zofim.org.il
  
 


 

יום המאבק הבינלאומי באלימות נגד נשים נקבע בעצרת האו"ם בשנת 1999, במטרה לעורר מודעות לנושא האלימות נגד נשים על סוגיה השונים. מהטרדה מינית ועד הכאה, אונס, סחר בנשים ורצח.

על פי נתוני משטרת ישראל, 10% מהנשים בישראל סובלות מאלימות מצד בני זוגן. עם זאת, רק חלק קטן מאוד מהמקרים מדווח למשטרה. מנתונים של ארגון הבריאות העולמי עולה תמונת מצב עגומה עוד יותר - אלימות במשפחה היא הגורם העיקרי לתמותה ולנכות בקרב נשים בין הגילאים 16-44, אפילו יותר ממחלת הסרטן או תאונות דרכים. על פי נתונים שנאספו, אחת מכל שלוש נשים בישראל עוברת תקיפה מינית, בשלב זה או אחר, בחייה. אחת מכל שבע, היא נפגעת אלימות בסביבה הביתית. אלימות נגד נשים הינה תופעה קיימת, שאינה תלוית מעמד ותרבות, המאפיינת את כל שכבות החברה.


אלימות נגד נשים מאופיינת בהתנהגות אלימה כלשהי של גברים כלפי נשים. האלימות אינה באה לידי ביטוי רק במובן הפיסי, אלא יכולה לכלול גם אלימות מילולית, תקיפה מינית, התעללות נפשית ואף כלכלית. מדובר בתופעה כלל עולמית, שסיבותיה נעוצות בחוסר השוויון הקיים בין שני המגדרים. חוסר שוויון בא לידי ביטוי ברוב מובני החיים וכתוצאה מכך, במעמדן הנחות יחסית של הנשים, כיום ולכל אורך ההיסטוריה. בתרבויות שונות, נחשבה האישה לרכוש של הגבר. אלימות נגד נשים התבטאה בשליטה בנשים ובהגבלת מעמד האישה בחברה פטריארכאלית מזה אלפי שנים, מאז הפך הגבר את זוגתו לקניינו, מאז מכר האב את בתו. רוב החברות האנושיות, כוהני הדתות והמשטרים השונים, שימרו את המצב בצווים ובחקיקה. למרות שבכל הדתות והחברות, לפחות ברמה ההצהרתית, הוקיעו הכאת נשים ואף נקטו בפעולות ענישה שונות כלפי הבעל המכה, עדיין הייתה תופעה זו נורמה מקובלת ואף נסלחת, עקב אופייה של החברה, אשר הועידה מראש תפקידים נחותים יותר עבור נשים ובאלימות מתבטאת בגישה, שעדיין רווחת, שהזכר הוא ראש המשפחה, האדון, שמותר לו לגמד את האישה, לפגוע בחירותה, להשפיל ולהכות אותה.

אלימות נגד נשים מתרחשת פעמים רבות בקשר הזוגי. נשים ונערות רבות נמצאות במערכות יחסים עם בני זוג המתעללים בהן לרוב בצורה פיזית, אך גם מילולית, מינית או נפשית. אלימות המתבטאת בקנאה, רכושנות, החלטה מי תהיינה חברותייך, מה תלבשי, היכן תבלי והאם תשרתי בצה"ל.

אלימות נפשית כוללת השפלה, איומים, אלימות מילולית ובידוד חברתי.

אלימות מינית באה לידי ביטוי, במעשים של הטרדה ותקיפה מינית, לעיתים גם בתוך מערכת יחסים מוכרת ורשמית בה כופה הגבר את מיניותו על האישה.

אלימות כלכלית מתבטאת במניעת גישה למשאבים כספיים, שליטה על כל המקורות הכספיים והקצבת כסף על פי ראות עיניו של בן הזוג. זוהי התנהגות הגורמת להשפלה רבה כמו גם להגברת התלות בבן הזוג.

אלימות בתוך המשפחה מוכרת לכולנו, חדשות לבקרים, בכותרות בעיתונות ובחדשות הטלוויזיה. תופעות אלו מתמשכות לעיתים, עד שהפרשה מסתיימת במקרה של נזקים בלתי הפיכים ואפילו מוות.

נערה או אישה מוכה יכולה להיות בכל גיל, בכל רמת השכלה ובכל שכבה חברתית-כלכלית; היא יכולה להיות עצמאית ומוצלחת בתחומי חיים אחרים. האישה המוכה רואה עצמה, ברוב המקרים, אחראית להצלחת הקשר הזוגי ולכן, היא חשה, פעמים רבות, רגשות אשמה לאור אלימות בן הזוג כלפיה. היא נוטה להאמין כי קיומה של מערכת יחסים תקינה תלויה בה והיא זו שתוכל לשנות את המצב. אמונה זו נוסכת בה תקווה, שהמצב אכן ישתנה. תחושה זו אף מתחזקת שכן בן הזוג המכה נוטה להאשים אותה באלימות שלו.

הנערה / האישה מוצאת עצמה שבויה במעגל קסמים אשר בהרבה מקרים גורם להידרדרותה הנפשית. ככל שתלותה בבן הזוג גדלה, כך גדלה נכונותה לסבול את תהפוכותיו והתעללותו.היא מאשימה את עצמה יותר ויותר על שאינה עומדת בציפיותיו, היא מאבדת יותר ויותר מעצמאותה והאלימות, במקביל, רק הולכת ומחריפה.

במקרים רבים האלימות כלפי הנערה / האישה אינה רציפה. ברוב המקרים, קיים מעגל של אלימות - המשלב צבירת הכעס, התפרצות, לאחר מכן שלב הפיוס וההתנצלות, עד לתקופת רוגע, וחוזר חלילה, תוך החרפת האלימות עם הזמן.

סימני אזהרה למערכת יחסים אלימה:

- אם את נענית לעתים קרובות לרצונו של בן זוגך מכיוון שאת חוששת לפגוע ברגשותיו או חוששת להכעיס אותו.

- אם את חוששת משינויים קיצוניים במצב הרוח של בן זוגך.

- אם את מוצאת את עצמך מתנצלת בפני אחרים על התנהגותו של בן זוגך כשהוא מתייחס אלייך בצורה בלתי הולמת.

- אם פגישותייך עם חברייך ופעילויות שונות שלך תלויים ברצונותיו של בן זוגך.

- אם בן זוגך הכה אותך, דחף אותך או זרק עלייך חפצים במהלך התקפת קנאה או כעס.

- אם את חיה בתחושת סכנה.

אם את מזהה חלק מסימנים אלו בקשר שלך עם בן זוגך, חשוב שתדעי, כי הם מעידים על מערכת יחסים אלימה, נפשית או פיזית. למרבה הצער נערות ונשים מוכות רבות אינן משתפות את סביבתן בבעייתן. לעתים, ניתן לשים לב לסימנים כגון התבודדות, ניתוק והתרחקות מחברים ובני משפחה.

אם את מעורבת בקשר אלים או בקשר בעל פוטנציאל לקשר אלים, חשוב לזכור כי גם אם מופיעים רק סימני קנאה ורכושנות קיצוניים, הם מנבאים סכנה של אלימות פיזית בעתיד. איומים באלימות, גם אם לא התממשו, משמשים סימן אזהרה חמור! זה הזמן לפרוץ את מעגל האלימות.

חשוב שתדעי:
האלימות אינה נגרמת באשמתך.
אינך ראויה ליחס והתנהגות אלימה - לא מגיע לך להיות קרבן של אלימות, מכל סיבה שהיא.
הישארות בקשר עם בן זוגך לא תעצור את האלימות.
ככל שעובר הזמן האלימות רק מחריפה.
את יכולה להלחם באלימות ולפרוץ את המעגל.

השלב הראשון, בשבירת מעגל האלימות הוא בפניה לסיוע - לאדם קרוב, מדריך או יועץ מקצועי. ניתן לפנות לקווי חירום הנותנים שירות אנונימי ומפנים לגורמי טיפול בקהילה, היכולים לסייע לך.

תנועת הצופים חורטת על דיגלה את המאבק באלימות. שינוי חברתי אמיתי אפשר לחולל רק באמצעות הנחלת תפיסות חדשות, שוויוניות, כבר בגיל הרך. הדרך לשינוי מתחילה בחינוך וממשיכה בחקיקה ואכיפת החוקים, לשוויון בין המינים ולמניעת אלימות על שלל ביטוייה בחברה.

    

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה