zofim.org.il
  
 


 
אתר רלי היקרה,
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » אתר רלי היקרה, » ארכיון הכתבות » כתבה: מי אמר שחניכים תמיד נהנים במחנה קיץ

תמונת מגזין מי אמר שחניכים תמיד נהנים במחנה קיץ פורסם על ידי רלי היקרה
בתאריך 2/6/2014
בכתבה זו צפו 3373 גולשים

שלום לכם מדריכים משקיענים,

כמה כיף לראות את ההתלהבות לקראת מחנות הקיץ ולדעת שבשעה זו אלפי מדריכים מתכננים לחניכים שלהם חוויה חינוכית משמעותית ומדהימה. אחת הפניות שקיבלתי עוסקת בדיוק בזה ואני בטוחה שהיא מבטאת את מה שרבים מכם מרגישים.

ש: רלי היקרה, אני מדריכה קבוצת חניכים מקסימים בכיתה ד'. לקראת המחנה קיץ הם שואלים המון שאלות ולדעתי קצת מפחדים מהמחנה הגדול והחדש להם. אני רוצה לעזור להם להרגיש בנוח ולדאוג שתהיה להם חוויה כיפית כמו שהייתה לי כשהייתי בגילם! מה אני יכולה לעשות? (מדריכת ד', הנהגת צפון)

ת: כל הכבוד לך על הדאגה! החניכים שלך ברי מזל שזכו במדריכה שרוצה להפיג א החששות שלהם ולהבטיח להם חוויה חיובית.

החניכים שלך שואלים הרבה שאלות משום שהם צופים שהמחנה יעניק להם חוויה שונה ממה שהם מכירים בשבט אך הם כנראה עוד לא מבינים באיזה אופן.

הדבר הראשון שאת יכולה לעשות עבורם הוא קודם כל לשתף אותם.

ספרי להם כל מה שתוכלי – והתחילי בסביבה הפיסית שבה מתקיים המחנה. ספרי להם על התנאים המצפים להם: היכן הם ישנו? יאכלו? יתקלחו? כל אלו הן דרישות בסיסיות קיומיות שהחניכים צריכים לדעת שיסופקו (ובאיזה אופן) גם במחנה. לתנאים הפיסיים יש השפעה ישירה על תחושת הביטחון שלהם בסביבה החדשה והלא מוכרת.


במהלך המחנה, הקפידי שהמחנה ואיזור הפעילות של החניכים הוא נקי ומטופח ושכל המתקנים העומדים לרשות החניכים כגון חדרי שירותים, חדר אוכל, רחבת מסדרים, ומתחם לינה הם תקינים ומסודרים. עודדי אותם לפנות אליך במידה והם מוצאים ליקוי או קושי להשתמש בדברים. סיפור ידוע הוא על חניכי כיתה ד' שהתקשו למצוא את השירותים הציבוריים באמצע הלילה בגלל החשכה וקשיי התמצאות. כדי למנוע את זה, כדאי לישון ליד החניכים ולוודא שכולם יודעים היכן את לנה ומבינים שיש להם ליווי לשירותים בלילה (על ידך או על ידי שומרים מהשכב"ג – מה שתגדירו כשבט.)

אל תשכחי לדבר עם החניכים גם על הנהלים והנורמות שיונהגו במחנה. הדגישי שכל אלו נאכפים כדי להבטיח את ביטחונם ובריאותם בזמן שהותם במחנה. אל תירתעי מתגובות המתרעמות על הגבולות שאת עתידה להציב להם – אלו בדיוק הדברים שיהפכו את המחנה למקום הוגן ומוגן ויאפשרו מתן מענה לצרכים כמו ביטחון, שלמות הגוף ופרטיות.

תיאום ציפיות מפורט כרגע, יכול למנוע המון אי ודאות וגם אכזבה או תסכול בקרב החניכים. הראי להם סדר יום לדוגמא שיעזור לנבא ולצפות התרחשויות וייצור תחושת ביטחון.

החניכים שלך אולי לא אומרים זאת בצורה מפורשת אך הם וודאי מבינים היטב שהם יהיו הצעירים ביותר במחנה... בינם לבין עצמם הם תוהים כיצד יתייחסו אליהם חניכים בוגרים יותר? למי יוכלו לפנות כשתהיה להם שאלה? ומה לגבי כל החניכים משבטים אחרים בהנהגה שהם בכלל לא מכירים? האם הם יקבלו אותם או ינהגו כיריבים?

החניכים שלך, כמו גם חניכים בוגרים, רוצים להרגיש אהובים ולצאת למחנה בידיעה שיהיו שייכים ומקובלים על ידי אחרים. אחת הדרכים לעזור להם להרגיש בעלי ערך היא ליזום משימות שיגרמו להם להרגיש יעילים ותורמים. אחרי שתספרי להם על הצפוי להם תוכלי לחלק אותם לועדות ולהציע להם לקחת אחריות על תחומים מסוימים כמו בניית מבנה לינה לקבוצה, חזות המבנה ואיזור הלינה, פעילויות בוקר וכל רעיון אחר שעולה מהם כדי להגדיל את תחושת הבעלות שלהם על המחנה. אפשר ממש להזמין אותם לימי עבודה בשבט שבהם יתכננו ויבנו את המבנה שלהם (מתקן לנעליים, לשקי שינה ועוד.)

אז אמרנו שצריך לתת תשומת לב לסביבה הפיסית שבה יחיו ויפעלו החניכים במהלך המחנה, צריך לחשוב כיצד מעניקים מענה לצרכים שלהם, איך מציגים ואוכפים נורמות ונהלים כדי לתרום לתחושת המוגנות והביטחון שלהם ולהתייחס ליחסי האנוש בינם לבין חניכים אחרים ושאר הצוות תוך הגברת תחושת השייכות והמעורבות שלהם. כל אלו יכולים להיכנס תחת כותרת של "אקלים חינוכי" או במילים אחרות – יצירת אוירה חינוכית, בטוחה ומאפשרת עבור החניכים שלך.

מאחלת לך המון בהצלחה ואל תשכחי ליהנות בעצמך, זה חשוב לא פחות מההנאה של החניכים שלך.

רלי

  

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה