zofim.org.il
  
 


 
אתר רלי היקרה,
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » אתר רלי היקרה, » ארכיון הכתבות » כתבה: המדריכה הקודמת הייתה יותר כיפית!!

תמונת מגזין המדריכה הקודמת הייתה יותר כיפית!! פורסם על ידי רלי היקרה
בתאריך 27/1/2014
בכתבה זו צפו 2832 גולשים

שלום לכם מדריכים יקרים,

מקווה ששלומכם טוב.

אפתח בהתנצלות על כך שקיבלתי מכם הרבה פניות לגבי "המסע בצופים" ולא לכולן הספקתי לענות. הרגישו חופשי להעלות את השאלות שמטרידות אתכם למרכזי השבטים או אפילו לצוותי ההנהגה שלכם כשתפגשו בהם. הם כולם יוכלו לנהל איתכם שיח על מה שמעניין אתכם בתכנית החדשה – משימות המסלול, פעילויות התוכן, מיומנויות צופיות ומקומו של המדריך. בינתיים, אני ממליצה לצפות בסרטון האנימציה שמתאר בקצרה את תכנית ההדרכה ולחשוב על השאלה: מה הופך מדריך למדריך טוב בעיניכם?

לינק לסרטון האנימציה "המסע בצופים"


ש: רלי היקרה, אני מדריכה חניכות בכיתה ו' אך הבעיה היא שהן לא מפנימות את העובדה כי חלפה שנה והמדריכה הקודמת שלהן כבר לא מדריכה אותן. הן לא מפסיקות להשוות אותי אליה. אם זה בדרך שבה אני מעבירה את הפעולה או בגימיקים שאני מכינה - הן תמיד יגידו איך שהמדריכה הקודמת הייתה יותר כיפית והן נהנו אותה יותר. זה אפילו הגיע למצב שכששאלתי על ציפיות לשנה הן אמרו שהן רוצות שהמדריכה הקודמת תחזור להדריך אותן במקומי. אני מבינה שהן נורא אהבו אותה אבל קשה לי מאוד עם ההשוואה התמידית הזו. מה לעשות? (מדריכת ו', הנהגת תל אביב-יפו)

ת: ברור שקשה לך עם ההשוואה התמידית הזאת! כל מדריך שמגיע מלא בכוונות טובות ורוצה להביא את עצמו לקבוצה שלו וכמובן לפתח איתם מערכות יחסים יחוש קושי לנוכח השוואה בלתי פוסקת למדריך הקודם. השאלה היא כמובן ממה זה נובע ואיך נצליח להתגבר על זה ביחד, לפתוח דף חדש ולהסתכל קדימה.

ממה זה נובע? קודם כל, אני ממליצה לדבר עם אותה מדריכה שהשאירה בהן חותם כה עמוק. שיחה איתה תשפוך אור על התנהגות הקבוצה ותסייע לך להגיע אל ליבן. מה חיבר את הקבוצה? מה עבד טוב איתן? ממה הן נהנו? מה הסיבות שהן נקשרו אליה כל כך? אולי תוכלי להבין מה חסר להם היום ותוכלי ללמוד מהניסיון שלה. האם היא הקפידה על שיחות אישיות? אולי היא עשתה פעילויות בעלות אופי ספציפי? אם החניכות מעידות שהייתה להן חוויה מוצלחת עם אותה מדריכה אז מדוע שלא נלמד מזה?!

אני רוצה לציין שאת עלולה לגלות שהשנה הקודמת לא הייתה כל כך מושלמת כפי שהן נוטות להציג אותה ושאפילו עם המדריכה הקודמת היו קשיים וחריקות בדרך. זה לא צריך להפתיע אותך משום שלכולנו יש נטייה להאדיר ולצבוע בוורוד חוויות מסוימות לאחר שהן מסתיימות. אנחנו מעדיפים לשכוח את הפגמים ולהישאר עם זיכרון מתוק ויכול מאוד להיות שגם הן מתארות בפניך (שלא במתכוון) מצב שהוא לא לגמרי נאמן למציאות.

עכשיו בואי נחשוב לרגע על אחת החניכות שלך, שאולי נפתחה באופן משמעותי כלפי אותה מדריכה, שעברה איתה תהליך של שנה שבו היא למדה לתת בה ביטחון, עברה איתה חוויות מעצבות כמו טיולים ומחנה קיץ ועכשיו צריכה לסגור את הפרק הזה ולהתחיל משהו חדש עם מדריכה שהיא אינה סומכת עליה עדיין. כל חניכה שכזו חווה ממש סוג של אובדן וגעגוע לקשר שנרקם ואולי אפילו חשש ופחד מפני בנייה של קשר חדש שכזה ממש מהתחלה. יכול להיות שהן מפחדות להתאכזב, יכול להיות שקשה להן לקבל את זה שהחיבור החזק שנוצר צריך לפנות מקום לחיבור חדש והן מנסות בכל כוחן לאחוז בו ולא להרפות. ההשוואות האלו, יותר מאשר שהן ביטוי לגעגוע למדריכה מסוימת, הן עשויות להיות ביטוי לקושי להתמודד עם שינוי.

את יודעת שיש לך כוונות טובות, שאת רוצה להשקיע בהן ולתת להן חוויה חיובית ומוצלחת אך הן כנראה בשלב זה עוד לא בטוחות בכך. יכול להיות שהן מדגישות בפניך את ההצלחה של שנה שעברה כדי להראות לך שכבר יש להן היסטוריה משותפת ומוצלחת כקבוצה, שהן יודעות מה טוב עבורן ושאת תצטרכי לעבוד קשה ו"להרוויח" את ההערכה שלהן. זה בסדר גמור, מותר להן להיות מעט חשדניות ואת מצידך תמשיכי להראות להן שאת פה מהסיבות הנכונות עד שהן יתרככו ויושיטו לך יד.

                                         

זה מוביל אותי לפתרון לבעיה. ילדות בכיתה ו' יכולות לדעתי בהחלט לקחת חלק בשיח רגשי ופתוח. אני מזמינה אותך לשקף להן את ההתנהגות שלהן ולהגיד בצורה פשוטה שעכשיו את המדריכה שלהן, שתהיו ביחד כל השנה ושכדי שהקשר יתפתח הן חייבות לתת לזה הזדמנות אמיתית. הוסיפי שאת מצפה מהן להשקיע בקשר ולפתוח את ליבן לחוויות חדשות ושאת, ממש כמוהן, רוצה שזה יצליח. אני מאמינה שאין להן עניין לפגוע בך ואני צופה שהן יתגייסו לטובת התהליך.

ולך אני אומר דבר שעשוי להישמע כקלישאה אבל יש בו המון אמת והוא שהזמן יעשה את שלו. תחשבי כמה דברים נראו לנו כמו סוף העולם והיום בפרספקטיבה של זמן התחושות דעכו לגמרי ואולי אפילו נעלמו? הזיכרונות משנה שעברה ילכו ויתעמעמו ויפנו את מקומם ליצירת זיכרונות חדשים ביחד איתך.

בהצלחה,

רלי

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה