zofim.org.il
  
 


 
מגזר עדת הצופים
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » מגזר עדת הצופים » ארכיון הכתבות » כתבה: ''שירות משמעותי''

תמונת מגזין ''שירות משמעותי'' פורסם על ידי אלכס קלמן
בתאריך 23/2/2012
בכתבה זו צפו 2200 גולשים
נכתב במקור על-ידי עלון קול צופייך ופורסם כאן
תלמידי (וחניכי) השמיניות וודאי שומעים את המושג "שירות משמעותי" הרבה מאוד בתקופה האחרונה (ואני יכול להבטיח שתשמעו אותו יותר ויותר עד ליום הגיוס). בדרך כלל המשפט הזה נאמר או נכתב בהקשר של שירות צבאי, ואז ברור לנו בדרך כלל למה מתכוונים; כולנו מודעים לחשיבות תפקידי הפיקוד והקצונה, השאיפה להגיע ליחידות מובחרות, או לחילופין להיות גורם משמעותי וחיובי בגדודים, להתגייס לתפקידים של תומכי לחימה ומטה שהם חשובים ומועילים לצבא ולחברה, והכי חשוב – לעשות כל תפקיד על הצד הטוב ביותר מבלי להתפשר. 
משום שאני אתגייס רק עוד מעט - אני לא אדבר עוד על הצבא!

אולם, אני רוצה להציע את המשפט הזה, "שירות משמעותי" גם לחניכי שכבות החמישיות, השישיות והשביעיות! אני רוצה להציע לכם, לתת עצה. עצה שאם היו מציעים לי אותה כשאני הייתי בשכב"ג - אני בטוח שהכול היה נראה אחרת לגמרי. העצה שלי היא שתשתדלו תמיד לשאוף לשירות משמעותי, ולא אני לא מתכוון שתתחילו לחשוב על הגיוס לצה"ל כבר בקורס החמישיות. אני מתכוון לכך שתממשו את החזון הציוני של טרומפלדור. 
"מה?! אבל הרגע אמרת שלא מדובר על שירות צבאי, ועכשיו אתה רוצה שניתן את חיינו כמו בתל-חי!?!?!?!?" אז זהו, שאני גם לא מתכוון לציטוט ההוא על מוות למען הארץ (או שזה בכלל היה קללה ברוסית? מי יודע) אלא על הציטוט החשוב יותר: "אנו צריכים להקים דור, שלא יהיו לו אינטרסים ולא הרגלים. מטיל ברזל סתם. גמיש – אבל ברזל. מתכת, שאפשר לחשל ממנה כל מה שיש צורך בו בשביל המכונה הלאומית. חסר גלגל? אני הגלגל. חסרים מסמר, בורג, גלגל תנופה? קחו אותי. צריך לחפור אדמה? אני חופר."
בעיניי, האמירה הזאת כל כך חשובה. במיוחד כיוון שיותר מדי פעמים אנו הולכים שבי אחר התארים "הנחשקים". היכולת להגיד שאני "*תפקיד נחשק בשבט שלך*(מחסנאי\מדריך\מרכז\יו"ר)" יכולה לסנוור אותנו. אנחנו שוכחים את שבלי האנשים הטובים ביותר לכל תפקיד, שמוציאים מכל תפקיד את המירב, אין לאף שבט זכות קיום. אני מסתכל אחורה על תקופתי בשכב"ג ומתבאס (אבל באמת מתבאס) שאף אחד לא אמר לי את זה בתקופתי (או שאם אמרו אז לא הפנמתי).

אבל אני רוצה לקחת את המהלך הזה צעד אחד מחוץ לשבט, אל תוך הקהילה. כולנו חיים בקהילה, מוצלחת או מוצלחת פחות, והיא מגדירה את חיינו מעצם היותה חלק מחיינו. קחו את המוטו של "חסר גלגל? אני הגלגל." לא רק לשבט שלכם, שבו יגידו לכם המרכזים והבוגרים איפה הגלגל בדיוק חסר, או שפשוט כולם רואים איפה חסר. קחו אותו גם למקומות שאתם מזהים מחסור כלשהו, קחו אותו למקומות שאתם מזהים קושי. על תפנו גב למחסור ולקושי, על תאמרו "מישהו כבר יטפל בזה", תהיו אתם המישהו! תהיו אתם המטפלים. אני לא טוען שמדובר במעשה קל. אני גם לא טוען שאני מצליח לבצע אותו תמיד. אני רק טוען שאם כל אחד ישתדל לתת קצת יותר מעצמו לקהילה שלו, אז העולם יראה אחרת לגמרי. 
אין הציפייה שמישהו יפתור את בעיית העוני בישראל, או את הסכסוך הישראלי פלסטיני (למרות שאם תצליחו לפתור את הבעיות הללו אני אהיה אסיר תודה). אני מתכוון לכך שאם אתם רואים ילד בכיתה שקשה לו במקצוע שאתם מרגישים בו בנוח, תציעו לו עזרה. יש לכם רעיון איך לאסוף תרומות לאיזה שהוא ארגון, רוצו (אל תלכו) על זה. ומצד שני, לחבר שלכם יש רעיון לעשות משהו למטרה טובה? מעולה! תנו לו יד, ותוודאו שאתם עוזרים לו כמה שאתם רק יכולים.
 

לזה אני מתכוון כשאני אומר "שירות משמעותי". לא לשירות צבאי בלבד, אלא לשירות חברתי, אזרחי, ציבורי.

אלכס קלמן – בוגר גדוד ליאור שבט משואות, בוגר תיכון הרטמן, לאחר התיכון למד במכינה הקדם צבאית למנהיגות חברתית "ערבה", ובתוכנית המדרשה הגבוהה למנהיגות "עין פרת" (שנה ב'), בימים אלו - מתגייס לצה"ל.

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה