zofim.org.il
  
 


 
אתר צופים על מדים
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » אתר צופים על מדים » כתבה: אז מה זה בעצם "תצפיתנית"?

תמונת מגזין אז מה זה בעצם "תצפיתנית"? פורסם על ידי ניצן יצחק
בתאריך 22/8/2011
בכתבה זו צפו 7561 גולשים
נכתב במקור על-ידי ניצן יצחק ופורסם כאן

התגייסתי לצה"ל אחרי שמונה חודשים של חופש בהם עבדתי, טסתי כמה וכמה פעמים לחו"ל והתבטלתי עד כדי כך שכבר לא רציתי בחופש. הספיק לי שבוע בצבא כדי לתהות מה היה כל-כך רע בחופש שהוא יותר רע מהצבא? התשובה היא שבתור בני אדם אנחנו אף פעם לא מעריכים את ההווה כמו שמעריכים את העבר וזה חבל, אבל בינינו, אם היינו מעריכים, הזיכרונות לא היו נראים לנו כל-כך פסטורליים ונהדרים. סיימתי טירונות ולאחר מכן עברתי את הקורס וכל אלו סוכמו בטקס קבלת סיכה שחתם את תקופת ההכשרה. מעתה ואילך במהלך השנתיים הקרובות- אני תצפיתנית.

 

לפני שעוד ידעתי היכן אשרת ראיתי בעיתון כתבה על תצפיתניות המתלוננות על מחסור כרוני בשעות שינה, שגרת תורנויות מתישה ושוחקת, אי מימוש חופשות, מחסור במזון, עיכובים בקבלת טיפול רפואי ואי מימוש המלצות רפואיות בטענה שזקוקים להן מבצעית. לקרוא דבר כזה בידיעה שלתפקיד הזה אני משובצת היה מהדברים המלחיצים שעשיתי. אני בכלל לא רוצה לחשוב מה היה קורה לו הייתי קוראת כתבה כזו טרם גיוסי לצה"ל, כשהריי אין מידע מספק אודות התפקיד באינטרנט ולכן לא יכולתי באמת לדעת לאן פניי מועדות.

 

הגעתי לבסיס בו אני משרתת כיום בגבולות הדרום. הופתעתי לגלות שגרה אחרת. בנות שאחראיות כל אחת על עצמה לבוא ולהחליף בנות במשמרות, מזון כמעט בשפע במועדונים ובחדר האוכל (שגיליתי כי לפני פרסום התלונות הללו אכן היה מחסור באוכל), ודאגה לשמונה שעות שינה לכל תצפיתנית. אמנם, באשר לשאר הדברים נוכחתי לגלות כי יש אמת בדבר. שגרת התורנויות אכן שוחקת (טוב, תורנויות זה עניין שוחק בכל מקום), וקבלת טיפול רפואי-  עניין בפני עצמו. כל טיפול רפואי מתעכב ואם לא לוחצים ומתעקשים לקבלו במהירות האפשרית, אפשר לחכות גם חודש שלם אם לא חודשיים טרם קבלת טיפול. בכל אופן, אני לא באמת יודעת אם בתפקידים אחרים המצב שונה ככה שזה לא משהו שהייתי מתעכבת עליו.

 

לא מזמן פורסמה כתבה בדבר מספר תצפיתניות בגבול הצפוני של המדינה שניתקו את מערכות התצפית והלכו לישון באמצע משמרת. כנראה שאותן תצפיתניות הושפעו מהמחאות השותפות את מדינתנו והחליטו לבצע מחאה פרטית משלהן. הבעיה ב"מחאה" שלהן היא שהיא מסכנת ציבור שלם. מדינה שלמה למעשה, שכן, לא סתם קוראים להן "העיניים של המדינה". באותו פרק זמן בו אותן תצפיתניות החליטו למחוא בדרך כל-כך פרובוקטיבית, יכול היה מחבל, מפגע כזה או אחר, או סתם מסתנן לחדור לשטחנו, להניח מטען או לפתוח בירי נגד כוחותינו. ומה היה קורה אז?

 

יש אלף דרכים להתלונן על תנאים, למחוא, לצעוק את הזעקה הפרטית. אבל הדרך בה הן בחרו, אפילו לא העבירה את המסר כמו שצריך. למשפט עולות אותן תצפיתניות שהפקירו את התצפית אך משום מה מפקדות החמ"ל לא עולות למשפט. מפקדות חמ"ל אמורות להיות אחראיות למתרחש בחמ"ל. כמו שהן אחראיות לכל דבר בזמן אירוע כך לדעתי הן צריכות להיות אחראיות על הפקרות מסוג כזה. ולא דיברתי על הפקרה במובן של להזיז עיניים. נכון, המפקדות לא אשמות במעשה, ולא שותפות לו, אבל מכורח האחריות שמוטלת עליהן בחמ"ל, עליהן לדעתי גם כן להישפט.

 

 יש בעיה בתפקיד הזה. יש בעיה בהסברה על מהות ומשמעות התפקיד. אפשר לשים לב לזה ביום-יום, התגובה הנפוצה לכך ששומעים שמישהי היא תצפיתנית היא לרוב פרצוף עקום. אז מה זה בעצם תצפיתנית? לא הרבה אנשים מבינים את החשיבות של התפקיד הזה בצה"ל. תצפיתניות עובדות לפי תורנויות (משמרות), ארבע שעות של ישיבה מול מערכת התצפית ובדר"כ שמונה שעות הפסקה. במהלך המשמרת התצפיתנית היא זו שמכווינה את הכוחות בשטח בשעה שלרוב הכוחות לא יודעים איפה האויב נמצא ולא רואים אותו. תצפיתנית היא זו שרואה ומכירה את השטח יותר טוב משהיא מכירה את החדר שלה. תצפיתנית היא זו שמדווחת במקרה של חריגה מהשגרה. היא זו שאפשר לסמוך עליה. שלא מפקירה. היא זו שצריכה להיות לה יכולת לקיחת החלטות גורליות בזמן קצר. זו שההחלטות שהיא לוקחת- נכונות. זה לא תפקיד שמתאים לכל אחת אך בצער רב, זה תפקיד שמחזיק בתוכו הרבה בנות שלא מעוניינות בו, שמי שלא "נלחמת" בכדי לצאת ממנו, לא יוצאת. רק כי צריך הרבה בנות שיעזרו במערך.

 

ואם את לפני גיוס, וחושבת\מתלבטת\שובצת\קיבלת במנילה את תפקיד התצפיתנית, לפני שאת מחליטה, תביני שבסך הכל, קיבלת את אחד התפקידים המשמעותיים בצה"ל. אבל חשוב שתביני שעם המשמעות, מגיעה האחריות. והאחריות הזו הינה אישית ומוטלת עלייך. 

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה