zofim.org.il
  
 


 
אתר רלי היקרה,
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » אתר רלי היקרה, » ארכיון הכתבות » כתבה: רלי היקרה - על הדרכת ט'

תמונת מגזין רלי היקרה - על הדרכת ט' פורסם על ידי רלי היקרה
בתאריך 25/8/2015
בכתבה זו צפו 3752 גולשים

שלום מדריכים ומדריכות יקרים ויקרות,

מקווה שהקיץ עובר עליכם בשמחה ובנחת ושחוויתם הרבה רגעי אושר וסיפוק במהלך מפעלי הקיץ!

רגע לפני שמתחילה השנה, אני רוצה להתייחס להדרכת ט' – הדרכה ייחודית ומאתגרת שמעלה לא מעט דילמות ומעניקה המון הזדמנויות.

ש: רלי היקרה, אני הולך להדריך ט' השנה ואני ממש שמח כי זה בדיוק מה שרציתי. האם יש לך טיפים או רעיונות להדרכת ט' שיעזרו לי? איך את חושבת שאני יכול לעשות את השנה הזאת מיוחדת בשביל החניכים? (מדריך ט', הנהגת ירושלים)

ת: תודה לך על השאלה. אני מבינה מדברייך שלא יכולת להשתתף הקיץ בקורס התנועתי למדריכי ומדריכות ט' וחבל כי אני בטוחה שהיית יוצא ממנו עם הרבה חומר למחשבה וגם רעיונות. יהיה לי קשה לסכם קורס תנועתי כה אינטנסיבי וגדוש פעילות בכמה טיפים אז החלטתי פשוט לצרף את דברי הסיכום שאמרתי מול כל מסיימי הקורס. מילים אלו מוקדשות לא רק לך, אלא לכל מדריכי ט' העתידיים והן נוגעות בלב ליבה של הדרכת ט' בעיניי.

-----------

ברכות לכולכם על השלמת קורס מדריכות ומדריכי ט'!

רגע לפני שהמדריכים שלכם מעניקים לכם את הפטצ'ים ואת תעודות הסיום להם אתם ראויים בהחלט, יש לי מספר דברים שאני רוצה להגיד לכם.

ראשית כל אני רוצה לבקש מכם לחנוך וללוות את החניכים שלכם במסירות ובאהבה. חניכי ט' אותם תזכו להוביל ממש בקרוב, הם אומנם חניכים שעוברים הכשרה, הם אומנם חניכים שלומדים ומתנסים כיצד להוביל אחרים אבל הם עדיין חניכים.

שימו לב לכל אחד ואחד מהחניכים שלכם, תראו אותם ותעזרו להם להיות הכי טובים שהם יכולים. גם חניך בכיתה ט', לא משנה עד כמה הוא בוגר זקוק ליד מכוונת ולהקשבה. לא צריך לשבור אותם כדי לבנות אותם כמדריכים, לא צריך להקטין אותם כדי להעצים אותם מאוחר יותר בתור שכב"גסטים. הציבו דרישות גבוהות, צפו מהם להיות אחראים ומחויבים, העמידו גבולות מאוד ברורים אבל עשו זאת ברגישות, ובהבנה.

כמה מכם אמרו לי שהם הגיעו לקורס בציפייה גדולה לגלות איך "נכון" להדריך חניכי ט' ובמה ההדרכה הזו שונה מההדרכה שאתם כבר מנוסים בה. אם אני אנסה לתמצת את תפיסתי במשפט אחד הוא יהיה: תהיו המדריכים שאתם רוצים שהם יהיו!

בשנת ט' ההשפעה שלכם על החניכים היא גדולה מאוד והם ילמדו הכי הרבה מהמעשים שלכם. יותר מכל דבר שאתם תגידו! אם אתם רוצים לייצר שכב"גיסטים מסורים ויוזמים - תהיו אתם שכב"גיסטים כאלה. אם אתם רוצים לעצב מדריכים בעלי תודעה פוליטית מפותחת, רגישים, חיוביים ואחראים – תהיו אתם מדריכים כאלה. אם אתם רוצים לעודד אותם להיות אנשים ערכיים ומעורבים חברתית – תהיו אתם האנשים האלה!

זה אומנם דבר נכון בהדרכה של כל שכבת גיל, אבל רלוונטי במיוחד לחניכי ט' בגלל שהם בשיאו של תהליך עיצוב תפיסתם החינוכית. זכרו שחניכי ט' עומדים בפני מפנה גדול מאוד שבו סימני השאלה רבים והחששות גוברים. עיניהם יהיו נשואות אליכם, כדי שתעניקו להם כלים ותכינו אותם במידת האפשר לשלב הבא ואתם אלו שתהיו הדוגמא הכי מיידית ומוחשית שתישאר עמם בצעדיהם הראשונים כמנהיגים ומחנכים.

דיברנו רבות על המסע בצופים ואני מקווה שאתם יוצאים עם הבנה מחודשת של ההגיונות החינוכיים שעומדים מאחורי שיטת ההדרכה החדשה. בשנה הקרובה אתם תהיו אלה שתכשירו את מדריכי העתיד על המסע בצופים. האופן שבו תבחרו להציג את הדברים הוא בעל חשיבות מכרעת. אם תלמדו אותם את השיטה הם אולי יבינו מה זה פעילות תוכן וזה בסדר גמור אבל זה לא מספיק. אם תעשו איתם משימות מסלול משמעותיות, אם תעבירו להם נקודות מבט מעוררות מחשבה ואם תתנסו ביחד בצופיות מעשירה – אתם תתנו להם הרבה יותר. אתם תתנו להם חווית הצלחה חיובית שלנצח תהווה מודל עבורם ותשפיע על האופן שבו הם ידריכו בעתיד באמצעות המסע. אל תסתפקו בלספר להם על הרכבה והתאמה של פעולה, הסבירו להם על העקרונות החינוכיים שעומדים בבסיס הכלי הזה שעומד לרשותם.

שנת ההדרכה המשמעותית ביותר בחיי היתה השנה בה הדרכתי ט'. אין סיפוק גדול יותר מאשר לסיים שנה כה מלאה ותובענית ולראות את מי שהיתה רק אתמול חניכה ביישנית עומדת בביטחון מלא מול קבוצת חניכים צעירים והם מביטים עליה בהערכה. אין רגע שמשתווה לרגע שבו רואים את מי שהיה לא מזמן חניך קצת אדיש ומרוחק יושב בשיחה אישית אכפתית וקרובה עם חניך. שנת ט' היא שנה משנת חיים, היא מתנה עבור החניכים ואני מתרגשת עבורכם שאתם תזכו להחזיק את ידם במסע המיוחד הזה.

בהצלחה!

רלי

 

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה