zofim.org.il
  
 


 
אתר רלי היקרה,
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » אתר רלי היקרה, » ארכיון הכתבות » כתבה: איך עושים אקטיביזם חברתי בצופים?

תמונת מגזין איך עושים אקטיביזם חברתי בצופים? פורסם על ידי רלי היקרה,
בתאריך 21/5/2017
בכתבה זו צפו 3107 גולשים

שלום מדריכים ומדריכות יקרים ויקרות,


זמן רב שלא עניתי לכם על גבי האתר אבל אני שמחה לקבל מכם שאלות רבות ומעוררות מחשבה, לענות באופן אישי וגם לשוחח אתכם על נושאי הדרכה בביקורים שלי בשבטים. השבוע קיבלתי שאלה מאוד מעניינת שנשאלתי מספר פעמים מאז מועצת התנועה תשע"ז ואני רוצה להתייחס אליה כאן.

 

ש: רלי היקרה, שמעתי שעברה הצעה במועצת תנועה שתנועת הצופים תוביל ותיזום אקטיביזם חברתי. מה זה בעצם אומר ומה אני אמור לעשות עם החניכים שלי? (מדריך ה', הנהגת החורש)


ת: אם אני צריכה להשתמש במילים פשוטות כדי להסביר מה לדעתי הכוונה בהצעה שעברה אני אגיד שבני הנוער החליטו שלא יכול להיות שמשהו יפריע להם והם לא יפעלו כדי לשנות אותו. החניכים שהצביעו עבור ההצעה בעצם דורשים מעצמם ומשאר חניכי התנועה לבצע פעולות כדי לשנות מצב או בעיה בחברה בה אנחנו חיים. זה נכון אליך כחניך בשכבה הבוגרת וזה בטח נכון כמדריך שמוביל חניכים צעירים יותר. אז איך גורמים להם להיות אקטיביסטים?


אני ממליצה קודם כל להפגיש את החניכים עם נושאים ודילמות חברתיות. תלמדו ביחד תוך חשיפה חוויתית לנושא - תפגשו אנשים שהמציאות הזו משפיעה עליהם, צאו לשאול או לראות דברים בעצמכם, צפו בסרט ודברו על מה שזה מעורר בכם.

בשלב זה החניכים עלולים להרגיש מיואשים או מתוסכלים, זה אף פעם לא פשוט להיחשף לאי צדק או לסוגיה מורכבת ולכן עלייך כמדריך לבנות את תחושת המסוגלות שלהם. הדגש בפניהם שהם יכולים לשנות את הבעיה! חפש הצלחות של אחרים בדברים דומים כדי להמחיש להם שזה אפשרי והזכר להם הצלחות שלהם כקבוצה בעשייה קודמת שלהם.


אחר כך תוכל לשאול אותם מה הם רוצים לעשות? מה הבעיה שרוצים לטפל בה? מהם השורשים של הבעיה? נסה להחליט ביחד איתם מה המטרות שלנו? מה אנחנו רוצים לעשות בנידון? ונסו לבחור ביחד כקבוצה.


זהו. עכשיו זה הזמן לתכנן את הפעילות. לגייס שותפים נוספים אם אפשר ולבחור את שיטת הפעולה שלכם.


איזה שיטות פעולה אקטיביסטיות קיימות לדוגמה? כתיבת פוסט בפייסבוק השכונתי שמבקש מנהגי השכונה להיזהר שנוסעים בצומת מסוכן בשכונה. מבצע ניקיון בפארק השכונתי. לארגן ביחד עם חברים איסוף תרומות למעוטי יכולת. ארגון שוק קח תן שכונתי לצמצום תרבות הצריכה. השתתפות במועצת נוער שכונתית. ואפשר גם להוביל שינוי חברתי רחב יותר ולנסות לשנות את "שורש הבעיה" למשל: ארגון קבוצת אנשים שיפעלו למען הפעלת לחץ על העירייה לשינוי צומת מסוכן. העלאת נושא הלכלוך בשכונהבאסיפת שכב"ג וביחד להקים צוות שמטרתו להוביל קמפיין חינוכי לניקיון וקיימות בשכונה. להצטרף לעמותה שעוסקת במאבק בהעסקת עובדי קבלן. לכתוב עצומה או לארגן הפגנה.

ואם כבר מדברים על הפגנה, בשבוע האחרון נערכה הפגנה ביוזמת שמינסטית בשבט ראשונים בהנהגת דן שהראתה לכולנו כמה כוח אקטיביסטי יש לנו בתנועה ושיש לנו יכולת להעלות מודעות לנושאים שחשובים לנו. כל הכבוד עדן! התרגשתי לקחת חלק בהפגנה ולראות את חניכי התנועה שהגיעו מכל הארץ כדי להשתתף.


 

 

אז אחרי שראינו שאקטיביזם זה בעצם לא דבר כל כך מסובך אם רק מכירים את המציאות שסביבנו ומאמינים שאנחנו יכולים, נשאר לסכם את התהליך עם החניכים. מה הם למדו מהפעולה בה נקטו? האם השיגו את המטרות שלהם והאם יש משהו שהם יכולים להמשיך לעשות כדי לקדם את המטרות?

 

אל תגידו יום יבוא, הביאו את היום! אין סיבה שחניכי הצופים לא ישנו את העולם J

 

בהצלחה, 

רלי

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה