zofim.org.il
  
 


 
דף הבית » כתבה: עבודת קיץ

תמונה קטנה עבודת קיץ פורסם על ידי ניצן יצחק
בתאריך 9/6/2010
בכתבה זו צפו 7362 גולשים
נכתב במקור על-ידי ניצן יצחק ופורסם כאן

הקיץ כבר כאן ואיתו הוצאות רבות. מגיע השלב בו להורים נמאס מלשמש ככספומט והם מתחילים לסנן לעברך משפטים כמו "למה שלא תצא לעבוד?" כאשר שברור שהתשובה נמצאת בגוף השאלה - "תצא" - זוהי מילה שלמעשה מרמזת שעניין ה"עבודה" דורש מאמץ רב. אחרי זמן מסוים שיכול לנוע בין חודש לשנה וחצי ההורים יתחילו ללחוץ עליך עם משפטים בסגנון "תראה את הבן של אבי איך הוא עובד יפה", "אתה יודע שהבן דוד שלך משלם על עצמו ולא מבקש יותר מאבא ואמא כסף?", "תפסיק להתלונן, מילא אם היית מפרנס את עצמך, אבל בתור אחד שלא עובד בשום דבר, תפסיק להתלונן!". חיפוש אחר עבודה זה עניין לא קל, ולעיתים אף מייאש. החלטתי להקריב את עצמי למען מי מכם שמחפש עבודה. והלכתי לחפש עבודה במקומות העבודה השונים.

מסעדות מזון מהיר:
כשהייתי בת 15-16 עבדתי במסעדת מזון מהיר (פיצה האט למתעניינים), בגילאים האלו עובדים בעיקר ברשתות המזון המהיר כאשר המקובלים ביותר הם איך לא, מקדונלד'ס, דומינוס פיצה, פיצה האט וכדומה. בקיץ לא קשה למצוא מקום עבודה ברשתות המזון המהיר, אך אם אתם מעוניינים לעבוד שם, כדאי ללכת לפני תחילת החופש הגדול, פשוט כי בעיקר בני נוער עובדים שם, ולכן בחופש עצמו עלול להיות עמוס. העבודה ברשתות המזון המהיר מביאה לתוצאה אחת - בהלה. רק כשתעמדו מאחורי הדלפק, תבינו מה הזמנתם הביתה כל שישי בערב, מה אכלתם בקניון עם חברים ואפילו תדמיינו את החיידק שיושב לכם בקיבה. ברוב הרשתות הללו, המטבחים... איך נגיד? ניקיון זה לא הצד החזק שלהם. אבל אל דאגה, אחרי חודשיים עבודה אתם תתעלמו מהעובדה הזו ותזמינו את אותו האוכל שוב הביתה.

השכר ברשתות האלו הינו שכר מינימום. מתחת לגיל 16 יש להציג תעודת עבודה לרוב, אם אתם שואלים אותי, ברגע שעליתם על גיל 16, תחפשו עבודה במקום אחר, יש מעסיקים שנותנים שכר שעולה על שכר המינימום, כמובן, בעבודה שונה.

גלידריות:
עבודה בגלידה בזמן הקיץ אם תשאלו אותי, העבודה המומלצת. זו עבודה שמקלה על החום האיום שפוקד את הרחוב בחוץ. בזמן העבודה אין מי שלא טועם מהגלידות, מה שהופך את העבודה הזו לטעימה ביותר אך שימו לב כי היא עלולה להיות גם משמינה ביותר. בעיקר מה שצריך לדעת בעבודה שכזו היא לחייך לאנשים ולדעת למכור. שימו לב כי גם בגלידריות המון בני נוער עובדים בקיץ, כך שאם חשקה נפשכם בעבודה שכזו, כדאי שבימים הקרובים תרימו את עצמכם ותלכו לחפש עבודה בגלידריות השונות בעיר. מבחינת תנאי קבלה לעבודה - ברוב הגלידריות יש מכונת קפה, בלנדר, ועמדה להכנת קרפ/ופל בלגי. כשתגיעו לבקש עבודה קרוב לודאי שתשאלו אם אתם מכירים את המכונות השונות ויודעים להפעילם. במידה ואינכם מכירים את המכונות השונות ואין לכם מושג איך מפעילים אותן, יש שלוש אפשרויות לתשובה:

·         לומר את האמת, שאין לכם מושג מה התפקיד של כל מכונה וכיצד מפעילים אותה, ואז להיתקל במבט של המעסיק עליכם שאומר בפשטות "אז מה אתה בדיוק עושה פה?" או "אין לי כוח ללמד אותך על כל המכונות!" וסביר להניח שלא תתקבלו לעבודה הנחשקת.

·         לומר שאין לכם מושג כיצד מפעילים את המכונות אבל אתם בעלי קליטה מהירה להפליא. למעשה, כשהייתם בני 3 כבר התעסקתם עם כל מכונה שקיימת בבית ואתם ילדי פלא. במקרה כזה, המצב נורא תלוי במצב הרוח של המעסיק, ובכמה משכנעים הייתם.

·         לשקר. נכון, אבא ואמא אומרים שאסור לשקר, אבל כשזה עניין של חיים או מוות (ובקיץ עבודה בגלידה משמעה חיים ועבודה אחרת משמעה מוות), מותר לשקר. עליכם לומר למעסיק שאתם כבר עבדתם עם המכונות השונות, שאתם מכירים אותן אז רק צריכים רענון (כי במקום עבודה המומצא שעבדתם בו קודם, השתמשו במכונת קפה אחרת לדוגמא). במצב זה, המעסיק יבין שיש לכם ניסיון וסביר שיקבל אתכם.

בגלידריות שונות השכר עולה מעט על שכר המינימום ולכן זו עבודה קצת יותר משתלמת מרשתות המזון המהיר.

מסעדות ובתי קפה - עבודה במלצרות:
עבודה במלצרות מומלצת בעיקר לקראת גיל 17-18. הרבה מעסיקים בתחום מעדיפים שלא לקבל עובדים לפני צבא מהסיבה הפשוטה שהם רוצים עובדים שיעבדו לתקופת זמן ארוכה, ובשבילם חודשיים וחצי זה לא באמת תקופה ארוכה. אם לומר את האמת, לחפש עבודה במלצרות זו עבודה בשם עצמה. עד שהתקבלתי לעבודה במלצרות עברתי את שבעת מדורי הגהנום. אני לא חושבת שקיימת מסעדה בכל העיר שלא ניגשתי לבקש בה עבודה. בכל מקום או שביקשו אחרי צבא, או שאמרו לי את המשפט המרגיז "תשאירי פרטים ואנחנו נחזור אלייך". ברור שברוב המקרים לא חזרו אלי. את העבודה הנוכחית שלי במסעדה מצאתי במקרה בהליכה ברחוב במודעת דרושים אחרי כמה חודשים טובים בהם התהלכתי ממסעדה אחת לאחרת. ואם תרצו טיפ בעניין הזה - תחפשו מודעות דרושים. זה פשוט יותר קל.

במסעדות לרוב מבקשים ניסיון, ולמרות שהניסיון העיקרי שלי היה להגיש אוכל לשולחן בארוחות משפחתיות, טענתי כי יש לי ניסיון מעבודה קודמת (פשוט לא ציינתי מה היא). מה שצריך לקחת בחשבון במסעדות הוא שיש ללמוד את התפריט כמעט בע"פ, זו עבודה שקורעת את הרגליים ותמיד צריך להיות נחמד ללקוחות.

בעניין השכר, במסעדות משלמים לרוב יותר משכר מינימום ומקבלים גם טיפים מה שמעלה את השכר והופך את העבודה הזו למשתלמת ביותר.

הדרכה בקייטנה:
עבודה בקייטנה היא בהחלט לא העבודה המועדפת עליי. פשוט כי ילדים קטנים שצועקים כל היום וצריך להזכיר להם כל עשר דקות לשתות ולעשות פיפי כשהם לא אחים שלי אני לא סובלת אותם. ככה שאצלי זה עניין בעייתי. גם בתור ילדה מעולם לא סבלתי קייטנות כי כבר מאז הייתי בטלנית ולא הסכמתי לקום מוקדם כשאני בחופש. אבל לכל אוהבי הילדים הקטנים שביניכם, קייטנה זו אחלה דרך להרוויח כסף בחופש. מדובר בכמה שבועות עד חודש של עבודה די אינטנסיבית בה צריך להכין פעילויות לילדים, לצאת איתם לטיולים ופתאום לרחם על טובה שהייתה הגננת שלך בטרום חובה. תנאי הקבלה הם קלים יחסית אם מגיעים בזמן. רצוי לומר שיש לכם ניסיון עם ילדים אפילו אם אלו האחים שלכם.

בעניין השכר - השכר הוא טוב מאוד ביחס לשכר של נוער וביחס לזמן העבודה. אני מזכירה כי מדובר במספר שבועות ככה שבהתחשב בזה השכר גבוה.

חנות בגדים:
עבודה בחנות בגדים מבחינתי היא אסון לחדרי. אני חושבת שאם היום אין לי כוח לקפל את הבגדים בארון, אחרי שאקפל את הבגדים בחנות, מצב הארון שלי יהיה קטסטרופה. בכל אופן, בעניין הקבלה לעבודה בחנות בגדים ישנם שני דברים שצריך לזכור: דבר ראשון, לבוש בהתאם לבגדים שמציעה החנות, כבר מעלה את הרושם הראשוני. דבר שני, בכדי להתקבל לעבודה בחנות בגדים עליכם לחפש חנויות בגדים שבני נוער עובדים בהן, אחרות סביר להניח שיסרבו לקבל אתכם. סביר להניח שעד שתתקבלו תאלצו לעבור מספר חנויות ולהיענות בשלילה. אך אל דאגה, בסוף תמצאו. שימו לב שבעבודה מסוג זה עליכם להבין במקצת באופנה, לדעת להתעלק על אנשים ולפזר מחמאות בלי סוף. בחודשים הראשונים של העבודה יש להניח שתהיו מהמקפלים ועם הזמן תקבלו ותק ויתנו לכם להגיע לקופה.

מבחינת שכר - לרוב מקבלים בסביבות ה-20-24 שקלים לשעה בחנויות הבגדים השונות. עוד משהו שמשתלם בעבודה בחנויות מסוג אלו היא הנחה מזערית על פריטי החנות של 10%-15%. כמובן שיש יוצאי דופן.

במידה ומצאתם עבודה - כל הכבוד, הורדתם בטלן אחד משוק האבטלה של הנוער. אך עדיין יש דברים שחובה לשים לב אליהם (ואני אומרת זאת מניסיון רע ב-3 מקומות עבודה שונים).

·         שימו לב! שהשכר המוצע לכם אינו מתחת לשכר המינימום המותר בחוק.

·         שימו לב! כי חובה על המעסיק לשלם לכם שכר גם על התלמדות.

·         שימו לב! שמגיעה לכם הפסקה בזמן המשמרת.

·         שימו לב! שבמשמרות שישי ערב ושבת בוקר אתם מקבלים 150% מהשכר.

·         שימו לב! שבתחילת העבודה נותנים לכם למלא טופס 101, בלעדיו אתם לא מבוטחים.

·         שימו לב! תבררו באיזה תאריך אמור השכר להגיע (במרבית המקרים מדובר ב-10 לכל חודש). זכרו לקראת תאריך זה לברר עם המעסיק שהשכר ייכנס בזמן ושהוא יודע פרטים.

·         שימו לב! לכתוב את כל המשמרות שלכם בבית עם שעות מדויקות כדי לוודא שאתם מקבלים שכר כמו שצריך.

·         שימו לב! שאתם מקבלים כרטיס עובד, או מספר עובד כדי שהשעות שלכם יהיו רשומות נכונה במחשב. אני עבדתי פעם אחת בגלידרייה בה השעות נכתבו על מחברת בכתב יד, וכאשר לא קיבלתי את השכר הדף עם השעות שלי נתלש מהמחברת.

ואסיים בכמה עצות בחיפוש אחר עבודה:

·         גם אם אין לכם ניסיון קודם בעבודות השונות, תמיד תגידו שיש. איש אינו בודק את זה וזה רק מקדם אתכם אל המטרה. כמובן שאל תגזימו. תנו מקום עבודה או שניים, מעסיקים לא רוצים להעסיק בני נוער שמחליפים עבודות מהר כל-כך.

·         תחפשו מקומות שבני גילכם עובדים בהם. תמיד יותר קל וכיף לעבוד עם אנשים שיש לכם איתם שפה משותפת.

·         תחייכו. תמיד. במיוחד כשאתם מחפשים עבודה מול לקוחות. מעסיק שיראה שאתם מסבירי פנים, יעדיף אתכם על פני מישהו שאינו מחייך.

·         אם אתם מתכננים לעבוד גם בזמן בית הספר תציינו למעסיק זאת ותגידו לו שזו לא בעיה ומבחינתכם ושאתם בהחלט יודעים לשלב בין עבודה ללימודים.

·         תמיד תציינו שאתם אחראיים. המעסיק מחפש להעסיק אנשים שהוא יכול לסמוך עליהם שיישארו בעסק לבדם.

וכמובן - לא משנה כמה זמן זה ייקח, בסוף תמצאו עבודה (בתקווה שלא תשנאו אותה אחרי חודש).
אם כן, בהצלחה שתהיה לכם.

פרסם כתבה »


תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה