zofim.org.il
  
 


 
הנהגת דרום
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » הנהגת דרום » ארכיון הכתבות » כתבה: נכנסים לשכב''ג

תמונת מגזין נכנסים לשכב''ג פורסם על ידי ליטל מרזוק
בתאריך 23/7/2012
בכתבה זו צפו 3106 גולשים

שכבת חמישיות המסיימת של הנהגת דרום, חזק!

ישבתי וחשבתי מה אפשר לכתוב לשכבה שלמה שמסיימת את שנת הלמידה והעמקה בשאלה הגדולה – מה זה להיות שכבגיסט, מה זה להיות שכבגיסט שמתמקד בעשייה חינוכית, חברתית, משמעותית בשבט ובקהילה שבה הוא חי.

בחרתי להתמקד במהות התפקיד שלכם ובמשימה הכי משמעותית כאן בתנועת נוער וזה חינוך!!!

כמו ששמתם לב, יש משפט אחד שרץ במהלך הקורס- "תיקון העולם משמעו תיקון החינוך"

למי שלא יודע – מי שכתב את המשפט הנפלא הזה הוא יאנוש קורצ'אק.

קורצ'אק כתב ספרים על ילדים ונוער וספרים לילדים ונוער. הוא הרצה על הדרך הרצויה ביחס לילדים. הוא תרם רבות לדרכי החינוך, ורבים המחנכים הלומדים ממנו גם כיום.

שנים רבות בטרם נתקבלה אמנת זכויות הילד של האו"ם (1989), חיבר קורצ'אק אמנה המאגדת זכויות יסוד שיש לכל ילד בעולם. בין הזכויות הוא כלל את הזכות לאהבה, לכבוד ולתנאים אופטימאליים לגדול ולהתפתח; הזכות לחיות את ההווה (ולא להיות נדחף לממש שאיפות עתידיות של אחרים), להיות נאמן לעצמך, לעשות שגיאות, להיכשל, לקבל יחס רציני, לזכות להערכה, לשאוף ולבקש ולשאול. לצפות שיכבדו את הרכוש שלך ולקבל חינוך. על פי האמנה של קורצ'אק מותר לילד להתנגד לקבל חינוך שנוגד את השקפת עולמו, למחות על חוסר צדק ולקבל משפט הוגן בבית משפט של ילדים. לכל ילד הזכות שיכבדו את הצער שלו, הזכות לתקשר עם אלוהיו והזכות למות בטרם עת.

יקיריי, יאנוש קורצ'אק הצליח להנחיל חינוך טוב ופתוח לילדים יתומים בתקופת מלחמת העולם השנייה, הוא האמין בחינוך, הוא הכי האמין כי אפשר ליצור עולם טוב יותר דרך החינוך.

ואתם, מחנכים צעירים בתנועת נוער גדולה ומשמעותית בארץ ישראל בשלהי שנות ה-2000. יש לכם את הגיבוי המלא של כל התנועה לשאול, ללמוד, להבין, להכיר את עצמך, לגלות דברים חדשים בחיים, ליהנות מהטבע להעצים ולהתעצם, לחיות חיי קבוצה ולחנך (פשוט לעשות את העולם הזה טוב יותר).

השינוי ותיקון העולם לא יגיע ככה סתם, השינוי בעולם יגיע דרך האנשים שחיים בהם, אם אנחנו רוצים שיהיה שלום- אנחנו צריכים לחנך לכבוד האדם, סובלנות וקבלת השונה. אם אנחנו רוצים שיהיה עולם פחות מזוהם - אנחנו צריכים לחנך לשמירת הטבע ואיכות הסביבה. אם אנחנו רוצים עולם יותר טוב ומחייך - אנחנו צריכים לחנך אנשים לשמוח בחלקם וללמד אותם לאהוב.

אם אתם רוצים לחנך – עליכם לבחור בדרכי החינוך.. להדריך, לקחת חלק בתפקידים שתומכים בהדרכה ובחינוך, לבקש שיסבירו לכם, להפגין את עמדתכם וגם לבקש לשמוע דעה אחרת, להשמיע את קולכם ללא חשש, וכמובן לשמש דוגמא לכל אדם שבסביבתכם!!

אני דורשת מכם להאמין בעצמכם, להאמין שאתם באמת מסוגלים לעשות שינוי מהותי בתנועה שלכם ובמדינה, תבחרו את המלחמות שלכם בקפידה, תלחמו על יצירת עולם טוב יותר, תשאירו את המלחמות השטותיות והטכניות למבוגרים (לשם כך הם נועדו בתנועה.. לעזור לכם לייצר מסגרת כדי שאתם אלה שתהיו במרכז ותשפיעו!!) אני לא אומרת שתמיד הדברים יהיו פשוטים, לפעמים תקבלו טריקות דלת בפרצוף, לפעמים ילעגו לכם בגלל גילכם. אבל תבטיחו לי שלעולם לא תתייאשו! תנשמו עמוק, תחלמו על השינוי, תחלמו על המקום שאליו אתם רוצים להגיע ותתמידו!

זהו!! אתם חברי שכב"ג – זה אומר שאתם מחנכים נקודה.

אתה חלק מהתנועה – משמע אתה מחנך!! אז אם אתה מחנך, משמע באחריותך לתקן את העולם!!!

מאמינה בכם מאוד ובטוחה שעוד אשמע על השכבה שלכם רק דברים טובים והרבה!

באהבה ענקית ליטל מרזוק – הנהגת דרום 

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 1 תגובות | הוספת תגובה


1. כה אמר המסטר
נכתב על ידי אייל פסח משבט ראשונים בתאריך 24/7/2012 בשעה 16:13