zofim.org.il
  
 


 
מחלקת נוער וקהילה
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » מחלקת נוער וקהילה » ארכיון הכתבות » כתבה: מניעת אלימות נגד נשים- צופים מהצד?

תמונת מגזין מניעת אלימות נגד נשים- צופים מהצד? פורסם על ידי עמית שפירא
בתאריך 22/11/2011
בכתבה זו צפו 4426 גולשים

בתאריך 25.11 יצוין ברחבי העולם יום המאבק למניעת אלימות נגד נשים.

במסגרת ההכרזה על יום המאבק ב-1999, קרא האו"ם, בהחלטה מספר 54/134, לממשלות העולם לארגן פעילויות להעלאת המודעות הציבורית לסוגיית האלימות נגד הנשים בחברה. התאריך נקבע ל-25 בנובמבר לציון רצח האחיות מיראבאל, שלוש פעילות פוליטיות ברפובליקה הדומיניקנית שנרצחו בשנת 1960 בהוראת הדיקטטור רפאל טרוחיו.

אלימות נגד נשים היא תופעה חברתית אשר יכולה לבוא לידי ביטוי באלימות פיזית, מילולית, כלכלית, התעללות נפשית, תקיפה מינית ועוד.

על אף המודעות הציבורית הגוברת לנושא בשנים האחרונות, אירועי אלימות נגד נשים פשטו לכל תחומי החיים במדינה וכמעט לא חולף יום ללא דיווחים על אלימות כלפי נשים. הן מוכות, נאנסות ונרצחות, ומקלטי הנשים מלאים עד אפס מקום.

מחקרים מצביעים על כך שאלימות במשפחה היא תופעה נפוצה המושרשת בערכים ובעמדות חברתיות, והיא חוצה מעמדות, מגזרים ועדות. התופעה קיימת בקרב עולים חדשים ובקרב אזרחים ותיקים, משכילים וחסרי השכלה. נשים מכל שכבות הגיל, מעמד סוציו אקונומי או אינטלקטואלי חשופות לתופעה זו של אלימות מסוג זה או אחר. במשפחה, במקום העבודה, בצבא ואפילו במערכת החינוך.

ע"פ נתוני ויצו בשנת 2011 נרצחו בישראל 24 נשים ע"י בני משפחה, לעומת 20 בשנת 2010 ו-15 בשנת 2009. מדובר בגידול של 20% משנת 2010 ועלייה של 60% משנת 2009. ע"פ הערכות ויצ"ו בישראל יש כ- 200,000 נשים מוכות וגברים מכים וכ – 600,000 ילדים עדים לאלימות – כל אישה שביעית הוכתה לפחות פעם אחת בחייה על ידי בן זוגה.

ראוי לציין, כי האלימות המגדרית אינה מתחילה במקרים החמורים- של האונס או של התקיפה הפיזית, אלא בהדרה, בהשתקה ובהתעלמות מקולן של נשים. האלימות באה לידי ביטוי בהשפלה המילולית במהלך פעילות רגילה, במניעת תפקידים המוגדרים כ"שמורים" לגברים ואף בשירים בעלי קונוטציה מינית ששרים במחנה הקיץ ובטיולים.

לנו כתנועת נוער המחנכת לערכים של שוויון וכבוד הדדי, יש את המחויבות ליצור מקום בטוח ומוגן לחניכינו ובכך ליישם את מה שאנו מחנכים לו. אנו מאמינים כי בידינו הכוח למנוע את מימוש פוטנציאל האלימות במקרים בו הוא קיים, וכן ללמוד וללמד כיצד יש להתנהג במקום בו מתגלים סימנים ראשונים לאלימות.

רעיונות לפעילויות עבור השכב"ג לציון יום זה:

- הקרנת הסרטים: "ארץ קרה" / "עזה כמוות" ועיבודם (רעיון הלקוח מהיחידה לשוויון בין המינים).

- איסוף כתבות וסיפורים אישיים מהתקשורת של נשים אשר חוו אלימות ודיון עליהם.

- בדיקה בעיר מגורינו אילו אירועים נעשים למען ציון יום זה וחשיבה על האפשרות להשתלב בהם.

- הזמנה של אחד מגורמי לשכת הרווחה / ויצ"ו / איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות תקיפה מינית ולנפגעי תקיפה מינית בישראל / אחותי / שדולת הנשים בישראל. קישור לכלל העמותות לקידום נשים: http://www.haderech.co.il/feminism22.html

 

חשוב במהלך הפעילויות לבחון האם האלימות נמצאת גם בקרבנו, בתוך השבט / שכב"ג / קבוצות מסוימות? אם כן, כיצד נראה את גילוייה? וכיצד אנו מטפלים למיגורה? אם בכלל?

אם בדקתם ומצאתם כי אתם נמצאים במקום מכבד ושוויוני, חשוב גם ללמוד מה אפשר לעשות בכדי לשמר את מקום זה גם לדורות הבאים בשבט.

לפרטים נוספים על פעילויות בנושא מיגור האלימות בשבט וקידום שוויון מגדרי ניתן לפנות למחלקת נוער וקהילה.

באותו נושא:

כניסה חינם לבנות!
חשבתן פעם לרגע למי הפרסום הזה מיועד? למה מארגני המסיבה רוצים שיבואו יותר בנות? ולמה זה צריך לעצבן אותנו?

אלימות נגד נשים
ביום שישי מתקיים היום הבינלאומי למאבק באלימות כלפי נשים. כמה מילים בנושא מאיציק, העובד הסוציאלי של התנועה.

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה