zofim.org.il
  
 


 
אתר רלי היקרה,
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » אתר רלי היקרה, » ארכיון הכתבות » כתבה: רלי היקרה - רגע לפני מחנה הקיץ

תמונת מגזין רלי היקרה - רגע לפני מחנה הקיץ פורסם על ידי רלי היקרה
בתאריך 22/6/2014
בכתבה זו צפו 2751 גולשים

 שוב שלום,

בשביל רבים מכם, המחנה מתקרב ממש בצעדי ענק ואין לי ספק שאתם נרגשים במיוחד! תודה על הפניות והשאלות ששלחתם אליי, בחרתי הפעם לענות בקצרה על שתי שאלות הנוגעות למחנה בתקווה שזה יסייע לכמה מכם לצאת למחנה בטוחים ומוכנים יותר.

ש: רלי היקרה, בתחילת השנה קיבלתי צוות הדרכה שאיתו אעבוד למשך שנה שלמה. ניסיתי להראות להם כמה כיף בצוות ובהדרכה כי ככה אולי המחויבות לצופים ולהדרכה תעלה אצלם אבל כנראה שטעיתי בדרך. מחנה הקיץ מתקרב בצעדי ענק ואנחנו עוד לא התחלנו לכתוב תיק למחנה אך בשביל זה אני צריך את העזרה של כל חברי הצוות שלי שכרגע הם עסוקים בללמוד לבגרויות שלהם. מה עלי לעשות כדי שהצוות שלי ירצה לתת מזמנו ולכתוב את התיק? (רשג"ד, הנהגת צפון)

ת: לפי מה שאתה מתאר, האתגר עם הצוות שלך הוא לא המחויבות שלהם לבגרויות שמגיעה על חשבון השקעה לפני המחנה. ניכר שזה דפוס ההתנהגות שלהם כבר מתחילת השנה, ועכשיו חוסר המוטיבציה שלהם שוב מגיע לידי ביטוי. יש לי שתי הצעות שאולי יוכלו לסייע לך בתהליך העבודה עם הצוות לקראת המחנה.

הראשונה נוגעת להבנת האחריות והמחויבות שיש להם כמדריכים כלפי החניכים שלהם. אפשר לבקש מכל חניך בקבוצה של כל מדריך לכתוב לו מכתב אישי על הקשר שלו עם המדריך ועל החוויה שהוא מצפה לה במחנה. החניכים יכולים לענות על שאלות כמו: מה אני מעריך בך כמדריך שלי?  במה אני ארצה שתעזור לי במחנה? מה חשוב לי?

את המכתבים תאסוף מהחניכים ותחלק לכל מדריך במפגש צוות שארגנת במיוחד. אפשר לשבת במקום מרגיע או בנקודה המשקיפה על נוף יפה כדי ליצור אוירה של התבוננות ומחשבה. המדריכים שלך ילמדו כיצד החניכים שלהם רואים אותם ויבינו את מידת ההשפעה שיש להם עליהם. אני בטוחה שהם ירצו לדאוג שלכל חניך וחניך יהיה מחנה מושקע ויהיו מוכנים לשנס מותניים ולהתאמץ עבור אלו שתולים בהם כל כך הרבה תקוות.

ההצעה השניה נוגעת למידת הביטוי של כל מדריך בשבט. יכול להיות שאם תמצאו יחד את הדברים שהם אוהבים לעשות וחזקים בהם, יהיה להם רצון רב יותר לתת מעצמם. תוכל להעביר להם פעילות שבה הם מדברים על חוזקות וחולשות שלהם ועל הדברים שנותנים להם חשק להשקיע ולהתמיד. אחר כך תנסו ביחד להתאים בין המשימות שיש לעשות לקראת המחנה לבין התחומים שכל אחד אוהב. מי שאוהב ליצור יכול להכין סדרה של סרטונים לקראת הקיץ, מי שאוהב להתעמק בידע ולפתח תוכן יוכל לכתוב פעולות, מי שאוהב תכנון וחשיבה מורכבת יכול לעזור לתכנן את המבנה, מי שיש לו נטיות אומנותיות יכול להכין צ'ופרים (או מושמושים) חדשניים ויצירתיים וכן הלאה. תוכלו גם להמציא משימות חדשות כך שכל אחד ימצא את המקום שבו הוא יכול לזרוח ולהצליח.

מקווה שהצוות יוכיח לך וגם לעצמם שהם רוצים ויודעים להיות מדריכים נפלאים!


ש: רלי היקרה, אני מדריך קבוצה מעורבת של בנים ובנות בכיתה ז’, בגלל שזה לא המחנה הראשון שלהם הם באים מאוד מקובעים, חלק מהחניכים לא רוצים לצאת בגלל דברים שקרו להם באחד מהמחנות הקודמים. איך אני גורם לך לשכוח את מה שהיה ומשכנע אותם לבוא? על מה אני צריך לעבוד איתם בשביל שיבינו שהמחנה הזה הוא לא כמו המחנה הקודם? (מדריך ז', שרון דרום)

ת: זו לא הפעם הראשונה שאני שומעת על חניכים שנשארו עם טעם רע ממחנה קודם, המשפיע על מידת הרצון שלהם לצאת שוב למחנה. בכל המקרים אני אומרת קודם כל לשוחח על התחושות באופן כן ופתוח ולהבין מה הבעיה?

האם היו קשיים לוגיסטיים שהפריעו להם? האם האוכל לא מצא חן בעיניהם? האם משהו ביחסו של המדריך/ה פגע בהם? האם משהו לא עבד ביחסים בין חברי הקבוצה?

אחרי שהבנו מה הבעיה, הגדרנו ובודדנו אותה (המחנה לא היה "גרוע" אלא מתחם הלינה לא היה נוח), יהיה לנו הרבה יותר קל להתמודד. כעת יש להפריד בין בעיה שיש באפשרותך לפתור - מצב שנתון לשינוי או בעיה שמקורה בעצם אופיו של המחנה. אם הבעיה טמונה בציפיות לא ריאליות כלומר, החניכים התאכזבו כי חשבו שיהיה אחרת, תוכל לנצל את ההזדמנות כדי לדאוג שהפעם הם יודעים לקראת מה הם הולכים. רק בשבוע שעבר עניתי על שאלה הממליצה כיצד לעשות זאת: http://goo.gl/u6nbt2

אם חניך מביע בפניך חוסר רצון להגיע למחנה משום שחם, יושבים על האדמה או ישנים בחוץ, יהיה לך קצת יותר מסובך לפתור זאת משום שאלו חלקים בלתי נפרדים מהמחנה (ולדעתי גם הופכים אותו לכזה ייחודי וכייפי, אבל אני מבינה שלא כולם מרגישים ככה.)

ולגבי שאר הבעיות, הבשורה הטובה היא שכמעט לגבי כל דבר יש לך יכולת להשפיע ולשנות. אם היה להם משעמם, תוכל להוסיף עוד פעילויות, אם היה להם קשה כקבוצה תוכל להשקיע בסדרת פעולות לפני ותוך כדי המחנה כדי לקרב ביניהם. תמיד תוכל להעלות את הבעיה בפני הצוות שלך והרשג"ד ולשמוע מהם רעיונות לפתרון.

באמצעות רצון טוב וקצת יצירתיות תוכל למצוא מענה לקשיים רבים שהחניכים חוו בעבר ולהראות להם שאתה כאן כדי לדאוג להם ולוודא שהפעם זה לא יקרה .

בהצלחה,

רלי

 יש לכם שאלה לרלי? לחצו כאן

(אילוסטרציה)

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה