zofim.org.il
  
 


 
שבט אחווה
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » שבט אחווה » ארכיון הכתבות » כתבה: האם אנחנו מדינה מושחתת?

תמונת מגזין האם אנחנו מדינה מושחתת? פורסם על ידי ניצן
בתאריך 9/1/2007
בכתבה זו צפו 1249 גולשים

האם אנחנו מדינה מושחתת?

 

סטנלי פישר, נגיד בנק ישראל טוען שהדבר נראה לנו כל כך בולט מכיוון שבמדינה שלנו אנחנו יותר רגישים לענייני שחיתות ולכן זה כל כך בולט אך בפועל המצב אינו רע כל כך... (כך לפחות צוטט בחדשות סיכום השבוע). יחד עם זאת ציין סטנלי פישר כי בשלב זה או אחר המצב בו פרשיות שחיתות ישמשו כבומרנג נגד המדינה בכל הנוגע למשל באמון שמשקיעים מחו"ל נותנים בכלכלה הישראלית – דבר שבספו של דבר יכול להשפיע על כל כלכלת המדינה.

פישר גם אומר כי עצם העובדה כי במדינת ישראל דווקא לא הסתירו את פרשיות השחיתות האחרונות אלא ישר הביאו אותם לידיעת הציבור וכן במקביל מיד לפתוח בחקירה משטרתית מעיד דווקא כי אנחנו מדינה שמטפלת כראוי במקרי שחיתות.

 

חשוב להזכיר כי דווקא בשנה שברה (2006), ישראל ירדה ברשימת המדינות המושחתות ביותר בעולם למקום מספר 28. מדירוג בין לאומי זה שנעשה על ידי ארגון TI (transparency international) אנו גם יכולים למצוא כי פינלנד היא המדינה ההגונה ביותר בעולם בעוד שבנגלדש והאיטי הן המדינות המושחתות ביותר בעולם. אגב, ארה"ב נמצאת במקום ה-17.

 

עוד ממצא שמצאו בסקר זה הוא שהמדינות בהן מדד השחיתות נמוכה יחסית הן לרוב (אם כי לא תמיד), המדינות העשירות ביותר כגון פינלנד, דנמרק, סינגפור ועוד..

 

אבל עשירים לחוד וישראל לחוד, אמנם אנחנו נחשבים כחלק מן העולם המערבי ואנחנו לא נחשבים כמדינה עולם שלישי (גם אם זה נראה לנו לפעמים...) למרות הערכים הרבים שחשובים לנו ואנו מאוד רוצים לשמש כ"אור לגויים", הרי שבפועל דיבורים לחוד ומעשים לחוד.

 

האם ידעתם שישראל היא בין המדינות הבודדות אשר סירבו לחתום על "אמנה נגד שחיתות"? (נכון לשנת 2005) למרבה הציניות, חבר כנסת ישראל, מר מיכאל איתן בכנסת הקודמת צוטט בפרוטוקול אחת מהוועדות כי: " אנחנו מדינה הגונה כי אנחנו מודיעים שאנחנו לא יכולים לחתום על אמנה כי אנחנו כן לוקחים שוחד, יש בזה מן ההגינות" – והרי שזה היה מאוד מצחיק אילולא היה מצב זה כל כך מעציב...

 

אז יש שחיתות שלטונית, המשטרה חוקרת וחוקרת, פרשה אחר פרשה... האם באמת יש צורך להזכיר לכם במה מדובר? הרי שאין כמעט שר אחד בממשלה שלנו או בכלל בתקופה האחרונה שנחשד בפרשיות של שחתיות... וזה דווקא מתחיל מראש הממשלה, ולא רק הנוכחי אלא אפילו קודמיו בתפקיד נמצאו חשודים בפרשיות כאלו ואחרות.
ולמה אנחנו רק "נטפלים" לראשי העם? הרי מדינה מושחתת אינה נחשבת מושחתת רק על ידי ראשי המדינה אלא גם על ידי מוסדותיה (ואצלנו מה נאמר – הרי שמוסד מס ההכנה שאמון על הגבייה הכספית מהאזרחים למען האזרחים נמצא חשוד...)... אז נתעלם לרגע ממוסדות המדינה, אחרי הכל מדד השחיתות גם מתייחס לעסקים פרטיים... אוי שכחתי, גם פה נפלנו כאשר עסקים ישראליים נמצאו נותנים שוחד לגורמי שלטון בחו"ל על מנת לקדם את האינטרסים שלהם במדינות אחרות.
ומה עם האזרחים? שחיתות יכולה גם להימצא לצערנו אצלנו, האזרחים הקטנים...

 

אז מה בעצם מעודד מצב של שחיתות בחברה? – אז אם לרגע נבקש להתמקד בשחיתות השלטונית בישראל, נמצא בחיפוש פשוט באינטרנט את הסיכום הבא שפורסם באתר ויקיפדיה באשר לסיבות לשחיתות. ואלו הן הסיבות:

·                     מבנה ממשל פגום

o                                ריכוז כוח בידי מקבלי ההחלטות שאינם מחויבים לתת דין וחשבון על מעשיהם

·                     העדר מידע

o                                העדר שקיפות ממשלתית בקבלת החלטות.

o                                פגיעה בחופש הדיבור או בחופש העיתונות.

·                     הזדמנויות ותמריצים

o                                תקציב ציבורי גדול מאוד

o                                עובדי מדינה ללא משכורת ראויה.

·                     תנאים חברתיים

o                                מגזרים, חבורות, כתות וחברים.

o                                חברה המתבססת על קבוצות נאמנות שבטיות.

o                                תרבות של "שמור לי ואשמור לך".

o                                אספסוף אדיש או בור, עם הבחנה בלתי מספקת של החלטות פוליטיות.

·                     חקיקה לקויה

o                                שלטון חוק רעוע.

o                                מערכת משפטית חלשה

o                                מערכת אכיפה חלשה.

o                                מערכת משפט רחמנית.

·                     תהליכי בחירות לקויים

o                                מערכת בחירות יקרה, עם הוצאות החורגות מהמקורות הרגילים של מימון פעילות פוליטית.

o                                העדר שליטה מספקת על מנת למנוע מצבי שוחד או תרומות ומימון חיצוני.


נשמע מוכר? והרי למרות שכאן שייכו את התחומים לשחיתות השלטונית, אנו יכולים למצוא הרבה מאוד מתחומים אלו אצלנו: "שמור לי ואשמור לך", עיגול פינות, הרצון לעבוד על מס הכנסה ובעצם לעבוד שחור (בלי להצהיר על הכנסות), וכן הלאה והלאה...

 

אז יופי, המצב לא נראה טוב, אנחנו מתקדמים לנו מפרשה לפרשה, אף פעם לא משעמם לנו בארץ אבל אולי כאן דווקא אנחנו כתנועת נוער המבקשת ליצור חברה טובה יותר צריכים להסביר לחניכינו את המצב הקיים, לא להעלים עין ולהמשיך להעביר פעולות של עזרה לזולת, כבוד הדדי, אחריות חברתית כאילו אנחנו חיים בעולם שכולו טוב. ואין כאן כוונה לצאת לרחוב בהפגנה, כיוון שמה זה בעצם יעזור? הרי הרבה אזרחים כועסים על פרשיות אלו והפגנה של תנועת נוער לא ממש תשנה את המצב, אבל יש משהו שאנחנו דווקא כן יכולים לעשות:
להפסיק לתת לחניכים שלנו (בגיל שיש כבר הבנה – לא לחניכי ד'...) את האמת, לדבר איתם על כותרות העיתונים, לתת להם להביע את עצמם, להיות בעלי דעות עצמאיות.

ואם נביט קצת על הסקר שאתם הצבעתם, נראה כי אחרי הכל אנחנו מאמינים שהכל מתחיל בחינוך ולכן אנחנו צריכים להשקיע בו הרבה יותר וכך אולי בסופו של דבר התחומים האחרים וביניהם, תופעת השחיתות תתאדה מהנוף של תרבות החברה הישראלית.

 


ומה דעתכם? האם אנחנו כל כך מושחתים?
האם יש לנו בכלל עתיד לשרוד כמדינה מערבית מתקדמת?
ומה בכלל אפשר לעשות?

 

 (למידע נוסף אודות פרשיית השחיתות במס הכנסה - כנסו לקישור כאן)

 

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה