zofim.org.il
  
 


 
הנהגת דרום
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » הנהגת דרום » ארכיון הכתבות » כתבה: נעים להכיר - שבט סיני ושבט אופק

תמונת מגזין נעים להכיר - שבט סיני ושבט אופק פורסם על ידי צוות האתר
בתאריך 25/7/2013
בכתבה זו צפו 6114 גולשים

נעים לבקר במחנה של הנהגת דרום. יש שם אווירה אחרת ומיוחדת.
ללא מבנים גרנדיוזיים, המולה ורעש שנשמע ממערכות שמע ענקיות – נראה כי המחנה הזה מתנהל קצת אחרת - בכל פינה נראה מדריך שמעביר פעילות, קבוצה שעוברת מרכז פעילות מחוץ למתחם השבטי, חניכים שעוזרים לבשל והכול במעין שלווה ונינוחות. מחנה למופת!

בין כל השבטים ביער חרובית, בלטו 2 שבטים שאפשר לקרוא להם "חדשים":
שבט "סיני" בשדרות שנפתח ב2001, עבר כמה שנים קשות בעקבות המצב הביטחוני באיזור והשנה חזר לפעילות גדושה ומלאה; ושבט "אופק" שבאופקים, שנסגר לפני 8 שנים והוקם השנה מחדש ע"י חברי שנת השירות של התנועה.

כאשר הגענו לשבט "אופק" פגשנו את שיר, מרכזת השבט (בתמונה).
היא וחבריה לקומונה (שיר *2, בר, טל, אמנון ושון) מרכזים ומנהלים את השבט מאז אוגוסט 2012.
השבט, נסגר לפני 8 שנים והשנה נפתח מחדש בזכות שיתוף פעולה שהתחדש בין תנועת הצופים, עיריית אופקים, הסוכנות היהודית וחניך השבט לשעבר ותושב העיר – טל מגירה, ש"העיר" את הנושא.
שיר מציינת כי הקומונה שלהם היא "קומונת חבר'ה" - קבוצת חברים מאותו השבט, במקרה הזה שבט "נמרוד" באשקלון שנמצא גם כן בהנהגת דרום, שיצאו ביחד לש"ש ולפעילות אקטיבית בעיר אופקים בכלל ובשבט הצופים המתחדש בפרט.                                                      
השבט, שמונה כמה עשרות חניכים וצובר תאוצה בעיר, פעיל כרגע לכיתות ו'-י'. בעתיד יורחבו כמובן שכבות הפעילות.
למחנה, שהיה לדבריהם "מוצלח מאוד", יצאו כ50 אחוז מחניכי השבט – הישג ענק ולא מובן מאליו.
במהלך השנה הדריכו חברי הקומונה את כל שכבות הגיל בשבט, אך בשנה הבאה 6 שכבגיסטים מקומיים יכנסו למעגל ההדרכה לאחר קורס הדרכה שבטי, דבר שגורם גאווה רבה ותחושת הישגיות גדולה לחברי הקומונה שהכשירו אותם לכך.
שיר דואגת לציין גם את הפורימון הגדול שערך השבט לתושבי העיר בשיתוף עם עמותת "איילים", בו נכחו אלפי אנשים והיה הצלחה גדולה.
הקומונה של שיר מחכה לקומונה הבאה של גרעין רעים שאמורה להגיע ממש בקרוב והיא כמובן תנסה למלא את מקומם המשמעותי של חברי הקומונה הנוכחיים בעיר.

את שבט "סיני" מייצג בשיחה עם צוות האתר - "אהרל'ה" - ראש השבט והורה פעיל שהיה ממקימי השבט ב2001 וחזר לאחרונה לתפקיד כדי לתרום מניסיונו.
אהרל'ה (
בתמונה), דמות רב-גונית וידידותית מאוד, בעל רקע עשיר של עשייה קהילתית,  מספר כי יחסית לגודלו של השבט (שמונה כמה עשרות חניכים), ישנם מספר רב של הורים פעילים שהשבט חשוב להם עד מאוד ("הורה פעיל על כל חניך" - לדבריו).

אהרל'ה עוזר ומתווך בקשר בין השבט לעירייה ועוזר בגיוס כספים עבור פרויקטים שונים של השבט.

שירה דניאל (שניה משמאל בתמונה) מרכזת בשבט וחלק מהקומונה בעיר מצטרפת אלינו ומציינת כי השנה יצאו פי 3 חניכים למחנה מאשר בשנה שעברה! הישג נאה לכל הדעות, שמעיד על כך שהשבט במגמת התפתחות.
אהרל'ה מדגיש כי "על כל חניך בשבט יש מלחמה"- המצב הבטחוני והכלכלי בעיר לא מקל על עבודת השבט וגיוס החניכים.

כעת לשכב"צ בשבט מתקיים יום פעילות אחד בשבוע ולשכב"ג 2 ימי פעילות. אהרל'ה מתגאה בכך שהשבט הוא שבט מסורתי, מאפשר ומתחשב גם בשומרי שבת ומסורת.
ומה הלאה? אהרל'ה מצפה לקומונה הבאה שתגיע ממש בקרוב ומתכנן להפוך את השבט ל"שבט קהילתי" -שבט שיהיה מרכז ומקום לכל האוכלוסיות בעיר במגוון פעילויות ולמגוון גילאים.       כמו כן, חניכי השבט עתידים לצאת למחנה שבטי נוסף (!) על המחנה ההנהגתי במהלך חופשת הקיץ.


אין ספק שבזכות הורים פעילים כמו אהרל'ה ושותפיו וש"ש עקשניים כמו שירה, שיר ושותפיהם לקומונות השונות – נכון לשבט סיני ולשבט אופק עתיד מבטיח!

כל חניך הוא עולם ומלואו, וגם בשבטים (שכרגע) קטנים –
אפשר להשפיע ולייצר שינוי אמיתי בחברה הישראלית.

תנועת הצופים גאה ומברכת את כל חברי שנת השירות שלה על הפעילות המשמעותית שלהם במהלך השנה החולפת ומאחלת בהצלחה לחברי הקומונות הנכנסים.

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה