zofim.org.il
  
 


 
אתר קול צופייך - עלון עדת הצופים
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » אתר קול צופייך - עלון עדת הצופים » ארכיון הכתבות » כתבה: בעין הפרשה - פרשת "פקודי"

תמונת מגזין בעין הפרשה - פרשת "פקודי" פורסם על ידי קול צופיך
בתאריך 2/3/2011
בכתבה זו צפו 1351 גולשים
נכתב במקור על-ידי ישראל צדוק

לכתבה זו מצורף קובץ נלווה

 
 

יצא בתאריך כ"ט אדר א', תשע"א, 5/3/11

על חשיבותם של הפרטים הקטנים
ישראל צדוק


ישראל צדוק הוא בוגר שבט אלעד, גדוד תדהר. מתגורר בשכונת הקטמונים בירושלים. לשעבר מרכז בוגר של שבט אלון ולאחרונה נכנס לתפקיד מרכז ההדרכה של ה"עדה".

בפרשתנו עובר המשכן ממצב של בניה למצב של שימוש. ישנם שני פעלים מרכזיים החוזרים בפרשה: בחלקה הראשון, הפועל 'ויעש' מופיע עשרות פעמים. זהו המשך ישיר לפרשה הקודמת (שבשנה שאינה מעוברת היינו קוראים את שתיהן יחד) שגם בה עושים בצלאל ואהליאב במלאכת בנית המשכן. מדובר בעומס כבד של פרטים טכניים- בדים, מתכות, עצים שונים היוצרים יחדיו את המשכן עצמו ואת כליו. חלקה השני של הפרשה מתאפיין בפועל 'וישם'. משה מניח כל דבר במקומו, ובכך הוא מחבר יחדיו את כל העשייה שהייתה עד עכשיו.

לאדם שיושב בבית הכנסת מדי שנה וקורא את הפרשות הללו, ישנה בעיה איתן. בלשון פשוטה, הן משעממות. יש עומס אדיר של פרטים טכניים משמימים על כמויות של בדים שאיננו מכירים, על משקל הזהב המדויק ועל הגדלים המדויקים של המשכן וכליו. קשה לנו להבין את הצורך בכל אלו, הרי אנו בניה של מסורת ארוכה שלפיה כל אות בתורה היא קדושה. אם כן, מדוע תורתנו מפרטת כ"כ בכל הנוגע לפרטים הטכניים של בניית המשכן?

קשה מאד לענות על השאלה הזו ישירות, אבל אם נסתכל על המשמעות העמוקה של הפירוט הרב בפרשת בנית המשכן נוכל ללמוד דבר חשוב לחיינו אנו. ראשית, מעבירה לנו התורה מסר ברור בהקשר לחשיבות שבתשומת לב לפרטים הקטנים. כל דבר שאדם בונה, בין גשמי ובין רוחני, ראוי לו שייתן תשומת לב מלאה לכל המכלול של הדברים. אם הקב"ה בכבודו ובעצמו יורד לפרטי פרטים, קל וחומר שגם עלינו לעשות זאת, בבחינת 'כזה ראה וקדש'.

אם נרחיב ונשכלל את נקודת המבט שלנו באותו הקשר, נראה כי בתהליך בניה של כל דבר כ"כ מורכב יש המון פרטים קטנים. המעניין הוא שלרוב האנשים לא מובן הקשר בין כל הפרטים הללו. בצלאל יושב ובונה עוד מזבח, ומחבר עוד אבן לחושן ובינתיים יושבת אצלו בראש תמונה שלמה, תמונת המשכן. זוהי גדולתו של האומן שרואה את היצירה בשלמותה עוד בטרם התחילה היא לרקום עור וגידים. ואולם, למתבונן מהצד, נראה הדבר כאוסף של חפצים עד לרגע שבו מגיע משה ומניח הכל יחדיו ובכך יוצר את המכלול שקרוי 'משכן'.

בניה, כאמור, מתרחשת במישור הגשמי ובמישור הרוחני-נפשי. בניה של אישיות, אופי, ואמונה מורכבת מהמון פרטים קטנים. אדם הנמצא במצב שבו הוא בונה את עצמו עשוי ללכת לאיבוד. בחור בגיל הנעורים שנמצא התהליך גיבוש ובנית הזהות שלו, יכול בקלות לשכוח את המטרה הסופית שלו ולטבוע בתוך הקיום הקטן, לכן חייבים לזכור תמיד מהי התכלית. בפרשתנו מתגלה באופן סופי המטרה של כל העיסוק בקטנות: 'וכבוד ה' מלא את ההיכל'. באותו אופן, צריך כל אחד ואחד מאיתנו לבנות את עצמו לקראת אותה מטרה בדיוק, להפוך למשכן לשכינתו של הקב"ה.

 

 


 
 קובץ נלווה:  קובץ נלווה  269.pdf (82 KB) צפייה בקובץ שמירת הקובץ
הקובץ לא נסרק מפני וירוסים באופן אוטומטי וההורדה הינה על אחריות המשתמש בלבד !
במידה ונתקלתם באתר בקובץ נגוע, אנא הודיעו לנו על כך מיד !

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה