zofim.org.il
  
 


 
דף הבית » ארכיון הכתבות » כתבה: לא לסמוך על הנס...

תמונה קטנה לא לסמוך על הנס... פורסם על ידי הרב חגי גרוס
בתאריך 8/3/2007
בכתבה זו צפו 2118 גולשים

 

לא לסמוך על הנס...

 

 

 

 

 

 

 

"וַיִּתְפָּרְקוּ, כָּל-הָעָם, אֶת-נִזְמֵי הַזָּהָב, אֲשֶׁר בְּאָזְנֵיהֶם; וַיָּבִיאוּ,
אֶל-אַהֲרֹן.   וַיִּקַּח מִיָּדָם, וַיָּצַר אֹתוֹ בַּחֶרֶט, וַיַּעֲשֵׂהוּ, עֵגֶל

מַסֵּכָה; וַיֹּאמְרוּ--אֵלֶּה אֱלֹהֶיךָ יִשְׂרָאֵל, אֲשֶׁר הֶעֱלוּךָ מֵאֶרֶץ מִצְרָיִם".

 

 

במרכזה של פרשת כי תשא עומד אחד הסיפורים הדרמאטים ביותר בתולדות עם ישראל סיפור חטא העגל. ארבעים יום בלבד לאחר מתן תורה, ארבעים יום לאחר ששמעו בני ישראל  באוזניהם וראו  בעינהם את האלוקים מדבר איתם מהר סיני ומכריז אנכי ה' אלוקיך ... לא יהיה לך אלוקים אחרים על פני ...לא תעשה פסל וכל תמונה..." חוטאים בני ישראל בחטא החמור ביותר , חטא העבודה הזרה.

 

החטא הוא כל כך חמור, והנפילה היא כל כך גדולה וקשה עד שבניגוד לפעמים הקודמות בהם סלח ה' לבני ישראל על תלונותיהם , כאן העונש הצפוי הוא ברור ומוחלט " וַיֹּאמֶר ה', אֶל-מֹשֶׁה:  רָאִיתִי אֶת-הָעָם הַזֶּה, וְהִנֵּה עַם-קְשֵׁה-עֹרֶף הוּא.  ְועַתָּה הַנִּיחָה לִּי, וְיִחַר-אַפִּי בָהֶם וַאֲכַלֵּם; וְאֶעֱשֶׂה אוֹתְךָ, לְגוֹי גָּדוֹל" . לעם כזה אין עוד תקנה, לדור אשר לפני מספר שבועות כרת ברית עם אלוקיו ותוך זמן קצר מפר אותה בצורה בוטה כל כך אין סיכוי. ה' מחליט להשמיד את בני ישראל ולהפוך את משה לאבי האומה החדשה, אומה טובה ומתוקנת יותר.

רק לאחר תחנונים רבים ותפילות ארוכות  של משה נעתר אלוקים ומסכים לדחות את העונש עד למעידה הבאה.

 

השאלה זועקת לשמים . כיצד יתכן שמעמד הר סיני אשר לווה בקולות וברקים לא החזיק מעמד יותר מארבעים יום ?

דומה שהמסר החינוכי הנובע מפרשה זו הוא עמוק ונוקב, מסר אשר כוחו יפה לכל אחד מאיתנו חניך או מדריך .

נס גדול ככל שיהיה בכוחו להשפיע לזמן מוגבל בלבד. הנס אינו יכול להחליף את תהליך הלמידה החינוך וההטמעה בשכל ובנשמה של בני האדם. בחלוף הקולות והברקים נשארת ההשגרה הדוממת .

 

 

הרב קוק [הרב אברהם יצחק הכהן קוק-  (1865-1935). מסביר את הדברים בצורה ברורה: [השפה היא קצת מליצית וגבוהה אולם כדאי לנסות ולהבין את הדברים במקור...]

"תכלית האמונה האמיתית היא השלמות במעשים ובמידות הבאות לרגלה... על כן כל מקום שיספיק יותר טוב שיהיה הנס שלא באופן פלא נפלא כי באופן הקרוב קצת לטבע... כדי שתצא אל הפועל גם כן ההכרה השכלית לעזור לבחור הדרך הטוב והנכון... חזרה שתעשה רק מפני  מופת שאי אפשר לדחותו בשום עילה... אין לדבר קיימא"

 

הרב קוק מלמד אותנו שיעור גדול בחינוך ומסר לחיים. א"א להסתפק בניסים, אין קיצורי דרך, על מנת שהחזון, והאידאלים יוטמעו יש צורך לעבוד גם על השכל. כוחו של הרגש הוא גדול אבל זוהי גם חולשתו. ההתפעלות החד פעמית זמנה קצר ומוגבל. אמונה המתבססת על מופת בלבד לא תחזיק מעמד זמן רב. אם אנו רוצים שהמשמעות תישאר זמן רב, שהרושם ייחרט לשנים וההזדהות תישאר עם האנשים לתקופה ארוכה עלינו לעבוד גם במישור השכלי ולא רק במישור הרגש.

 

 

כולנו צריכים להפנים את המסר החשוב הזה. כולנו מצפים לנס, למאורע יוצא דופן שישכנע אותנו באמת אולם עלינו לדעת שכוחו של הנס מוגבל והרושם שלו עתיד לחלוף בהקדם. אם אנו רוצים להתקדם בחיים אסור לנו להחליף את הלימוד והעבודה הקשה בשום קיצורי דרך.

 

 

הרב חגי גרוס, מנכ"ל "צהר"

 

 

פרסם כתבה »


תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 1 תגובות | הוספת תגובה


1. תהליך ולא שיא
נכתב על ידי עומר כהני משבט לביא בתאריך 8/3/2007 בשעה 21:34