zofim.org.il
  
 


 
אתר צופות ביחד למרחקים
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » אתר צופות ביחד למרחקים » ארכיון הכתבות » כתבה: זהות נשית, זהות צופית ומה שביניהן

תמונת מגזין זהות נשית, זהות צופית ומה שביניהן פורסם על ידי ליאורה גבעון
בתאריך 14/6/2011
בכתבה זו צפו 3319 גולשים

ביום א' ה- 22.5.11 , יח' באייר (ל"ג בעומר), נערך בהרצליה הכנס הרביעי של צופות ביחד למרחקים.

הכנס השנה נערך בשיתוף ארגון ויצו ובחסות הגברת יעל גרמן, ראש עיריית הרצליה. בנוסף, לנציגות מארגון ויצו השתתפו צופות צעירות ובוגרות מכל המגזרים השייכים להתאחדות הצופים והצופות בישראל, וביניהן מתנדבות שנת שירות של תנועת הצופים העבריים הפועלות יחד עם נערות מתנדבות בדואיות בפזורה.

ד"ר ליאורה גבעון ברכה את המשתתפים ואת שיתוף הפעולה עם ארגון ויצו שהוליד כנס זה, והגברת ציפורה איסקנדר-  נציגת ארגון הצופים האורתודוקסים, ברכה בשם נציגות פורום הצופות.

הגברת טובה רפאל, סגנית ראש העיר ואחראית על נושא החינוך בהרצליה ברכה את היוזמה, המעורבות וחשיבות הנושא. מר יהודה פישר- יו"ר התאחדות הצופים והצופות ברך את הפרויקט הייחודי של צופות ביחד למרחקים ומשמעות המפגשים ותרומתם.

המושב הראשון כלל הרצאה של גברת סיגל רצין-  אחראית תחום נערות וצעירות , האגף לרווחת המשפחה, ויצו ישראל בנושא: אישה אידאלית- מושלמת או שלמה.  

סיגל סקרה את ההתייחסות לאידאל נשי לאורך ההיסטוריה ובחברות השונות בעולם, את המסרים המועברים לנערות ונשים ואת הקונפליקטים שמסרים אלו מציבים בפני נערות ונשים שאינן יכולות לעמוד בסטנדרטים הללו, שכוללים בין השאר ציפיה להישגיות, עצמאות ותחרותיות לעומת ציתנות, כניעה ופסיביות. כמו כן היא התייחסה למשמעות הזהות הנשית ביצירת קשר בין זוגי, צורת חשיבה ודפוסי התנהגות נשיים, התערבות קוסמטית ופעילויות לשינוי הגוף ומחירם הפיזי והנפשי. סיגל שיתפה בפעילויות של ארגון ויצו עם אותן נשים במציאת הכוחות שלהן, מימוש החלומות והפוטנציאל, העלאת הדימוי העצמי והאמונה ביכולן להיות נשים משמעותיות ומאושרות ובכך להיות נשים שלמות ולא דווקא מושלמות.

בהמשך להרצאה של סיגל התקיים פנל מרתק בהשתתפות מתנדבות ושתי נשים צעירות שכל אחת עברה תהליך משמעותי במסגרת הפעילות בויצו. המשתתפות שיתפו את הקהל בכוחות ובחוזקים שקבלנו בהקשר להיותן נשים, בתובנות ובלמידה שלהן לגבי עצמן ואת כל מה שהן לוקחות כעת לחייהן. חלק זה היה מרשים ביותר והעניק השראה ואופטימיות.

המושב השני של הכנס כלל סדנאות העשרה, דיון ולמידה בנושא הכנס. בכל סדנא השתתפו נשים צעירות ובוגרות מכל מגזרי החברה הישראלית והצופות בהתאחדות הצופים. הסדנאות הונחו על ידי נציגות פורום הצופות ופעילות בתנועת הצופים. המשתתפות בסדנא הציגו עצמן באמצעות תמונות שונות המייצגות נשים וניסו בעזרת התמונות לבטא את מגוון הקולות והגוונים שמכילה אישה באשר היא. במהלך הסדנאות התפתחו שיחות מעניינות כאשר כל אחת שיתפה בתכנים המשמעותיים לה כאישה, כחלק ממשפחה, קהילה, עבודה וכו'.

בתום הסדנאות התבקשו המשתתפות ליצור מיצג המבטא את התהליכים שהתרחשו בכל סדנא וסדנא.  

בחלק האחרון של הכנס שיתפו נציגות מכל סדנא את התהליך הקבוצתי והלמידה שהייתה בקבוצה,  ובכך נוצר שיח בו המשתפות תרמו ונתרמו זו מזו.

הכנס, כמו הקודמים לו הפגיש נשים צעירות ובוגרות לשיח, קרוב לבבות, הבנת התרבויות ורצון לשיתוף פעולה.

להלן כמה דברים שנכתבו לאחר הכנס:

העובדה שהיינו בקבוצה צעירות ומבוגרות וכל אחת דברה מהמקום שלה, היה מאוד מיוחד בעייני. 

הגעתי מהבוקר ליום חוויתי שציפיתי לו הרבה זמן. 

הדברים שנאמרו בפנל היו מרגשים ביותר.

הכנס היה מאורגן למופת. חשוב שתגענה כל הרכזות מהתנועה למפגש ייחודי זה.

התרשמתי מאוד מהדברים שנאמרו בסדנאות. הם היו מאוד עוצמתיים.

תודה על מפגש מדהים. לגבי זו פעם ראשונה ולא ידעתי שיש צופות רבות גם במגזרים האחרים. 

אני מזמינה את כולכן להצטרף למעגלי החזון והעשייה, להיות צופות ביחד למרחקים לעד, לקחת חלק בפעילויות שלנו ובכך ליצור ולהשפיע.

כתבה: ד"ר ליאורה גבעון, נציבה בינלאומית של הצופות בישראל.

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה