zofim.org.il
  
 


 
אתר קול צופייך - עלון עדת הצופים
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » אתר קול צופייך - עלון עדת הצופים » ארכיון הכתבות » כתבה: בעין הפרשה פרשת "בא"

תמונת מגזין בעין הפרשה פרשת "בא" פורסם על ידי קול צופיך
בתאריך 26/1/2012
בכתבה זו צפו 1314 גולשים

 

יצא בתאריך ד שבט התשע"ב, 28/1/12

לך אל המדבר...
הרב שלמה וילק


הרב שלמה וילק, ישיבת אור תורה מחנים, גוש עציון

׳האדם נולד חופשי ובכל מקום בו הוא נמצא כבול הוא באזיקים׳, כך קונן ז׳אן ז׳אק רוסו בתחילת האמנה החברתית. במילים אלו כוננה למעשה קהילת הברית החילונית הראשונה, המבוססת על בחירה והסכמיות בין בני האדם. אלא שקהילת הברית החופשית, זו שהתנערה מן האלקים והקימה תחתיו את שלטון האדם ברפובליקה, נכשלת כשלון חרוץ בהגנה על החירות אותה רצתה לקדש. העולם מלא בעבדות, שנעלי האדידס שלנו מקדמים, הוא מעודד סחר בבני אדם שצרכי הנקיון והאחזקה שלנו מקדמים אותו, הוא עמוס בטכנולוגיה ותרבות שאנו עבדים להם, עובדים את מעשה ידינו. בפראפרזה על דברי רוסו נאמר כי ׳האדם בחר בחופש ובכל מקום בו הוא נמצא הוא כבול לחופש הזה׳.

שנים ארוכות לפני רוסו, כשעוד לא עלה על דעת איש שהאדם זכאי לחירות וליחס אנושי, פנה איש אחד אל פרעה ודרש ממנו לשחרר עבדים. אותו איש גם יחלק אדמות לכל אחד מן העם, הוא ידרוש מהם חובות רבים, אך יעניק גם זכויות רבות. רבים עשו זאת מאז, אך רק דרישתו של משה הותירה את עמו בן חורין, שאר הקריאות לחירות הובילו לעריצות האדם או הטכנולוגיה.

הסיבה ברורה. אותו איש אינו סתם איש, הרי זה משה, משיח ה׳. את החירות הוא לא ביקש לעצמו ולעם כערך עליון, אלא כאמצעי לחירות האדם להקדיש את חייו למען ערכים עליונים של אהבת האל ועבודתו. עבד ה׳ הוא לבד חופשי, דווקא משום שהחירות אינה ערך עליון והחיים הטובים אינם חיי רווחה כלכלית אלא חיים בעלי משמעות ונכונות להקרבה.

הקריאה לחירות עשויה לשעבד את האדם לגדול במשעבדים- הוא עצמו, כפי שאכן קרה. ואז הוא שוב מתגעגע אל העריץ הטוב והוותיק, שיאמר לו מה תעשה ומה תפעל. הקריאה לשלח את העם להשתעבד אל הטוב שבמשעבדיו, הקב״ה, הוציאה אותו לחירות האמיתית להקשיב לקול אלקים הקורא לו מתוך קירות ליבו לעשות טוב, קול אלקים המזכיר לו כי כל ערך אחר אינו קדוש אלא כשהוא נערך מול יוצר הכל.

יש לזכור, הקריאה לעשות טוב כערך עליון ואוניברסאלי, גם ובעיקר אם היא קריאה דתית, הובילה למרחצאות הדמים הגדולים בהיסטוריה. בשם 'הטוב המוחלט' פעלו הרוצחים הגדולים ביותר, צלבנים וקומוניסטים, ג'יהאדיסטים ופשיסטים. שחרור האדם מכל עבדות יסתיים כאשר ישתחרר האדם מעצמו, מאמונה והערצה של מעשי ידיו או מקורות מחייתו, מהליכה עיוורת אחרי גחמותיו.

ההליכה אחרי האלקים אל המדבר דורשת נטישה של כל הקולות האנושיים, של המולת העיר הטכנולוגית, כדי לשמוע את קול ה' מדבר. במצרים, כמו גם בארץ ישראל, אי אפשר לקבל תורה, משום שכל דיבור יהפוך להיות קול אנושי בלבד, חלק מן ההמולה האנושית. גם לעתיד לבוא יוליך אותנו הקב"ה אל המדבר לקבל תורה.

התורה שבעל פה היא כזו, עירונית, פרקטית, רועשת, מתדיינת, תוהה וחולקת. במדבר שומעים קולות גבוהים מן האדם, שם אנו רק נקודות קטנות במרחב, שם המוסר קטן מן הנשגב, שם מקבל האדם את חירותו. וכשזו ניתנת לו, הוא חוזר אל העיר כשהוא יודע להבחין בין טוב ובין רע, בענווה.


 
 

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה