zofim.org.il
  
 


 
אגף חינוך
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » אגף חינוך » כתבה: צופים אל האופק

תמונת מגזין צופים אל האופק פורסם על ידי טל צובארי
בתאריך 13/10/2014
בכתבה זו צפו 4143 גולשים

 תנועת הצופים חוגגת השנה עשור של פעילות חינוכית ייחודית בכלא אופק - היחידי לנוער בארץ.
"בית הסוהר לנוער הוא מוסד כוללני, חינוכי טיפולי הפועל במסגרת ביטחונית שתפקידה החזקת עצורים ואסירים במשמורת חוקית בטוחה, נאותה, משקמת, תוך שמירה על כבודם ומילוי צרכיהם"
[1].
פעילות הצופים בכלא אופק משלבת בין תהליך הטיפול והשיקום בכלא, לבין מטרות תנועת הצופים לחשיפת פעילות התנועה לכל בני הנוער בארץ, לפעילות קהילתית ולחינוך למעורבות חברתית. הפעילות שבה לוקחים חלק הנערים היא צופית לכל דבר, פעם בשבוע אנו נפגשים עם החניכים, לבושים בחאקי, משחקים איתם, בונים בחבלים וסנאדות, מכינים כתובת אש, עובדים בקבוצות ולומדים מהי אחריות הדדית. הקבוצה הצופית שלנו שומרת על כללי התנהגות דומים לפעילות השבטית מבחוץ לכותלי אופק.

בתחילת שנת 2014 פתחנו את שנת הפעילות באופן רשמי, הנערים נערכו לטקס במהלך הפעולות- הם הכינו תפאורה צופית מרשימה, כתבו נאום, עשו חזרות לשירים וביום האירוע הכל התנהל באופן מדהים. כל מי שנכח באולם לא יכל להסתיר את התרגשותו.
                                      

ד' וא' כתבו והקריאו את דבר החניכים:

"אפשר להגיד שלפעמיים זה מרגיש כאילו אנחנו לא בכלא, ההבדל בינינו לבין הנערים שהולכים לצופים שבחוץ הוא העובדה שהם באוויר הפתוח עושים את הפעילויות שלהם ואנחנו עושים את הפעילויות שלנו בתוך מקום סגור.

אבל זה בכלל לא גורע מהכיף שאנחנו חווים בצופים. בקבוצת הצופים אנחנו מכירים חברים חדשים מאגפים אחרים וזה מוסיף לכיף של הפעילות.  לקבוצה שלנו יש פריבילגיה לעשות משהו אחר מאשר לשבת כל היום בתוך התא.

אנחנו מקווים שהצופים ימשיכו גם אחרי שאנחנו נעזוב כאן להתחלה חדשה, בכדי שהנערים שיבואו אחרינו יוכלו לחוות מה זה צופים כמו שאנחנו חווים ונהנים פה."

 

בסיום הטקס זלגו דמעות של התרגשות, חולקו חולצות ותעודות לחניכי הקבוצות ונפרדנו לשלום, עד השבוע הבא.

הפעילות בקבוצות המשיכה כרגיל, החניכים הצביעו ברגליים ולא החסירו פעולות. אירוע השיא השני באופק היה הפורימון. והוא היה מעולה!

 

את הפורימון השנה, בנו והעבירו צוות ההדרכה של שבט אופק לצד בוגרים מהתנועה, חברי קומנת נתניה (גרעין רעים) וחברי קומנת המרכז הארצי לצופיות, (גרעין כ"א).

 

הפורימון בכלא הוא פורימון לכל דבר, היו תחנות, היו פרסים, הייתה מוזיקה ברקע ובעיקר הייתה אווירת פורים, עניין לא שגרתי בתוך בית סוהר. נערי הצופים הזמינו לפורימון את שאר חבריהם לכלא וביחד הם עברו בין התחנות השונות- באולינג, קליעה למטרה, איקס- עיגול צופי, ותחנות צופיות של גרעין המרל"צ. מרגש היה לראות מהצד, את אותם נערי הצופים מסבירים לחבריהם על התחנות, לוקחים אחריות ומשתפים פעולה איתנו.

השילוב בין חברי שנת שירות, הבוגרים וצוות ההדרכה של אופק היה משמעותי, הוא הכניס רוח צעירה, נעימה ומחבקת אל תוך אולם הספורט האפור של בית הסוהר.

בקיץ האחרון, בזמן ימי הלחימה הקשים עברו החניכים פעילות בסימן כולנו "צוק איתן" ובסיומה הכינו חניכי הקבוצות ברכות לחיילי צה"ל שנפצעו ופונו לבתי החולים- שיתוף הפעולה של החניכים היה מרגש ומרומם רוח גם אצל צוות ההדרכה ובעיקר אצל החניכים עצמכם. בנוסף, כאשר כולם נערכו לפעילויות הקיץ השונות, צוות ההדרכה של אופק נערך גם הוא לפעילות קיץ חוויתי-  יום צופיות שבטי!

אין ספק שלולא תמיכת סגל החינוך של כלא אופק לא היינו יכולים להרים את האירועים הללו, שיתוף הפעולה בין שני הגופים הכל- כך שונים זה מזה, מצליח פעם אחר פעם להוכיח שחינוך הוא הדרך לתיקון העולם.

ובימים אלו, גם קבוצות הצופים של כלא אופק פותחות את שנת הפעילות תשע"ה עם תוכנית ההדרכה המסע בצופים, עם צוות הדרכה חדש ובעיקר הרבה אמונה בעשייה שלנו.

 

שנה טובה, שנת שלום!

"חזק ואמץ"

טל צובארי

רכזת פרוייקט צופים בכלא אופק[1] מתוך אתר שב"ס http://ips.gov.il/Web/He/Prisons/Districts/Central/Ofek/Default.aspx

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה