zofim.org.il
  
 


 
אתר קול צופייך - עלון עדת הצופים
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » אתר קול צופייך - עלון עדת הצופים » ארכיון הכתבות » כתבה: שבת בוגרים- פרשת משפטים

תמונת מגזין שבת בוגרים- פרשת משפטים פורסם על ידי רוני גוס
בתאריך 27/1/2014
בכתבה זו צפו 1208 גולשים

 

יצא בתאריך כב' בשבט התשע"ד, 24.1.14

 

 

"עבדים היינו"- האמנם רק בעבר?

בני פרבר, חניך בשבט משואות משנת תשכ"א. גר עם משפחתו בירושלים.

הרב קוק- "יש בן חורין שרוחו רוח של עבד, ויש עבד שרוחו מלאה בחירות. הנאמן לעצמיותו-בן חורין הוא, ומי שכל חייו הם רק במה שטוב ויפה בעיני אחרים-הוא עבד."

"ואלה במשפטים אשר תשים לפניהם: כי תקנה עבד עברי וכו' ".

עד עכשיו התורה בעיקר ספרה לנו סיפורים, ומעט מצוות. בפרשה הקודמת קבלנו במעמד הר סיני את עשרת הדברות. אך כאן מתחילה שרשרת ציווים חוקים ומשפטים שילוו אותנו בחיינו כבני אדם וכיהודים. התורה בוחרת להתחיל בהלכות הקשורות ליחס לעבד. מדוע?

כמובן, זה עתה יצאנו מעבדות של למעלה ממאתיים שנה, והרבה מהמצוות קשורות  קשר הדוק לזיכרון של יציאת מצרים , את היותנו עבדים לפרעה ומעתה בני חורין-לקב"ה. בנוסף, העולם כולו היה מבוסס על אדונים ועבדים. העבדות הייתה מקובלת ביותר בכל העולם ה"תרבותי" ולאורך כל ההיסטוריה, עד לימינו (כמעט) המשיכה להיות חלק מהציוויליזציה" . האם גם בימינו עדין קיימת עבדות? עוד ננסה לענות על כך בהמשך!

התורה שהיא כל כך הומנית, כל כך חברתית וצודקת בוחרת מיד בפתיחה להציב בפנינו את כל המגבלות בקניה ובהעסקת עבד. אין עדיין אפשרות בעולם שמתבסס על עבדות למחוק לחלוטין ובבת אחת את העבדות, אך ניתן להציב סייגים וכללים ברורים בהעסקתם וביחס אליהם כבני אדם. הגדילו חכמים וקבעו "כל הקונה עבד קונה אדון". בעשרת הדברות במצוות השבת נאמר " לא תעשה כל מלאכה אתה ובנך ובתך עבדך ואמתך ובהמתך וגרך אשר בשערך", ולא מדובר רק על עבד עברי אלא גם כנעני.

העבדות בימינו! לצערנו ישנן הרבה דוגמאות מבישות. עבדות נשים –בעיקר במזרח אסיה אך גם בארץ, לצערנו, אנחנו מכירים את תופעת שפחות המין בעיקר מברית -המועצות  לשעבר. עבדות של ילדים במדינות העולם השלישי בעיקר, במכרות, בכריית עצים וגם כשפחות מין. עבדות  "אמתית" ( הכנסתי במירכאות כיוון שלדעתי כל האחרות אמתיות באותה מידה) קיימת עדיין במספר מקומות מצומצם באפריקה-בעיקר סודן.

לצערי ישנם די הרבה תופעות שנושקות לעבדות, כמו, עובדי קבלן, או כאלה שחייבים לעבוד 7 ימים בשבוע ועוד.

אסיים בסיפור מספרו של  הווארד פאסט: "אחי גיבורי התהילה". ניתנת איגרת של סנטור רומי לסנט אשר שלחו לארץ יהודה לבדוק אם ראויה מדינה קטנטונת זו שתבוא בברית עם האימפריה הרומית. והוא כותב בדוח: "חוקיהם תפלים וחסרי טעם כגון חוק זה, המצווה לשלח עבד שעבדם שש שנים, לחופשי" ומפני מה? כי עבדים היינו לפרעה במצרים! והוא ממשיך וכותב "היהודים בעצם הווייתם סכנה הם לרומא, שכן מערערים הם על עיקר העיקרים של תרבות המערב, על בית עבדים חופשי. אפילו הם מועטים חלילה לנו מלהסיח דעתנו מסכנתם. צר העולם מהכיל את רומא ואת יהודה גם יחד... (חומר למחשבה).

 

 

 

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה