zofim.org.il
  
 


 
שבט אחווה
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » שבט אחווה » כתבה: "יש השואלים עלינו- מי אתם"...?

תמונת מגזין "יש השואלים עלינו- מי אתם"...? פורסם על ידי ניצן
בתאריך 31/3/2007
בכתבה זו צפו 4438 גולשים

"יש השואלים עלינו- מי אתם כבר לא יודעים"....

 

השנה, כידוע לכולנו, חוגגת תנועת הצופים 100 שנים מאז הקמתה.

במשך מאה שלמה, העבירו צופים ברחבי העולם את מסורת הצופיות והאידיאולוגיה העומדות מאחורי התנועה. בישראל תנועת הצופים קיבלה משמעות קצת שונה מארצות אחרות, אבל בתכלס- בכל מדינה בעולם בני נוער המשתייכים לצופים באים למען אותה מטרה- לקדם את המדינה שלהם, לתמרן את הנוער והילדים במדינה לעתיד טוב יותר, להראות שגם הם מסוגלים להשפיע. כאן בישראל, אנחנו גם משייכים לצופים את הערכים הקשורים לשמירה על מסורת יהודית, ופיתוח זיקה למדינה ורצון לשנות אותה.

 

          בעבר, יתכן שתנועת הצופים באמת הייתה כזאת- באמת באנו כולנו לשנות משהו במדינה הזאת. עכשיו, אני טוענת שדברים השתנו, ולא בדיוק לצד החיובי. אני שואלת אתכם, הקוראים, האם נכון מצדנו בכלל להרשות לעצמנו לקרוא לעצמנו "צופים" עם המצב של התנועה כיום? אז נכון, תנועת הצופים היא תנועת הנוער הגדולה בארץ, אבל חשבתם לרגע מי הם בדיוק האנשים שמצטרפים? מניסיון, הרבה אנשים שנכנסים לשכב"ג, או אפילו נרשמים בשנת קורס או שנת מבטיחים עושים את זה בשביל הפוזה. בהרבה מקומות בארץ תפסה תנועת הצופים תדמית של משהו מגניב, כולם הולכים אז גם אני אלך.

 

          כמה מאותם אנשים באמת באים לצופים כדי לשנות משהו? כדי להוכיח שהם כאן, חלק מהנוער של המדינה, שבאמת אכפת לו? כמה מאותם אנשים באמת עושים כל שביכולתם ? כמה מאותם אנשים באמת מאמינים באידיאולוגיה הצופית, ופועלים לפי כל דברות הצופה, או לפחות לפי רובם? כמה מאיתנו בכלל יודעים את דברות הצופה? אני לא יודעת מה אתכם, אבל אותי מזעזע לדעת שאנשים מקבלים כל כך הרבה רקע על התנועה שלהם ועל המהות שלה בקלסרי הדרכה לדוגמא, ואף פעם לא טורחים לקרוא את זה?

 

          בטח שאני לא אומרת שכולם ככה, ואני גם לא טוענת שכדי להיות צופיפניק אמיתי צריך לדעת את כל דברות הצופה, אבל אני כן אומרת שצופה אמיתי צריך לפחות לחיות כמו צופה. איך מישהו שנגעל להשתין בשטח, שנגעל לאכול אוכל של צופים בטיולים, יכול לקרוא לעצמו צופיפניק? איך מישהו שלא יודע לפחות שלוש כפיתות בסיסיות יכול לחשוב שהוא צופה? מה קרה לצופיות? והכי חשוב- איך מישהו שלא מגיע לשבט, וגם אם כן, רק כדי לראות חברים ולא באמת כי אכפת לו, יכול להיחשב לצופיפניק?

 

          בכותרת ניסיתי להביא בפניכם מצב שבאמת קורה... אנשים כבר לא מודעים לתנועת הצופים. הם מודעים לכמויות החניכים שמצטרפות, כי זה בסך הכל די הרבה, כמעט כל הארץ בצופים. הם לא מודעים לפעילות שלנו, לא רואים בזה כל חשיבות. ולמה זה? אולי זה כי אנחנו לא עושים מספיק,  או כי אנחנו לא מפרסמים את זה מספיק. אבל אני חושבת שזה בגלל שהידרדרנו- כל כך הרבה שכב"גיסטים וחניכים שפשוט הורסים את התדמית של התנועה. שכב"גיסטים שמעשנים בשבט, נשארים בבית לישון בימי עבודה, וגם כשבאים לא עובדים. שכב"גיסטים שלא מוכנים להדריך- לא כי הם אוהבים להיות פעילים, אלא כי אין להם כוח להשקיע.

 

מה נסגר איתנו? מה קרה לתנועת הצופים של פעם? האם המשפט "כמו שפעם אימא וגם אבא שרו" באמת נכון לעכשיו? או שאולי אנחנו פשוט שאננים מדי, וחושבים שבגלל שאין לנו מדינה להילחם למען הקמתה, אין מה לשנות? אז מה אם הכל קצת מובן מאליו... יש לנו מדינה, דגל, מקום משלנו- ובעיקר, כל כך הרבה שבטים וחניכים . אז מה? האם זה שמצטרפים אלינו יותר ויותר אנשים זה משהו טוב? או שזה מקלקל את התנועה? האם מישהו באמת מאמין בערכים האלה שכתובים לנו בכל מקום? כל שכב"גיסט נורמאלי יאמר עכשיו- אני מעביר פעולות לחניכים על הערכים האלה, זה לא מספיק? ואני אומרת שלא. צריך הרבה יותר מזה- צריך קודם שהשכב"גיסטים עצמם יאמינו בזה.

 

בכדי לסכם את החפירת עשר מטר הזאת: אנחנו צריכים באמת להוכיח לכולם ולעצמנו שאנחנו באמת ראויים להיקרא תנועת הצופים. שכשנשמע את השורה :"אנו כאן מהימים עברו, התפוח לא נופל רחוק" לא נרגיש קצת מושפלים ונבוכים, כי נדע שהתפוח נפל רחוק מאוד מהעץ, ולכיוון שלילי.

 

אנחנו לא צריכים לשאוף להיות כמו הדור של הורינו, זה להיות ראש קטן. אנחנו צריכים לשאוף להיות יותר טובים- שכל מי שבאמת מאמין בערכים, בצופיות- ימשיך בזה ולא ייתן לכלום להפיל אותו, ומי שלא- שיתחיל לשנות. המדינה הזאת עוד לא קרובה ללהיות מושלמת, והכוח המרכזי שמניע אותה הוא אנחנו- הנוער. העתיד של המדינה, כל כך הרבה כוח מבוזבז נמצא אצלנו בידיים- בואו נשתמש בו. נאמין ונחזיר את התדמית הערכית של התנועה לקדמותה, נשפר ונשדרג אותה, כדי שיום אחד נוכל באמת להגיד בגאווה :

 

" הנה הצופים באים"

 

 

המשך שנת פעילות מוצלחת,

שבט אחווה- אימפריה בלבן 

         

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה