zofim.org.il
  
 


 
אתר קול צופייך - עלון עדת הצופים
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » אתר קול צופייך - עלון עדת הצופים » ארכיון הכתבות » כתבה: שבת בוגרים - שבת פסח

תמונת מגזין שבת בוגרים - שבת פסח פורסם על ידי קול צופיך
בתאריך 5/4/2012
בכתבה זו צפו 1108 גולשים
 

יצא בתאריך טו ניסן התשע"ב, 7/7/12

הגשמה עצמית
יהונתן זק"ש


יהונתן זק"ש - בוגר גדוד אורן בשבט משואות, היה מרכז השבט בשנת 2004 כיום מסיים תואר שני בסוציולוגיה של החינוך ועובד בניהול נכסים וקצת בשירליגה

הַגְשָׁמָה עַצְמִית - התוצאה הרצויה של תהליך פיתוח אישי של כושר וכישרון וההתפתחות של מימוש עצמי

מהי הגשמה עצמית? שאלה אדירה. לצערי, גם אחרי 31 שנים קשה לי לענות עליה. ההגדרה המילונית מופיעה לעיל – האם היא ממצה?
במידה מסוימת הגשמה קשורה בהגדרה העצמית – שגם היא לא פשוטה.. הקושי להגדיר את עצמי החל בצופים, המשיך בימין, בשמאל בהפגנות, המשיך בהורדת הכיפה והחזרתה, (אפילו תקופה של דתי ללא כיפה...) מסביב לעולם באוסטרליה קנדה ובחזרה לארץ, גם חיפוש המקצוע והתארים לא הוסיפו לחיפוש המתמיד ממשאבי אנוש ומדעי המדינה באריאל לסוציולוגיה של החינוך באוניברסיטת ת"א. במה לא עבדתי - מסעדנות, חינוך בלתי פורמאלי, בניין וניהול נכסים וחזרה לחיפוש בתחום החינוך .. בקיצור לא קל.
(שמתם לב כמה בוגרי עדה יש במערכת החינוך/רווחה ? דווקא במקום שהמשכורות לא גבוהות בכלל, אולי יש משהו בעדה שגורר אותנו לשם ? אשאיר את השאלה פתוחה ) אבל מה זה אומר בעצם להגשים?
תחום אחר של חיפוש הוא החיפוש אחרי בת/בן זוג ומציאתם שגם הוא אורך זמן לא מבוטל, לאחריו עוברים שלב ונפתחות שלל תיבות פנדורה נוספות של שאלות ותהיות הקשורות לשאלת הזהות - היכן לגור? ולאיזו קהילה אני משתייך?
משכנתא?! עבודה שנייה? שלישית? והחשבונות מגיעים לא מחכים שנחליט באיזה עבודה אנחנו הכי מממשים את עצמנו – לפעמים יש סיבות הרבה יותר פשוטות לבחור עבודה.
בינתיים, אני אמנם נמצא עדיין בחיפוש אחר ההגשמה האישית שלי, אבל אשתי מצאה את התחום שלה לפני 6 שנים, פתחה קבוצה קטנה של בנות והתחילה לאמן אותם בכדורסל כי היא האמינה שגם בחורה דתייה יכולה לעלות על המגרש ולהראות לעולם שאפשר לשחק ולהאמין. משם המשיכה לציבור אנשים שלא כל כך מאמין באותם עקרונות – ה'חרדלניקים' והתמודדה בגאון אל מול השקפות מבית על הדרת גברים ממגרשי המשחקים ומאמינה שכולן יכולות להגיע ולקרוע את המגרש בלי שום חשש.
אז השאלה של ההגשמה העצמית לא חייבת להיות יותר מדי מורכבת ומעייפת – אפשר פשוט לקום ולעשות. החלשים שבינינו יבחרו אולי את הדרך הקלה והקצרה, יתנו לציבור להחליט, למנהלים/רבנים להכתיב מה ללבוש וכיצד להתנהג.
והקיצונים שבכל קבוצה ימשיכו למשוך במושכות ולהקצין.
ויש כאלה מעטים שאותם לצערי לא שומעים, שיעמדו איתן למול הקשיים, יחרקו שיניים וימשיכו להתנדב למרות כל הקשיים וילכו אחרי ה'אני מאמין' שלהם אבל גם יקבלו דעות שונות ואולי אפילו ישנו את דעתם האישית. למה לא? הרי לא כולנו אותו הדבר.
במקום הניסיון הפרפקציוניסטי להגיע ל'הגשמה' אני ממליץ ליהנות מהחוויה של החיפוש והניסיון לבנות ולהגיע ליעד, למקרה שלא תגיעו, לא נורא הדרך היא החשובה לא המטרה.

 

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה