zofim.org.il
  
 


 
אתר רלי היקרה,
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » אתר רלי היקרה, » ארכיון הכתבות » כתבה: על חינוך פוליטי בתנועת הצופים

תמונת מגזין על חינוך פוליטי בתנועת הצופים פורסם על ידי רלי היקרה,
בתאריך 10/5/2016
בכתבה זו צפו 4595 גולשים

 ש: רלי היקרה, אני מדריכת ח' ואני רוצה לדעת,  האם מותר לדבר על פוליטיקה בצופים? תמיד אמרו לי שהתנועה היא א-פוליטית אבל מצד שני אני שומעת כל מיני דעות אחרות. חוץ מזה אני חושבת שזה בעייתי להתעסק בפוליטיקה כי אם אני אגיד את הדעה שלי זה ישפיע על חניכים וגם יכול לגרום לחניכים לא להרגיש חלק מהתנועה. (מדריכת ח', הנהגת דרום)

ת: תודה לך על השאלה החשובה! קיבלתי לא מעט פניות בנושא (דרך האתר וגם בשיחות שקיימתי עם מדריכים ומדריכות) ואני אשמח לנצל את ההזדמנות כדי להתייחס לחינוך פוליטי בתנועת הצופים.

ראשית כל, יש להפריד בין המושג "א-פוליטי" בו השתמשת בשאלתך לבין "א-מפלגתי". תנועת הצופים אינה מפלגתית משום שהיא לא משתייכת באופן רשמי לשום צד במפה הפוליטית ואינה מבטאת עמדה אידיאולוגית של מפלגה מסוימת. במובן זה, יש לנו חופש להכיל בתוכנו חניכים ומדריכים מכל קצוות הקשת הפוליטית ויש לנו הזדמנות לייצר מרחב רחב ומגוון של דעות. אבל לגבי היותנו תנועה א-פוליטית... זה כבר מורכב. הרשי לי להשתמש בהגדרה של אייל נווה לפוליטיקה:

"פוליטיקה היא התחום הציבורי המארגן את חיי הכלל באמצעות הפעלת משאבי עוצמה  ומימוש אינטרסים של פרטים שונים בחברה. פוליטיקה דמוקרטית מניחה שבחברה דמוקרטית יש להשתמש בכוח פוליטי כתחליף לאלימות, באופן מוגבל ומרוסן, מתוך קבלה מושכלת של פשרות שהן רע במיעוטו ותוך התחשבות בהכרעות הרוב ושמירה על זכויות המיעוט. למעשה פוליטיקה כוללת את כל התחומים שלציבור יש בהם עניין."

אם כך, אפשר להגיד שכל דיון שתערכי עם חניכייך – על מצב העוני בישראל, על מעמד האשה או אפילו על היחס בין פריפריה למרכז – יהיה בעל משמעות פוליטית. כלומר, בכל פעם שנתייחס למציאות החברתית והאזרחית שבה אנחנו חיים (גם אם זה לא ממש קשור למצב הבטחוני לדוגמה) אנחנו נקיים שיח פוליטי. ובגלל שאנחנו רוצים להיות תנועה שיש לה משמעות חברתית ושמעניקה ביטוי למציאות שבה שאנחנו חיים, כנראה שתמיד נעסוק בפוליטיקה.

את צודקת שחינוך פוליטי טומן בחובו גם "סכנות" או חששות ברורים מצד המדריכים והחניכים ואני מסכימה איתך שכתנועת נוער ממלכתית, אשר חברים בה חניכים המחזיקים בתפיסות עולם שונות ומגוונות, תנועה שחרטה על דגלה את חוסר ההשתייכות המפלגתית וככזו שאינה מכוונת לחנך את בני הנוער על פי קודים של מפלגה מסוימת אנו  עומדים בפני דילמה: מחד, אנו רוצים שבני הנוער ינצלו את המפגש בתנועה לשיח עמוק ואידיאולוגי על נושאים חשובים ופוליטיים. אנו מאמינים שאם אנו לא מקיימים שיח עמוק, הכולל דעות סותרות והדן בסוגיות יסוד של החברה הישראלית אנו מעבירים מסר שהתחום הפוליטי הוא שלילי ואינו ראוי שיעסקו בו.

מאידך, כאשר נעסוק בתכנים אלה, נסתכן בחינוך אידיאולוגי- כזה שבו המדריך שם לו למטרה לשכנע את חניכיו לאמץ עמדה מפלגתית כזו או אחרת. ואנו עלולים לסכן גם את מעמד התנועה ככזו הפתוחה לכל חניך בעל כל דעה כל עוד הוא עומד בחוקי המשחק הדמוקרטיים והערכיים כפי שמשתקפים בייעוד התנועה ובתפיסתה הערכית.

ולכן, כשאנחנו רוצים להעלות נושא שבמהותו הוא פוליטי, בזמן נקודת מבט למשל, יש לנו אחריות לשים לב למספר דברים.

קודם כל תצטרכי לשאול את עצמך מדוע את מביאה נושא מסוים לדיון? אם את רוצה לאפשר לחניכים לגבש את עמדותיהם, להקשיב אחד לשני וללמוד משהו בנושא שקשור לחייהם אז מצוין. כל זמן שהמוטיבציה שלך היא חינוכית ולא מתוך רצון לגרום לחניכים שלך לחשוב בדיוק כמוך, אזי שמדובר בדיון פוליטי ראוי. הכי חשוב הוא הדיאלוג הדמוקרטי בו אפשר וצריך לשמוע את דעותיהם של כל החניכים. שיח כזה מנוגד לגישה האידיאולוגית שרואה בעיסוק בתכנים אלה דרך לשכנע את החניכים בדעה מסוימת.

עלייך לשאוף להציג לחניכייך תמונה מאוזנת ככל שניתן של הקונפליקט המוצג. כך לדוגמא, במקרה ותבחרי לקיים פאנל בחירות – מוטלת עלינו האחריות להביא נציגים המייצגים דעות ומפלגות שונות. במקרה ולפאנל מסוים לא הצלחנו להביא נציגים משני צידי המתרס – לא נקיים את הפאנל, כיוון שהדבר יפגע באיזון.

ולסיום, חשוב להקפיד שלא להציג את התנועה בכללה כבעלת עמדה מפלגתית כזו או אחרת.

מקווה שתרגישי יותר בנוח לקיים שיחות פוליטיות עם חניכייך ואפילו להביע את עמדתך אם תרצי בכך. זכרי שהבעת דעה מראה על מדריך מגובש ומעמיק שבוחן את המציאות הפוליטית אך חובתך להיות זהירה ולהציגה באחריות תוך הבאת דעות ועמדות נוספות.

בהצלחה!

רלי

להסבר על חינוך פוליטי מתוך ערכת המסע בצופים לחץ כאן
ל
כתבה נוספת בנושא "חינוך פוליטי" שפורסמה לקראת הבחירות האחרונות לחץ כאן

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה