבה: איך אומרים ''קשר מוט'' בערבית?

תמונת מגזין איך אומרים ''קשר מוט'' בערבית? פורסם על ידי התאחדות הצופים
בתאריך 5/9/2017
בכתבה זו צפו 4144 גולשים

במחנה הקיץ האחרון של הנהגת שורק ביער הזורע, התקיים מפגש ייחודי וראשוני בין ילדים מכתות ה-ו מישובים ערביים בגליל לבין בני גילם משבטי הצופים שני"ר-רחובות ורעות-יבנה. במהלך המפגש עברו כל הילדים פעילות צופית משותפת בעברית ובערבית אותה יזמו והעבירו מדריכים של שבטים אלה, שבמהלך כל השנה שחלפה היו שותפים לפרוייקט "מעגלים" של התאחדות  הצופים.

חשבנו במערכת כי הנושא חשוב דיו כדי להעבירו לידיעת הציבור ולגרום, כך אנו מקווים, לתנועות נוער נוספות ובתי ספר בחינוך הפורמלי – להנכיח את נושא הדו-קיום, דווקא בתקופה של הקצנה משני הקצוות.

זימנו למערכת את מחמוד שריף– ראש שבט כפר מנדא ונצרת ומשמש כראש מעגל בפרוייקט "מעגלים", עופר בלומשטיין, יו"ר התאחדות הצופים וראש הנהגת דרום ומורלי פישר – ראש מעגל ומוביל הפעילות החשובה הזו בהנהגת שורק ובשבט שני"ר בשנים האחרונות וראש מעגל, ראש שבט שני"ר בעבר. כולם עושים עבודתם בהתנדבות.

מהי התאחדות הצופים?

עופר: התאחדות הצופים הוא ארגון הגג של הצופים העבריים, הדרוזים, המוסלמים, הנוצרים האורתודוכסים והקתולים. כל תנועה כזו עומדת בפני עצמה ומאפייניה שלה. לצופים הדרוזים והמוסלמים, למשל, יש שבטים מעורבים ובהן תזמורות כלי נשיפה והקשה – כבסיס לפעילותן. בצופים העבריים הדגש הוא על הפעילות הצופית הקלאסית ששיאה הוא בבניה המחנאית במחנה הקיץ. צופיות – היא הדבר המשותף לכולם. ניתנים דגשים משמעותיים לנושא ההדרכה הרב גילית והכשרת צעירים למנהיגות ופעילות ערכית.

מהי תוכנית "מעגלים"?

מורלי: תנועת הצופים חורטת על דגלה ערכים של כבוד לאחר, סובלנות ושיוויון. אחת התוכניות החשובות למימוש ערך זה, המועברת לחניכים בשכבה הבוגרת יותר, היא תוכנית "מעגלים". במסגרת תוכנית זו נפגשים חניכים משכבת ט', שנה משמעותית מאד לחניך בתנועה העובר במקביל גם קורס הדרכה, עם חניכים בני גילם ממגזרים אחרים. התוכנית בנויה מחמישה מפגשים שנתיים במהלכם מתארחים החניכים אלה אצל אלה. סה"כ 6 מעגלים ברחבי הארץ. זהו פרוייקט המנוהל כבר 20 שנה בהצלחה הולכת וגוברת ע"י גב' עירית שביט. יותר ויותר שבטים מבקשים להצטרף לפרוייקט הזה ואנו שוקדים על הצרופים המתאימים. המעגל שאני אחראי לו מטעם הנהגת שורק הוא של שבט שני"ר רחובות  ושבט רעות מיבנה. חברינו למעגל הם חניכים משבטים ערבים ודרוזים במכפר מנדא, נצרת ובית ג'אן. שותפי למעגל הוא מחמוד שריף.

האם למרות מגבלות השפה וההבדלים התרבותיים, אתם מצליחים לייצר שפה משותפת?

מחמוד: הצופיות – היא השפה המשותפת לשותפים לפרוייקט הזה. כולנו משתמשים בעקרונות הצופיות – כמו קשרים, בניה מחנאית, בניה צופית וכו'. העשייה הפיזית המשותפת מאפשרת גם להעמיק את ההיכרות לרבדים נוספים. האירוח המשותף מאפשר להכיר את המקומות השונים גם פיזית ולא כתיירים.

חשוב לזכור כי המדריכים שהובילו את הפעילות הזו כולם בני נוער שחיים במדינה הזו ורוצים להפוך את המציאות הלא קלה שלנו למשהו מובן ומושג יותר במובן החינוכי, הערכי והמעשי. כל אחד מהם הוביל חלק מהשיח והדריך חניכים צעירים, כל אחד בשבטו. ההתנסות הראשונים הזו איפשרה להם לקחת חלק בפעילות דו-לשונית – ונוכחנו לשמחתנו לראות שניתן להגיע להבנות. שהרוב יותר דומה מאשר שונה. עובדת היותנו חברים בצופים, אזרחי המדינה הזו – המשותף לנו גדול מהשונה. דבר זה נלמד הלכה למעשה וממפגש למפגש אנו חשים בהתפתחות  האישית של כל אחד מהשותפים לו.

מהי המטרה של תוכנית "מעגלים" עבור תנועת הצופים?

מורלי: החניכים של שכבת ט' עוברים בשנה זו את שנת ההדרכה שלהם. הם מקבלים את ההכשרה לשמש מדריכים לחניכים הצעירים מהם, כשיעלו לכתה י'. בהמשך הם יתפתחו להיות ראשי גדוד, מרכזי הדרכה ומרכזי שבט. זוהי השכבה החשובה לנו ביותר מבחינת איכותה ורמתה. הכרת השונות בחברה הישראלית היא חלק מתוכנית ההדרכה, שאנו מבקשים כי ינחילו לחניכים שלהם בעתיד.

הכרת החברה הישראלית אינם נלמדת רק לצורך מבחן הבגרות באזרחות. אנו, בתנועת הצופים, רוצים שההכרות עם האחר והשונה תהיה חלק מהשקפת עולמו של כל אזרח במדינה ותיבנה על סמך הנסיון החיובי שהוא רוכש בתוכנית "מעגלים". כל חניך התוכנית מביא את חוויותיו הביתה. יכול להשפיע על הוריו והמעגל הרחב של בני משפחתו וחבריו. כל חניך תוכנית כזו הוא "שליח ציבור".

ומה הלאה?

מורלי: השנה חשבנו, חניכי התוכנית של השנה החולפת במעגל עליו מחמוד ואני אחראים, להעביר את תחושותיהם בדרך חווייתית לכלל חבריהם בשבטים שני"ר ורעות ולחניכי הנהגת שורק כולם.

במהלך היום האחרון של מחנה הקיץ הגיעו אורחינו החברים למעגל מכפר מנדא, נצרת ובית ג'אן וקיימו פעילות בשבטים ויצאו בראש השבטים לכיוון מגרש מפקד הסיום של המחנה. זה היה חידוש והמורל של כולם התרומם לכל תרועות כלי הנשיפה והתופים במצעד של חברינו למעגל.

עירית שביט, ראשת הפרוייקט בהתאחדות הצופים וראש הנהגת שורק, יגאל שטיינמץ– תמכו בהתלהבות רבה ואנו רואים בהם יוזמים ושותפים אמיתיים להרחבת המעגלים.

עופר: עם התמנותי ליו"ר התאחדות הצופים, אני מחפש דרכים נוספות להרחבת הפעילות המשותפת והעשייה סביב המשותף לנו, כחלק חשוב בבניית החברה הישראלית. אין ספק כי ההתקדמות מבחינתנו צריכה להתבצע בצעדים זהירים ועקביים. כל פעילות של "מעגלים" והרחבת המפגשים, מוסיפים לנו נדבך נוסף והכרה בכך שרב המשותף על השונה. הנער החוזר הביתה מלא בחוויות ותובנות, ילהיב גם את הסובבים לו. זו הזדמנות להכיר את הצד היפה בבניית החיים המשותפים.

האינטראקציה הבין-אישית חושפת  באופן בלתי אמצעי למגוון הצבעים התרבותיים שלנו בארץ. כלי "הצופיות" – המכנה המשותף – הוא האמצעי הראשוני ליצירת המרקם שיכול ללבוש גוונים שונים של מערכת אנושית נורמלית וחיונית, הכל כך חשובה לנו במדינת ישראל. אנו בונים על בני נוער אלה – שיעמדו בראש המחנה. שהם יובילו את השינוי לו אנו מייחלים.

מחמוד: אני פעיל בצופים שנים רבות. כאיש חינוך העוסק בפרוייקט הזה מספר שנים, אני חייב להדגיש, לסיום, את חשיבותו לנו. התמיכה והאחווה בינינו – הם שיובילו, בעיני, ליצירת חברה טובה יותר. לכבוד הוא לי להיות חלק ממפעל כה משמעותי וערכי.  

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה