zofim.org.il
  
 


 
מחלקת נוער וקהילה
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » מחלקת נוער וקהילה » ארכיון הכתבות » כתבה: "אני ואתה - נשנה את העולם.."

תמונת מגזין "אני ואתה - נשנה את העולם.." פורסם על ידי טל לייבל
בתאריך 10/6/2010
בכתבה זו צפו 3171 גולשים

תנו לי לספר לכם את הסיפור המדהים של קומונת קריית שמונה...

אסף שמואל, במקור משבט הנשיא, בילה את מרבית שנות חייו בצפון ת"א ולא הספיק להכיר את המושגים שיצטרך להיתקל בהם במהלך שנת השירות.
אלמלא המרכזים הבוגרים מההנהגה שדחפו אותו לכך, אסף לא היה יוצא לשנת שירות.
ואכן, יצא אסף לשנת שירות: גרעין "רעים", הנהגת צפון – שבט "גונן" – קריית שמונה !
הגיע לקומונה בצפון הארץ עם 4 חברה' נוספים: בר לביא, קרן גת, ענווה קרויטורו וגל פקטור.
ולכם הקוראים, מעט רקע על קריית שמונה ועל שבט גונן:
קריית שמונה מונה 22,000 תושבים, המצב הסוציו-אקונומי שם לא בשמיים וניתן לומר: ממוצע ומטה. שבט "גונן" קיים כבר 50 שנה, היו תקופות מדהימות, של מאות חניכים והצלחה מסחררת ברחבי העיר, אך בשנים האחרונות, עקב מלחמת לבנון השנייה המצב הידרדר והשבט נסגר ב-2005. לפני כשנתיים נפתח שוב, בניסיון לחדש פעילותו יחד עם גרעין "רעים". בשכונה בה נמצאת הקומונה לא הייתה פעילות צופים, זאת משום שהשכונה מרוחקת מהמוקדים אשר עברו פעולות.
ועתה,בחזרה לסיפורנו... (לראיון עם אסף)
"רצינו להגיע לכל קהלי היעד, לכוון לכל האוכלוסייה, עשינו פעילות בכל ימות השבוע על מנת לתת מענה רחב יותר לכולם, לכן בתחילת השנה נהגנו לעשות פרויקטים קהילתיים בשכונה כמו: הסוכה הקהילתית, קבלת שבת שכונתית, מדורה שכונתית וכדומה". מספר אסף מהקומונה...
"לאט לאט נוצר חיבור וקשר בינינו (הקומונה) לבין ילדי השכונה. אבל זה לא היה מספיק, לכן ניסיתי לגייס תלמידים מכיתות ט' בתיכון."
עתה, שימו לב לחלק הזה בסיפור, כיצד משיכה פשוטה בין ילד מהשכונה למישהו מהקומונה עשתה וגרמה לדבר אדיר, האם משהו שכזה יכול לקרות?!?!? [ : ... המשיכו לקרוא !
"אלכס, אחד הילדים מהשכונה (כיתה ט') פנה אליי ביום בהיר וצח ואמר לי שאם אגיע להעביר פעילות של הצופים בשכונה הוא יביא את החברים שלו, אני מיד התפתיתי לרעיון ועשיתי איתו הסכם ולחצנו ידיים: אני מגיע להעביר להם פעילות של צופים, הוא מביא את החברים שלו"...
IT’S ADEAL!!!!
"כך באמת קרה.. אני הגעתי לשכונה לאחר כמה ימים, להעביר להם פעילות של צופים ואלכס אכן הגיע עם עוד שני חבריו!! [: מהר מאוד התחלנו להכיר, הספקנו להתחבר אחד לשני ורצנו עם הפעילות הזאת.. פעמיים בשבוע, שעה קבועה, מקום קבוע, ימים קבועים – והפעילות עצמה: מה שרצינו.. מה שהילדים רצו, לענות להם על הצורך שהם מחפשים במקום אחר ורק אצלנו בצופים יוכלו למצוא את זה.
תוך כמה שבועות התחילה הקבוצה להתבסס ולהתגבש ולאט לאט עם התפתחות התהליך התחלתי להכניס הרבה יותר תכנים וערכים לפעולות יותר משמעותיות וגם התבססה לנו קבוצה של ד'-ו' שלא הייתה חזקה מספיק...
אלכס – שבעצם יצר את כל התהליך הזה חיפש יותר... זה כבר לא הספיק לו, הוא שלט על הילדים בצורה מדהימה.. נהנה מהפעולות – חייב לקרות שם משהו?!?!?! [:
קצת אחרי טיול חנוכה כשאלכס יצא אליו עם חבריו – יחדיו עם הקומונה, החליטו הקומונה שזה הזמן להפיל החלטה גורלית !!!
"אלכס נכנס להדרכה – אלכס הולך להיות מדריך !"
וכך באמת החליטו וכך באמת עשו, העבירו לו הקומונה: קורס הדרכה מזורז של 5 שבועות שמלא בתכנים ערכיים בדיוק כמו בקורס הדרכה בשבט רגיל וגדול. אלכס נכנס לעניין ומאוד התלהב מהרעיון ומקבלת הזכות הזאת – להדריך.
ולאחר חודש וחצי נכנס אלכס להדריך את קבוצת ד'-ו'.
"הפעילות שם הייתה מדהימה, אלכס התחבר לילדים בצורה נפלאה.. אם אגיד להם להיות בשקט-הם יקשיבו לי, אבל אם אלכס יבקש מהם להיות בשקט הם יעשו את זה בדום!, הם מעריצים אותו, כאשר מישהו מהשכונה, בא ומראה דוגמה חיובית ואומר להם שאכפת לו מהם וכיף לו איתם זה עושה את העבודה. החניכים רואים בו כדמות מובילה ומשמעותית בחייהם ואלכס מעביר להם עד היום פעילות חד שבועית – על חאקי, ערכית – צופים של ממש !!!"
וואו, איזה סיפור מדהים!! נכון ?!?!.. ועכשיו לפאנץ' הסופי, אנחנו במחלקה – דאגנו, מה יהיה הלאה? הרי רוב המקרים האלה והסיפורים האלה מתבססים על קשר אישי, מה יהיה שנה הבאה שהקומונה הנוכחית תעזוב? (בעצם עוד חודשיים שהם יעזבו?)/:
אז אסף לא השאיר לנו מקום לדאוג ולהיות עצובים וישר סיפר לנו את התוכנית של הקומונה לקראת שנה הבאה: (תסתכלו ותלמדו)
"בהתחלה גם אנחנו קצת חששנו איך הפרויקט הזה יתקדם הלאה שבעצם היינו בטוחים שהוא מתבסס על קשר אישי אבל הכנסנו גם בהדרכה היומיומית שם את השייכות לתנועה ולקבוצה.
נפגשתי עם דמות מפתח ממכללת תל-חי והצגתי בפנייה את הפרויקט, את כל מהלך התהליך ואת הכוונות שלי לקראת שנה הבאה והלאה בכלל. מכללת תל-חי נענתה בחיוב רב לפרויקט הזה ונתנה לו מענה מדהים, בנוסף יצרתי קשר עם עמותת "מהפך", והתוכנית לשנה הבאה היא ככה:
מועדונית בשכונה שתיקרא "האשכולית", שתיתרם על ידי ההנהלה המקומית, המועדונית הזאת תפעל שלושה ימים בשבוע ותיתן מענה לכל קבוצת גיל בשכונה ולכל הילדים בנושאים:
*מענה על שיעורי בית ועזרה כללית בלימודים
*פעילות צופים חד שבועית
*מענה חברתי כלשהו (ערב סרט וכו')
שיפעילו אותם: הש"ש של הצופים!!, סטודנטים ממכללת תל-חי ועמותת "מהפך".
אין לי הרבה איך לסכם את הדבר המדהים הזה חוץ מדבר אחד להגיד ...
"חזק ואמץ"
 
יש בכם את הרצון לעשות את זה? אתם רוצים ולא יודעים איך?בשביל זה אנחנו כאן - מחלקת נוער וקהילה.
אתם יכולים לפנות אלינו בכל בקשה כזו או אחרת ואנחנו כבר נכוון אתכם אל המקום הנכון וביחד נוכל להביא להצלחה.
לטלפונים, פניות או בקשות  - 0542440197 - טל לייבל

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 2 תגובות | הוספת תגובה


1. בן גרעין יקר
נכתב על ידי סטיבן בלונורוביץ מהנהגת דרור בתאריך 13/6/2010 בשעה 2:16
2. קומונה ב’ קרית שמונה
נכתב על ידי גל פקטור משבט צור בתאריך 13/6/2010 בשעה 17:24