zofim.org.il
  
 


 
גרעין המרכז הארצי לצופיות
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » גרעין המרכז הארצי לצופיות » כתבה: גיוסים בצופים הם גיוסים צופיים!

תמונת מגזין גיוסים בצופים הם גיוסים צופיים! פורסם על ידי רביד מזור
בתאריך 6/9/2010
בכתבה זו צפו 8681 גולשים

מהי צופיות?

צופיות היא שיטה חינוכית, המאפשרת ליחיד ולקבוצה להתנסות במיומנויות ובתפקידים שאין עוסקים בהם ביומיום, למשל - מחנאות, שדאות, עמלנות, מעבר בתחנות אתגר, תכנון מבנה ובנייתו, ניווט, בישולי שדה ועוד, תוך יצירתיות מחשבתית ומעשית. לצופיות שלושה מרכיבים: קבוצה, טבע ואתגר. הרעיון העומד מאחורי השיטה הוא למידה תוך התנסות (פיזית, חשיבתית, אישית וקבוצתית) בקבוצה, שלא בסביבתה הטבעית, תוך רכישת מיומנויות חדשות ועיבוד התהליך הקבוצתי.
"המרכז הארצי לצופיות" מתמחה בהדרכת צוותים וקבוצות נוער, לרוב בשטח פתוח ותמיד תוך כדי עשייה. התכנים שאנו מעבירים מגוונים מאוד ותלויים בסוג הקבוצה ומטרות הסדנא. צוות/קבוצה הינם שותפויות בעלות פוטנציאל עצום. סדנאות צופיות מאפשרות לפוטנציאל זה לבוא לידי ביטוי תוך עיסוק בתקשורת בין אישית, מנהיגות, אחריות אישית וקבוצתית, ניהול זמן, בניית אמון, היחיד בקבוצה ועוד. הצופיות מגבירה ומפתחת את הקשר לטבע ולסביבה. שדאות ויציאה אל הטבע מפתחים תושייה ויכולת התמצאות טובה כמו גם פיתוח יוזמה ויכולת התמודדות אישית וקבוצתית. המרכז הארצי לצופיות מציע מגוון פעילויות ומסגרות עבודה: ימי עיון למורים, אנשי חינוך, ילדים ונוער, ימים של פעילות מרוכזת במרכז עצמו וברחבי הארץ, סדנאות וסמינרים בסופי שבוע ועוד.
"יש עוד הרבה זמן עד פתיחת שנה..."
"המנהלת שונאת אותנו ולא נותנת לנו להיכנס לבית הספר..."
"הצוות לא יכול ללכת ביחד לגיוסים וגם ככה הם נותנים לנו לעשות פעילות רק בהפסקות..."
מוכר לכם!?
אלו התירוצים שאנחנו שומעים כמעט מכל שכב"גיסט לפני היציאה לגיוסים! אם הם בכלל רוצים ללכת. יכול להיות שחלק מהתירוצים הגיוניים אך האם זו סיבה מספקת להרים ידיים? החלטתם לבצע משימה, קיבלתם אחריות ובכך גם הרגשת שליחות לחניכים בקהילה שלכם! כאשר מחליטים לבצע משימה תמיד יש מוטיבציה.
היציאה לגיוסים מעמידה בפניי המגייסים קשיים רבים- לא תמיד הבית-ספר תומך ברעיון, יש מעט זמן לתכנן את הגיוסים ומעט זמן בביצועם, מעט אנשים מכירים את התנועה וערכה ובכך לא תמיד בוטחים בה, לכן- לא תמיד החניכים מגיעים לשבט בלי גיוסים כלל. לכן, צריך לעשות כמה שיותר כדי לגייס אותם והכל מתחיל ביציאה לגיוסים- עם רעל בעיניים!!!
הגיוסים תמיד צריכים להתחיל בתאום! אף בית ספר לא אוהב שמגיעים אליו בלי להודיע וגם אז זה הופך אתכם לפחות פורמאלים מולם. תקבעו זמן מה לפני שאתם רוצים לצאת לגיוסים עם מורי השכבות שאותם אתם מדריכים ועם מנהל בית הספר ונהלו איתם שיחה על הרעיון שעומד מאחורי תנועת הצופים כגוף מחנך ולאחר מכן על הרעיון שעומד מאחורי הגיוסים אותם אתם מעוניינים לבצע, כמובן שתמיד עדיף שתגיעו אליהם מוכנים עם מצגות, לו"ז שנתי, תוכניות שנתיות, חזון ומטרות השבט, דוגמאות לפעולות שאתם עושים, ותוכניות הגיוסים, בקיצור את כל המידע שכדי לבית הספר לראות. כך תוכלו לפתח יחסי אנוש עם הגורמים המקצועיים של בית הספר ולזכות ב"כרטיסי כניסה" לבית הספר כשתרצו, אתם תראו שאפילו המורה תצטרף אליכם בגיוסים J. בנוסף תוכלו ליצור שיתוף פעולה עם הבית ספר שיכול לבוא לידי ביטוי בדרכים רבים כמו יום ספורט בבית הספר או יציאה לטיולים וכד'.. כשהחניכים יראו אתכם מבצעים את הפעילויות האלה, הם שלכם, אתם רק צריכים להיות בקשר חיובי עם הבית ספר ולבצע איתם ישיבות על מטרותיכם וכמובן שוב- להגיע בטרוף, גם לצוות בית הספר וכמובן גם לחניכים.
התאום לרוב נדרש להתבצע על ידי המרכזים הצעירים והראשג"דים אך אם ישנה בעיה בה נתקלתם בדרך כדאי גם לערב את המרכז הבוגר, לא מתוך זלזול בבעלי התפקידים הצעירים אלא על מנת להראות למנהל בית הספר את רצינותכם. ישנם ערים בהם התאום חייב להיות קודם כל מול מנהל מחלקת חינוך בעירייה אשר יצייד אתכם באישור רשמי המאשר לשבט להיכנס לבית הספר בעיר, אך הדבר אינו פוטר אתכם מלתאם מול בית הספר!
את הגיוסים אפשר לעשות בקשת זמן רחבה, האידיאל הוא לעשות אותם בזמן שיעור כאשר אתם תופסים את תשומת ליבם של כלל התלמידים (מלבד העובדה שהם נהנים שזה על זמן השיעור), אך יכול להיות שהמורה לא יאהב את הרעיון ולכן הוא ירצה שתגיעו בתחילת השיעור או בדקותיו האחרונות ובמקרה הכי נורא- שלא תיכנסו בכלל ושהגיוסים יהיו רק בהפסקות- חשבתם שזה נורא באמת? טעיתם! זה הזמן הטוב ביותר, הזמן הכי טוב לבצע גיוסים!!! בזמן הזה, החניכים יכולים לראות באמת צופים מהם. עליכם לתכנן גיוסים במתכונת קצת שונה, וכשאני אומר שונה אני מתכוון- צופית!
מעטים השבטים שעושים גיוסים צופיים! אל תשכחו! צופיות היא השיטה החינוכית שמבדילה את תנועת הצופים משאר תנועות הנוער! ואם אתם רוצים להבליט הבדל זה בקרב החניכים ולהראות להם שאתם הכי טובים אתם חייבים לעשות זאת! (כמובן מבלי להשמיץ שום תנועת נוער אחרת, עליכם להראות להם איפה אתם תורמים, איך אתם מבצעים את הדברים, כמה שאצלכם הכי טוב והכי כייף ולא כמה אצל האחרים לא).
הפעלות מרל"צ פשוטות יכולות לעשות את ההבדל! מהפעלת חבלים פשוטה עם החניכים ועד לתחרות דורגלים, שימוש בגלגלות, שימוש בטבע, הכנת כתובת אש פשוטה, הקמת מבנה מחנאי בחצר בית הספר כמו פארק קופים, לימוד קשרים מגניבים וכד'..
סיימתם? עוד לא!
לאחר שיישמתם והשתמשתם בכלי הצופי אסור לכם להפסיק פה. עשו רעש, הפעילו מוזיקה בחצר בית הספר, קשרו בלונים בצבע השבט בכל הבית ספר, הכינו שלטים ענקיים ותלו לוח מידע ענק בבית הספר שאותו תעדכנו באופן קבוע!!!
בכל זאת לא נותנים להיכנס לבית ספר? לא להתווכח עם צוות בית הספר! זה רק יוריד מערככם בקרבם! מרימים ידיים? ממש לא!                                                                                                   הכינו דוכן בכניסה לבית ספר בשעות הבוקר כאשר התלמידים מגיעים לבית הספר או בשעות העזיבה שלהם בצהריים. בבתי הספר היסודיים ההורים הם שמביאים לרוב את התלמידים לבית הספר או לוקחים אותם בצהריים והם- קהלי היעד האידאליים שלכם! צרו קשר איתם! דברו איתם! התעניינו בילדיהם! חלקו להם פליירים (עם כל הפרטים שעולים על דעתכם) תוך כדי ניהול שיחה וכד'..
חושבים שכל זה עזר? המשיכו! הכינו מבנה מחנאי שישאר בכניסה למקום מגוריכם זמן מה על מנת למשוך תשומת לב, תלו עליו שלטים, תלו שלטים בלוחות מודעות, הכניסו פליירים ליד תיבות הדואר או אם זה אפשרי לתוכם.
תזכרו שעליכם למכור את עצמכם ואם לא תהיו מתואמים לתלמידים, למורים ולהורים זה לא יצליח. הגיעו עם תלבושת חאקי מדוגמת ולא עם משהו זרקני, התנהגו כראוי, שמרו על שפת דיבור ואל תחזירו על שפה לא ראויה מצד התלמידים, ההורים או המורים. התאימו את עצמכם! אם על ידי הכנה פורמלית של חזות השבט מול צוות בית הספר, אם על ידי החיוך הכובש מול ההורים או עם הרעל בעיניים והצופיות מול החניכים. אל תשקיעו זמן ממושך במי שנסחף אחרי חברים אלא מצאו את הדומיננטים, את המובילים ופנו אליהם, שכנעו אותם! הצלחתם? עשיתם קברת דרך רבה על מנת לגייס חניכים. הקפידו על בטיחות! אתם לא רוצים פציעות מיותרות בבית-הספר.
השתמשו בצופיות, צופיות ועוד צופיות! רק כך תוכלו להראות את עצמכם על הצד הטוב ביותר. השקיעו את הזמן הזה בבית-הספר על מנת לבנות את המבנה המחנאי או את הזמן שלפני הגיוסים כדי להכין הפעלות צופיות מושקעות, יש הרבה כאלה! לא מכירים- צרו קשר עם המרל"צ.
לכל פתרון יש בעיה! אין מספיק שכב"ג שיכול לגייס- עברו לגיוס בצוותים קטנים וממוקדים. אין כיתה- יש הפסקה פעילה, אין הפסקה- יש מספיק מקומות מחוץ לזמן בית-הספר.
לא לוותר! לא להרים ידיים! הכל אפשרי וגם החניך הכי אנטי יכול ואף צריך להיות חלק ממסגרת התנועה. נסו לגייס כיתה שלמה- זה אפשרי. כי 60,000 חניכים בתנועת הצופים זו עובדה, למעלה מ-170 שבטים זו נוכחות, למעלה מ450 ש"ש בעשרות קומונות זו אמירה! פעילות ענפה במגזרים מגוונים כבשבטי שב"א, הצופים הדתיים, צופי ים, קבוצות צמי"ד וכד'.. האם יש עוד גוף בארץ שפועל בכל כך הרבה מגזרים ותחומים שונים? אנחנו יודעים שלא. תנועת הצופים זה סיפור הצלחה ולהצלחה כולם רוצים להצטרף. אז קחו דף ועט, שבו ביחד בישיבת שכב"ג הבאה ותחליטו מהי האסטרטגיה שלכם במקום המגורים, צאו לשטח עם הטרוף בעיניים, המון מורל והביאו תוצאות, לא תירוצים!
צופיות- זו המילה בגיוסים!
רביד מזור, בוגר שבט ערבה- הנהגת ירושלים.

גרעין המרכז הארצי לצופיות

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 2 תגובות | הוספת תגובה


1. כל הכבוד אחלה כתבה!
נכתב על ידי בן מרקוביץ משבט ראם בתאריך 6/9/2010 בשעה 22:09
2. ברור!!!
נכתב על ידי רביד מזור משבט ערבה בתאריך 21/10/2010 בשעה 3:54