zofim.org.il
  
 


 
דף הבית » ארכיון הכתבות » כתבה: "מה בין אדם לחברו"?

תמונה קטנה "מה בין אדם לחברו"? פורסם על ידי "צופים ברשת"
בתאריך 14/1/2007
בכתבה זו צפו 3482 גולשים

לכתבה זו מצורף קובץ נלווה

"מה בין אדם לחברו?"
דוגמא לפעולה ממרכז ההדרכה הווירטואלי

 

אנו מניחים שרוב הפעולות בצופים נבנות באופן אשר המטרה הינה להעביר ידע, להעשיר את החניכים ולהביא בפניהם תכנים בתחומים שונים על מנת לבחון את המצב הנוכחי וכן את המצב הרצוי על מנת ליצור חברה טובה יותר.

 

מתוך מרכז ההדרכה הווירטואלי אנו מביאים בפניכם את הפעולה "מה בין אדם לחברו?" ועל מנת להבין את מטרות הפעולה והערכים שבבסיסה נתחיל תחילה בהקדמה קצרה:בשנת 1651 פרסם תומס הובס את ספרו "לוויתן" ובו הוא כותב כי טבעו הפסיכולוגי של האדם הוא אגואיסט ואגוצנטרי. וכאשר בני-אדם אגואיסטים נתקלים זה בזה, הם מתייחסים זה לזה ביחס שהובס מתארו כ"אדם לאדם זאב" ואשר נטבע לראשונה על ידי המחזאי "פלאוטוס" בשפה הלטינית כ: "homo homini lupus est".

באותו עניין אומר רבי חנניה: "הוי מתפלל בשלומה של מלכות שאלמלא מוראה, איש את רעהו חיים בלעו" (פרקי אבות פרק ג' משנה ב'). ובמילים אחרות: הדבר דומה לדגים בים שכל הגדול מחברו בולע את חברו. שכך גם בני האדם ראוי שיהיו מתפללים לקיומה של המלכות שכן היא אחראית על הסדר הטוב, ועם קיומה אנשים מפחדים ויראים ממנה ולכן לא "בולעים" אחד את השני.

 

בין הדברים שמשתמעים מדברי שניהם הוא שיישוב סכסוכים בין בני אדם רצוי שיעשה ע"י התחשבות באחרים, (יכול וזאת על ידי גוף עליון בעל סמכות) תוך כדי ויתור על אגואיזם, היינו ויתור על דאגה יתרה לעצמם וזאת על חשבון הזולת, וציות לריבון הנעלה מכל בני-האדם.

 

אם ניקח דברים אלו לחיי היום יום, הרי  שכולם רוצים להתקדם ולהצליח בחיים, בעסקים, ברווח, בהון האישי ובעצם בהשגת מטרות אישיות. השאלה הבסיסית הנשאלת היא מהי הדרך הנכונה להשגת מטרות טבעיות אלו?
האם הדבר מתבצע על ידי כך שאנו פוגעים ורומסים את האחר ותמיד מתלוננים ש"הדשא של השכן ירוק יותר" או שמא אנו מרוכזים יותר בעצמנו ובקצב ההתקדמות שלנו.
דברים רבים נכתבו על כך כי החברה של היום (בכל העולם) הייתה יכולה להיות טובה יותר אילולא היינו עסוקים יותר מידי בלבדוק ולהשוות את מצבנו לאחרים ובניסיונות להכשיל את האחר על מנת שלא יצליח – האם אני יכול לשמוח בהצלחתו של אחר?

 

כאמור, הפעם ביקשנו להציג בפניכם את פעולת "מה בין אדם לחברו?"... (כמובן שתמיד תוכלו לתת שם משלכם). כידוע, אחד הדברים (אם כי לא היחיד) ההופכים פעולה למוצלחת היא בחירת מתודה המתאימה לאופי הקבוצה. מניסיוני, לא משנה באיזה שכבת גיל מדובר, מתודות אקטיביות לרוב מתקבלות בברכה על פני "הדיון" או השיח הקבוצתי (שאותו רצוי לקיים בסוף הפעילות כסיכום לפעולה או לצורך לימוד והטמעת מטרות הפעולה בפני חברי הקבוצה.
(נציין כי פעולה זו איננה הדוגמא האולטימטיבית כיוון שמעיקרה היא מחייבת את יישום היחס השלילי על מנת לנצח במשחק, אך לולא היה בנוי משחק זה כך, המסר לא היה כל כך ברור. יחד עם זאת בהחלט, לפי רמת המקוריות, למצוא מתודות אשר ימחישו המסר באופן אחר)

 

נתונים כללים לפעולה:

 

קהל יעד:
שכבות גיל ז' ומעלה
         במינימום: 2 חניכים, ובמקסימום: קבוצות עד עשרים חניכים (המתחלקים לארבע)
מטרת הפעולה:
להביא בפני החניכים את האפשרות להרגיש באמת כיצד אנו לעיתים נוטים להתייחס לאחר כאל זאב וכן במקום להתמקד בהתקדמות האישית שלנו, יש שיעדיפו להכשיל את האחר בכדי שלא יצליח יותר.
ערכים:
      קידום ערכי החברות והרעות, הדאגה לזולת, והיכולת לשמוח בהצלחתו של האחר.
מה צריך:
- לוח 9
X9 משבצות שוות
- 2 או 4 כוסות חד"פ
  (על כל כוס רושמים עם טוש עבה את מספר הכוס, תלוי במספר הקבוצות שישתתפו)
- 10 רצועות קרטון באורך השווה בדיוק ל-2 משבצות של הלוח
  (ניתן לחלקן כמספר הקבוצות המשתתפות ולצבוע אותן בצבעים שונים לזיהוי הקבוצה)

רמת "מגניבות": 4 כוכבים (מתוך 5)
רמת השקעה: 2 כוכבים (מתוך 5)

 

הערה:
פעולה זו מתבססת על העיקרון בו אנו לוקחים משחק חשיבה קיים (לרוב על גבי לוח משחק קטן) ומבצעים עליו פעולת "ניפוח והגדלה" כך שיתאים לצרכינו בבואנו להעביר פעולה לקבוצה חניכים. את הלוח נגדיל לממדים מרשימים (לפחות 2
X2 מטרים) וכלי השחקנים יהיו לא פחות מאשר כוסות חד"פ...


במקור מדובר על משחק אסטרטגיה (שנקרא "המבוך") המיועד לשניים או ארבעה שחקנים.  מטרת המשחק היא להיות הראשון שחוצה את הלוח ומגיע לצד המרוחק  ממנו בכלי המשחק (היחיד) שלו.

יישום המתודה:
העניין
המיוחד שנוצר והמורכבות הגדולה של המשחק נובעים מ - 10 המחסומים שיש בידיו של כל שחקן בתחילת המשחק. (כשיש 4 שחקנים, כל שחקן מחזיק רק 5 מחסומים) השחקנים מניחים את המחסומים במהלך המשחק כדי לסלול לעצמם  דרך קצרה ככל האפשר ולהאריך את דרכם של היריבים. משחק תחבולני מאוד,  שמחייב הבנה אסטרטגית, כושר חישוב ויכולת לניהול משאבים.


תכל'ס, איך משחקים?


במידה ומשחקים משחק זה בצורה של קבוצות ולא שני יחידים, יש להדגיש כי ההחלטה על אופן ביצוע התור מחייב קבלת ההחלטה באופן קבוצתי כאשר רק הנציג בפועל קם לבצעה.

המטרה: להגיע עם השחקן (הכוס ההפוכה הממוספרת) של הקבוצה לשורת הקוביות האחרונה הנמצאת בצד השני של הלוח (בניגוד למיקום ממנו מתחילים).


מה מותר לעשות? (ישנן הרבה גרסאות ולכן נביא רק את הבסיסית)
> אפשר בכל שלב לבצע רק אחד משתי האפשרויות:
    א. להתקדם צעד אחד (קוביה אחת) לכל כיון אך לא באלכסון.
    ב. להניח "מחסום" בכל מקום אך על קו השווה ל-2 קוביות באופן אשר יחסום התקדמות
    ג. אם מתקדמים ויש מישהו הנמצא מולכם – מותר לקפוץ מעליו (ולהרוויח 2 קוביות)
> מה אסור לעשות?
   א. להניח מחסום באלכסון או אחד על גבי השני.
   ב. להניח מחסום באופן אשר הוא בולט מחוץ ללוח
   ג. להתקדם באלכסון
   ד. לקפוץ בדילוג מעל ליותר משחקן אחד
   ה. לקפוץ בדילוג באלכסון או בפינה (רק בקו ישר)
   ו. אסור לחסום לגמרי את האפשרות של שחקן להגיע ליעדו (לשורה האחרונה)
      תמיד חייבים להשאיר נתיב אפשרי להתקדמות (גם אם הוא ארוך מאוד)

 


זהו. עכשיו כל שנותר לכם הוא לשחק את המשחק ולראות איך השחקנים מהר מאוד נגררים לצורך של לחסום אחד את השני, וזאת יותר מאשר להתקדם אל המטרה האישית לאור התחרותיות שאנו חיים אותה ביום יום...

 

זכרו! סיכום הפעולה הוא החלק הכי חשוב, אתם תוכלו לפתח דיון לגבי מה שקרה במשחק ולהשליך את הממצאים למציאות הקיימת ולמצב הרצוי. ולאחר מכן להציע אפשרות של משחק חוזר אך הפעם כשהמסר מאוד ברור... (מכורח אופי הפעולה, תמיד יהיה מישהו שישבר ראשון ויחליט שיש לחסום את השחקן המתקרב לניצחון...).

 


בהצלחה!


מרכז ההדרכה הווירטואלי
"צופים ברשת"

 

 

 
להורדת הצעת פעילות זו, באפשרותכם להוריד את הקובץ שבתחתית הכתבה:קובץ נלווה:  קובץ נלווה  peula.pdf (580 KB) צפייה בקובץ שמירת הקובץ
הקובץ לא נסרק מפני וירוסים באופן אוטומטי וההורדה הינה על אחריות המשתמש בלבד !
במידה ונתקלתם באתר בקובץ נגוע, אנא הודיעו לנו על כך מיד !

פרסם כתבה »


תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה