zofim.org.il
  
 


 
אתר קול צופייך - עלון עדת הצופים
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » אתר קול צופייך - עלון עדת הצופים » ארכיון הכתבות » כתבה: שבת בוגרים-פרשת "משפטים"

תמונת מגזין שבת בוגרים-פרשת "משפטים" פורסם על ידי קול צופיך
בתאריך 26/1/2011
בכתבה זו צפו 1803 גולשים
נכתב במקור על-ידי אביטל גבריהו

לכתבה זו מצורף קובץ נלווה

 

יצא בתאריך כ"ד שבט תשע"א, 29/1/11

"לא עליך המלאכה לגמור ולא אתה בן חורין ליבטל ממנה..."
אביטל גבריהו


אביטל גבריהו היא בוגרת שכבת יהל בשבט סער. למדה במדרשת באר בירוחם ושרתה במודיעין. כיום גרה בירושלים ומרכזת הדרכה ודרך המשך בעדת הצופים.

מעצם המילה "משפטים" ברור לנו מהי מטרת הפרשה: שפיטה, הנחלת צדק בין שוכני האדמה ובין איש לבוראו עפ"י דינים וחוקים. דגש רב מושם על אחריות אדם להתנהגותו ביום יום, לאנשים סביב, ולשייכים לו (אנשים, רכוש וכד'). הפרשה נעה על הציר שבין האחריות המלאה שיש לאדם על מעשיו וקנייניו לבין הגבול שבו כמו נאמר לו: "חבר, פה זה תחום שכבר לא בידיך".

הנושא הראשון שבו דנה הפרשה הוא עניין עבד עברי. עבד עברי הוא אדם אשר נקנה ע"י אדם אחר. מרגע הקניה, בעל העבד הוא אדון לחירות העבד, לזמנו, ולכל מה שהוא יצור בתוך בית האדון בשש שנים הקרובות. האדון קונה את העבד במיטב כספו וכך הוא, במלוא מובן המילה, שלו למשך שש שנים. לאחר שנים אלו הוא כבר חלק מרכושו הכללי של בית האדון, אולם כאן התורה עוצרת אותנו ואומרת: אין דבר שהוא לעולמי עד, גם אדם אשר נקנה בשוק עבדים בעקבות מצב כלכלי ירוד או כל סיבה אחרת הוא עבד בעולמו של הקב"ה בלבד. גם האדון הוא עבד בעולמו של הקב"ה ולאחר שש שנים עליו לשלח את העבד לבחור בחייו.

הפרשה מסיימת בדיני שמיטה ושבת, וגם אלו מצוות הדורשות את האדם בכל כולו. האדם עובד את האדמה, משקה, זורע, קוצר ועמל רבות, ובכך הופך חלקת אדמה ל"שלו", אולם מצוות השמיטה מזכירה לאדם כי הזיקה שיש לאדם כלפי אדמתו- אין היא צריכה לנבוע רק מהשקעתו בה אלא מתוך מצוות הקב"ה אותנו עליה, ומתוך אמונתנו כי עיניו של הקב"ה מושגחות עליה תמיד. בשנה השביעית אומרת התורה כי עלינו ללמוד לנהוג ולחיות גם כשהמושכות לא בידינו.

גם השבת היא עצירה לכאורה לא טבעית לעומת ששת ימי מעשה שהם אוטוסטראדה של עמל, התקדמות וגלגלי חשיבה קדימה. השבת היא מעצור שבועי ששב ומזכיר לנו כל פעם מחדש שעלינו לקחת אחריות מלאה על מה שבידינו, לשמור על פינו, ידינו, מעשינו ורכושינו, אך יחד עם זאת לזכור שגם כל אלה הם בתוך עולם העשייה שהקב"ה הכניסנו אליו וציוונו במצוותיו. כל זאת במטרה שהעולם יונהג בצדק, בסדר אלוקי, ובמסר תמידי שלא עלינו המלאכה לגמור ולא אנו בני חורין ליבטל ממנה .

שיעור גדול מלמדת אותנו התורה בפרשה זו-החובה לקחת אחריות, לשלוט, לנהוג אך גם ללמד עצמינו להיות מונהגים, להיות בנחת ובבטחון כשלא אנו השולטים על המושכות, לדעת להרפות אך בנכונות מוחלטת לחזור ולאחוז בהן ברגע הנדרש.

 

 


 
 קובץ נלווה:  קובץ נלווה  200.pdf (71 KB) צפייה בקובץ שמירת הקובץ
הקובץ לא נסרק מפני וירוסים באופן אוטומטי וההורדה הינה על אחריות המשתמש בלבד !
במידה ונתקלתם באתר בקובץ נגוע, אנא הודיעו לנו על כך מיד !

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 1 תגובות | הוספת תגובה


1. מעניין, תודה [8
נכתב על ידי מיכל דויטש גומברוף משבט עידן בתאריך 27/1/2011 בשעה 21:54