zofim.org.il
  
 


 
אתר קול צופייך - עלון עדת הצופים
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » אתר קול צופייך - עלון עדת הצופים » ארכיון הכתבות » כתבה: שבת בוגרים-פרשת "במדבר"

תמונת מגזין שבת בוגרים-פרשת "במדבר" פורסם על ידי קול צופיך
בתאריך 26/5/2011
בכתבה זו צפו 963 גולשים

לכתבה זו מצורף קובץ נלווה

 

יצא בתאריך כ"ד באייר, התשע"א, 28/5/11

בני אדם הם מספּר?
נתנאל בולג


נתנאל בולג הוא בוגר שבט אלון, תלמיד ישיבת ההסדר בעתניאל. עוסק בציור ותנועה. הוא רוצה להיות טייס כשהוא יהיה גדול.

אין ספק- הפרשה שלנו משעממת. שברתי את הראש שבוע ולא הבנתי- בשביל מה לספור את בני ישראל, ועוד לכתוב את זה בתורה. אם התורה לא באה לספר לנו סיפורים, אלא היא משהו עמוק יותר, ספר שכל מילה בו אמורה לספר לנו על עצמנו ועל החיים, אז מה הסיפורים עושים כאן?

התחלתי לחשוב מה זה אומר לספור אנשים. זה נשמע קצת כמו להפוך בן אדם למספר. לקחת מישהו ולהוציא את האישיות שלו החוצה, לא מעניין אותך מי הוא, מה הוא אוהב, רק מספר. כאילו בני אדם הם לא דמויות ייחודיות, שלכל אחת יש עולם עשיר ומלא, אלא אוסף של פרטים. אוסף שמה שחשוב בו זה הכמות, ולא הייחודיות של כל פרט. שמתי לב גם שלא סופרים את הנשים הילדים והזקנים, נשמע קצת שוביניסטי, לא?

ניסיתי להתבונן יותר בפרשה, לבדוק מה סופרים, מה התפקיד של הספירה. לא סופרים את הלווים, והתורה מסבירה שבגלל שהם עובדים במקדש הם נספרים בנפרד. מה שאומר שהספירה קשורה לעבודה שאדם עושה. אולי לזה הפסוק מתכוון כשהוא אומר "כל יוצא צבא בישראל תפקדו", כל מי שיכול לצאת לעבוד. זה גם מסתדר עם העובדה שסופרים רק את הגברים- כי בתקופת המקרא עבודה הייתה בעיקר עבודה פיזית. ועבודה כזאת רק גבר צעיר יכול לעשות, בניגוד לנשים ילדים וזקנים.

ספר במדבר מתעסק הרבה בחברה. בהמשך הפרשה מחולקים שבט לוי לתפקידים שונים בחברה. בהמשך הספר יעלו סוגיות כמו מצורע ונזיר, שהם דוגמאות לשניים שמובדלים מהחברה, כל אחד מסיבה אחרת. גם יופיעו מתחים סביב הארגון של החברה, משה שמתקשה לנהל את כל העם לבדו, ומרד קורח נגד שלטון משה.

לכל אדם יש את הצד האישי שלו, צד שמתגלה בו כשהוא בבית, או כשהוא לבדו. מתוך הצד הזה יוצאת היצירה והאומנות, הרגשות העמוקים שלנו. מהצד הזה חווים אהבה. זה גם הצד היחיד שממנו אנחנו יכולים לפגוש את אלוהים.

יש לנו גם צד שני, צד חברתי. אפשר ממש לשים לב איך כשאנחנו נכנסים לתוך חבורה של אנשים אנחנו מתנהגים אחרת. פתאום חשובים לנו כל מיני דברים שסתם ככה לא היו כל כך חשובים לנו. דברים כמו איך אני נראה, איך אני מוכיח לבחור שם שאני יותר מצחיק ממנו, איך אני מרשים את זאת עם השיער החום שם בצד. זה לא רק מחשבות, זה משפיע על הקול שיוצא מאיתנו, על הקצב שלו. יש לנו ממש שני סטים של צלילים בדיבור- סט אישי, וסט חברתי. בדרך כלל הצד החברתי שלנו כל כך חזק שאפילו כשאנחנו לבד בחדר אנחנו מרגישים אותו עובד וחושב, למרות שאין פה אף אחד. אפשר לשים לב לזה בניסיון לעשות משהו מטופש או מביך כשאנחנו לבד בחדר, לרקוד או לדבר לעצמנו. אפילו כשאף אחד לא רואה אנחנו מרגישים נבוכים, או שזה מצחיק אותנו. זה הצד החברתי שלנו חושב.

ספר במדבר הוא ספר שנועד להתמודד עם הצד הזה. כשסופרים אותי, כשמסתכלים עליי מבחוץ, זה מה שרואים. התפקיד שלנו זה ללמוד לעבוד בצורה טובה עם הצד הזה. ללמוד איך להשתמש בו כדי ליצור קשרים עם אנשים חדשים, או להגן על עצמנו מפני פגיעות של אנשים ציניים. אבל חשוב לזכור שזה לא הצד החשוב שלנו, ושיש לנו גם צד אחר.

לפעמים כשנמצאים לבד בבית אפשר פשוט לשאול את עצמי מה אני רוצה באמת.

 קובץ נלווה:  קובץ נלווה  352(1).pdf (90 KB) צפייה בקובץ שמירת הקובץ
הקובץ לא נסרק מפני וירוסים באופן אוטומטי וההורדה הינה על אחריות המשתמש בלבד !
במידה ונתקלתם באתר בקובץ נגוע, אנא הודיעו לנו על כך מיד !

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה