zofim.org.il
  
 


 
שבט אחווה
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » שבט אחווה » ארכיון הכתבות » כתבה: "השפעותיו של חורף"

תמונת מגזין "השפעותיו של חורף" פורסם על ידי ניצן
בתאריך 6/1/2007
בכתבה זו צפו 1056 גולשים

השפעותיו של חורף

 

 

כבר סוף דצמבר. כשמסתכלים מהחלון רואים ימים אפורים, ולילות עוד יותר אפורים. יש כאלה שרק נהנים מזה, להתכרבל מתחת לשמיכה, לראות סרטים ובעיקר- להיות לבד. החורף היא ה- עונה להישאר בבית ולא לעשות כ-ל-ו-ם. אבל יש הרבה, ביניהם אני, שכל יום בחורף המחשבה היחידה שעוברת להם בראש היא :"איפה השמש? " (טוב זה לא בדיוק נכון, כי תמיד יש בראש מחשבות על בניית מערכים חח). כאלה שמתגעגעים לקיץ, ולא רק לבגדים הקצרים, גם למחנה קיץ ולחופש הגדול. תופעה מאוד שכיחה, שמופיעה אצל הרבה בעיצומו של עונה סגרירית זו, היא דיכאון החורף.

 

 

ממה זה נובע?

טוב לשאלה הזאת יש הרבה (מדי) תשובות. אז הנה לפניכם הסיבות, והדרכים לפתרון תחושת הדיכאון הזאת (שאם אתם באמת מצליחים לפתור אותה, תגידו לי איך הצלחתם)

 

בצפר

הגורם הכי שכיח ונפוץ לדיכאון חורף. רק התחילה השנה וכבר המורים מנחיתים עלינו הררים של שיעורי בית, מבחנים בלי סוף והמועדי ב' שלהם ועבודות. חלקנו גם צריך להתמודד עם הלחץ של הבגרויות, וכל זה ביחד = תסכול. אז מה עושים? קודם כל, גם אם אין זמן בכלל, ואתם כל היום בשבט, תתחילו ללמוד למבחן שלושה ימים פלוס לפני, כדי שתצליחו איכשהו ללמוד את כל החומר. קחו אפילו חצי שעה כל יום לפני המבחן, ותקראו את הסיכומים שהכנתם לכם מראש, שוב ושוב עד שתדעו הכל בעל- פה. כמובן שלא מספיק רק לדעת את החומר בעל פה. צריך גם להבין אותו. אחרי שכתבתם סיכום, כתבו לעצמכם כמה שאלות מסובכות על החומר, וכל יום תענו עליהם מחדש.

 

צופים

אחח.... צופים. כמה שכולנו אוהבים צופים ונאמנים לתפקידים שלנו בשבט, כולנו רואים איך הצופים מתנגשים עם כל שאר הדברים בחיינו, בין עם זה לימודים, כמו שהזכרנו בפסקה הקודמת, בין עם זה ספורט כלשהו- שהפסדנו בו כל כך הרבה אימונים בגלל ישיבות שכב"ג, פעולות שכבה וכיוצא בזאת. ברור שגם התפקיד שלנו בשבט יכול לגרום לדיכאון. מישהו גנב משהו מהמחסן, כשאתה כמחסנאי היית צריך לדאוג להכל. התורן התפרק, אחרי ששעות שלמות שקדת לכפות. מנהלת בית הספר היישובי לא הסכימה לערוך גיוסים בבית הספר, או שפשוט איבדת כמה חניכים שעבדת קשה לגייס אותם. אז מה עושים? קודם כל, לא מוותרים. תמיד אפשר לבנות תורן חדש, ללמוד מהטעות ולדאוג שהפעם הוא לא יתפרק. לשכנע את המנהלת עוד יהיו הרבה הזדמנויות, וגיוסים תמיד אפשר לעשות גם מבית לבית, או דרך תחרויות "חבר מביא חבר" בשבט. וחניכים תמיד אפשר לגייס שוב. מבררים את הסיבה השהם עזבו, ועושים הכל כדי לראות אותם שוב בפעולה הבאה.

 

ריב

מה לעשות, שכולנו בני אדם. ומה לעשות, שלכולנו יש דעות משלנו. ומה לעשות- שלפעמים רבים בגלל זה. ריב עם חברים זאת סיבה מוצדקת לשקוע בבאסה, במיוחד עם זה ריב שטותי עם חבר טוב. לא משנה מה הייתה הסיבה, אם אתם באמת חברים טובים, אתם תבואו אחד לשני ותתנצלו, או לפחות תדברו על זה, והכל יסתדר. אז מה עושים? במילה אחת- מדברים. מדברים ומדברים עד שנפתר.

 

הורים

ההורים הם מקור עצום לעצבים במיוחד אצל מתבגרים. הם מצפים ממך ליותר מדי, וכשאתה נותן להם מה שהם רוצים, נדמה לך שזה לא מספיק טוב בשבילם. לפעמים נדמה לך שהם פשוט לא מכירים אותך. כמה שנים כבר לא דיברתם ברצינות? כבר הפסקת לספור. הם לא מרוצים מזה שאתה כל היום בשבט, ודורשים ממך לחזור בשעות מסוימות הביתה, לשמור על האחים ולנקות את החדר. אז מה עושים? מדברים איתם על הכל. למרוד בהם ולהיות עצבניים עליהם כל הזמן ממש לא יעזור. פשוט אומרים להם כל מה שאתם חושבים, ופשוט מקווים שהם יבינו אתכם. הם אוהבים אותנו, גם אם לפעמים אנחנו לא כל כך מרגישים את זה.

                                  

אהבה

זהו. הגענו לסיבה הכי מעצבנת. כן, כן, אהבה. נפרדת מחברה שלך? ההורים לא מסכימים שתהיו ביחד, אתה אוהב מישהי ולא יודע אם היא אוהבת אותך בחזרה (או הפוך) או יותר גרוע, יודע שהיא לא אוהבת אותך בחזרה. אז מה עושים? קודם כל, נרגעים. מנסים לפתור את זה. רבתם? תנסה הכל כדי להשלים. אם פשוט לא עובד, על תייאש את עצמך יותר מדי, וכנראה שהיא לא שווה את זה. בקשר לעובדה שאתה לא יודע אם היא אוהבת אותך בחזרה, פשוט תשאל אותה. במוקדם או במאוחר היא תדע מזה, האמת תצא החוצה כרגיל, אז למה לא לעשות עכשיו את מה שבטח יבוא מחר?

 

 

 

אז לסיכום, אמרנו שלימודים, צופים, ריבים, הורים ואהבה הם גורמים מובילים לדיכאון חורף. תנסו להבין שיש עוד כמה חודשים עד שהחורף יגמר, אז למה לא ליהנות ממנו וזהו? תעשו מסיבות פיג'מות, תראו טלוויזיה. והכי חשוב לכל אוהבי הקיץ שבינינו- עוד כמה חודשים יחזור הקיץ החם, עם השמש, הארטיקים, החוף והמחנ"ק. אתם תתפלאו כמה מהר הזמן יחלוף, ופתאום תמצאו את עצמכם בשערים של בית הספר ביום האחרון של הלימודים, מחכים לצלצול או על האוטובוס לקורס מסכם J.

 

 

                                                                            חורף נעים

 

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה