zofim.org.il
  
 


 
אתר משלחות קצרות
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » אתר משלחות קצרות » ארכיון הכתבות » כתבה: תוכנית עבודה: משלחות קצרות 2017

תמונת מגזין תוכנית עבודה: משלחות קצרות 2017 פורסם על ידי דור פוזנר
בתאריך 9/3/2017
בכתבה זו צפו 699 גולשים

תוכנית עבודה – משלחות קצרות – 2017

 הקדמה – אופי המשלחות הקצרות בשנה הקרובה

תנועת הצופים העבריים בישראל נמצאת בימים אלו בתהליך כתיבה של תוכנית אסטרטגית חדשה לשנים הבאות. תחום המשלחות הקצרות הינו חלק בלתי נפרד מהתנועה ועל כן תוכנית העבודה השנתית תהא נגזרת מתוך הקווים המנחים של התוכנית האסטרטגית.

בהמשך לתהליך שהתחיל בשנת 2016, ימשיך תחום המשלחות הקצרות להוביל את יחסי החוץ של תנועת הצופים העבריים אל מול ארגוני הצופים בעולם. מתוך ההקשר המתבקש של המחלקה לקשרים בינלאומיים והתמיכה הגדולה שתחום המשלחות הקצרות זוכה לה מארגון הצופים העולמי ובעקבות המצב המדיני הנוכחי, בו קיימת חשיבות גדולה שאין משתווה לה ליחסים ולהיכרות עם אזרחי המדינה שאינם יהודים, נמשיך השנה להדגיש ולחזק את הקשר של תנועת הצופים העבריים אל צופי העולם ואל ארגוני הצופים הערבים והדרוזים בישראל.

נדגיש כי בקידום יחסינו עם ארגוני צופים מהעולם אין כוונה למערך הסברה חדש עבור מדינת ישראל (למרות שאין ספק כי צעד זה יציג את מדינת ישראל באור חיובי מול העולם, בדגש על אירופה), אלא בעידוד יוזמות וקידום שיתופי פעולה חדשים עם ארגוני צופים שונים בעולם, וחשיבה על פרויקטים בהם הצופים העבריים יכולים לתרום ולעזור, מתוך ידיעה כי כל נתינה היא קבלה.

היציאה למשלחת מלווה בתהליך הכנה חינוכי-ערכי בקבוצה קטנה והיציאה לשליחות מהווה את שיאו של התהליך אשר במהלכו החניכים עוברים מסע אישי וחברתי דרך הקבוצה והמדריך המוביל את המשלחת ודרך המפגש עם בני נוער ואנשי חינוך מהעולם. מפגש זה משפיע על המשתתפים לעשייה חברתית ערכית ולפעולה למען הערכים אותם רכשו במסע. באותה מידה שהמסע משפיע על המשתתפים בו, הוא משפיע גם על סביבתם ומאפשר ליצור שיח רחב יותר סביב ערכים ודרך תובנות אותן רכשו המשתתפים במשלחת.

 

המשלחות הקצרות מתחלקות למספר סוגים של שיתופי פעולה:

משלחות שבטים מארחים - במשלחות מסוג זה אנחנו יוצרים קשר ארוך טווח בין שבטים בישראל ושבטי צופים בחו"ל במטרה לפתח את שני הצדדים על בסיס המכנה המשותף של תנועת הצופים העולמית, לתנועת הצופים כפי שהיא מתנהלת ברחבי העולם, למידה של תרבויות חדשות ושונות, מנהגים, מסורות ועמים שונים. כיום משלחות אלו יוצאות בעיקר לגרמניה מה שיוצר דגש מסוים במשלחות אלו המושם על נושא השואה והחיזוק של הקשר של גרמניה וישראל דרך למידה הדדית של השואה, הדילמות והערכים שעולים ממנה.

משלחות לקהילות יהודיות- משלחות בהן חניכי התנועה יוצאים כשליחים של התנועה להיפגש עם בני נוער יהודיים בגילם החיים במדינה אחרת. במסגרת המשלחת מתארחים החניכים בקהילה היהודית ועוברים פעילות משותפת עם בני גילם שכוללת מחנה קיץ, טיולים משותפים, פעילות חינוכית משותפת ואירוח במשפחות. במשלחות מסוימות יוצאים חניכי השכבה הבוגרת של התנועה להדריך ולהעביר פעילויות שונות במחנות קיץ של הקהילה היהודית – צופים יהודים או תנועות נוער יהודיות אחרות.

משלחות לאירועי צופים בינלאומיים (ג'מבורי) - מידי שנה יוצאות משלחות של תנועת הצופים לאירועים בינלאומיים של תנועות צופים ממדינות שונות. אירועים אלה כוללים פעילות צופית בהתאם למדינה המארחת, פעילויות משותפות, ערב בינלאומי, משחקים, תחרויות, דיונים ופעולות. לכל מחנה יש נושאים ומטרות משלו ולקראת הנסיעה החניכים מתעמקים בנושא המרכזי ובפרטי מדינת היעד בהווה ובקשר ההיסטורי שלה למדינת ישראל ולעם היהודי.

משלחות בוגרים – מתוך האמונה כי ההשתתפות במשלחות של תנועת הצופים משפיעה רבות על כל אחד מחברי המשלחת, באחריות מנהל המשלחות הקצרות יוצאות מידי שנה גם משלחות המיועדות לצוות הבוגר, השכיר והמתנדב, של תנועת הצופים.

משלחות נכנסות - כל אחד מסוגי המשלחות הקצרות פועל לשני הכיוונים כך שבמקביל להוצאת משלחות לחו"ל, מנהל המשלחות הקצרות משווק, מנהל ומלווה בפועל גם את המשלחות המגיעות לישראל מחו"ל: שבטי צופים, קהילות יהודיות, משלחות בוגרים ועוד.

משלחות מיוחדות – כחלק מהמגוון ההולך וגדל של המשלחות הקצרות בתנועת הצופים, יוצאות מידי שנה משלחות בעלות אופי שונה ומיוחד הכוללות תהליך מיון שונה, תהליך הכנה מיוחד ועוד. משלחות לדוגמא: משלחת צמי"ד לחניכים בעלי צרכים מיוחדים, משלחת תיאטרון משותפת לישראלים ולגרמנים, משלחות דו-קיום המיועדות לערבים וליהודים ושיתופי פעולה עם תנועות נוער וארגונים בעלי אופי שונה מתנועת הצופים.

 

המסע של משלחות תנועת הצופים אינו מסתיים עם החזרה לישראל. בוגרי המשלחות מצטרפים לתוכנית ייחודית בשם "אות צופי העולם" הפועלת בכל רחבי העולם תחת פיקוחו של ארגון הצופים העולמי. אות צופי העולם מספק לחניכים פלטפורמה תומכת וצוות מקצועי שמלווה אותם משלב הרעיון ועד ההוצאה לפועל של תוכניות ופרויקטים חדשים – שנולדו בעקבות אותן משלחות בהן הם לקחו חלק ונותן לאותם חניכים ולעוד רבים אחרים הזדמנות לשמר ולפתח את החיבור עם בני-נוער ממדינות שונות בעולם כולו. 

 

מטרות כלליות של המשלחות הקצרות

 

 1. באמצעות המשלחות, תנועת הצופים תשמר ותפתח את הקשר עם ארגונים, תנועות וקהילות יהודיות ולא יהודיות ברחבי העולם, לטובת ייצוגה של מדינת ישראל והתנועה וכן ללמידה הדדית.
 2. המשלחות יהוו פלטפורמה לחניכי התנועה, עובדים ומתנדבים, לעיסוק באתגרים ובמשברים העומדים כיום בפני העם היהודי בישראל ובתפוצות.
 3. היציאה למשלחת תהווה חלק מתהליך חינוכי במהלכו יעסקו המשתתפים בנושאים של זהות, הסברה, החברה הישראלית, ציונות, תרבות, פלורליזם ותשפיע על המשתתפים לאקטיביזם סביב אותם תחומים במעגלי השייכות השונים.
 4. היציאה למשלחת תחזק ותפתח קשרים בין צופים מישראל לצופים בעולם במטרה להכיר וללמוד אחד מהשני.

 

מטרות שנתיות לשנת 2017 – משלחות קצרות 

1. הרחבת פעילות המשלחות הקצרות

@ נגזר מ – צופים לכל

הגברת הפתיחות לכלל החברה הישראלית והיכרות עם נושאים מקבילים במדינות שונות בעולם, דרך הרחבת פעילות המשלחות הקצרות.

מדדי הצלחה:

 1. חניכים מכלל הנהגות התנועה ייקחו חלק במשלחות הקצרות.
 2. התאמת התוכנית החינוכית של המשלחות לפתיחות לכלל החברה הישראלית.
 3. שילוב של משלחת מהמגזר הערבי יחד עם משלחת של הצופים העבריים.

יעדים:

1.      מיסוד דרכי העבודה כך שיתאימו לכמות ולגודל המשלחות השונות

  1. צירוף איש צוות נוסף במשרה מלאה לצוות המשלחות הקצרות.
  2. ועדת משלחות קצרות – ישיבות שוטפות, הרחבת הועדה וקידום פרויקט של חברי הועדה.
  3. שינוי ארגוני במחלקה כך שתתמוך בתהליכים מקבילים הרלוונטיים למשלחות השונות

2.      הגברת הפתיחות לכלל החברה הישראלית והיכרות עם נושאים מקבילים בעולם.

  1. התאמת התוכנית החינוכית של המשלחות לפתיחות לכלל החברה הישראלית.
  2. פיתוח יחידה בנושא צופים בעולם לקורס מרכזים חדשים ולקורס חמישיות.
  3. שילוב חניכים מרקע שונה במשלחות התנועה.

תאריך סיום: מרץ 2017

 

2. אקטיביזם חברתי ורשת בוגרים

@ נגזר מ – אקטיביזם חברתי ושיח ערכי + פעם צופה תמיד צופה

עיסוק מוגבר בעשייה שלאחר החזרה מהמשלחת במסגרת תוכנית "אות צופי העולם" והרחבת הפעילות גם לחניכים אשר לא זכו לקחת חלק פעיל ביציאה למשלחת וגם לבוגרי המשלחות.

מדדי הצלחה:

 1. 20% מבוגרי המשלחות לוקחים חלק פעיל בתוכנית ההמשך.
 2. קשר איכותי עם בוגרי התנועה באמצעות המשלחות הקצרות.

יעדים:

1.   עשייה חברתית במרכזה של כל משלחת

 1. פיתוח תוכנית "אות צופי העולם" כתוכנית מוכרת עבור בוגרי המשלחות.
 2. שיח ערכי בתהליך ההכנה לכל משלחת.

הקמת רשת בוגרים של המשלחות הקצרות

  1. פיתוח פלטפורמה המציעה פעילות בינלאומית עבור בוגרי התנועה (במסגרת מרכזי צופים בינלאומיים ואירועי ג'מבורי גדולים).
  2. שילוב בוגרי משלחות בועדת משלחות קצרות או בקבוצות עבודה מתאימות.
  3. יצירת מאגר של מדריכי משלחות קצרות וותיקים אשר יחנכו מדריכי משלחות חדשים.

 

תאריך סיום: ספטמבר 2017

 

 

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה