zofim.org.il
  
 


 
הנהגת צבר חבר המדינות
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » הנהגת צבר חבר המדינות » ארכיון הכתבות » כתבה: איזה ניצחון!

תמונת מגזין איזה ניצחון! פורסם על ידי דור פוזנר
בתאריך 16/5/2010
בכתבה זו צפו 4197 גולשים

לפני קצת פחות משנה נסענו לאוקראינה עם שק שינה, נעליים גבוהות, 3 בוכטות של חבלים ומשלוח של חוטי-ברזל ויוטה. זה היה הטיול הצופי הראשון של הצופים העבריים בברית-המועצות לשעבר.

מאז, עברה שנה, ובזכות שיתוף פעולה מופלא עם נתיב - משרד ראש הממשלה, נפתחו 2 הנהגות, 9 שבטים עם עוד 7 שלוחות שעתידות להפוך לשבטים נוספים, גויסו מדריכים, אחר-כך חניכים, הוקם קורס הדרכה, והיום אנחנו חוזרים לבקר במקום שהשתנה לגמרי.
 
התחנה הראשונה בטיול שלנו הייתה שבט הצופים בקישינייב, מולדובה, שנקרא גם "שבט שועלים", השבט השני בגודלו, עם קצת יותר ממאה חניכים, קורס הדרכה פעיל וכמובן גם שכב"ג. ביקרנו אותם באירוע שאורגן על-ידי צוות המדריכים ביחד עם אלכסנדר בלבנוב, מרכז השבט. זה היה סמינר ניווט הנהגתי, אליו הגיעו בנסיעה של 20 שעות במיניבוסים נציגי החניכים מכל השבטים באוקראינה ובמולדובה. הם למדו למצוא את הצפון ולקרוא מפה, בנו תורן וכתובות אש, ואפילו קורס ההדרכה העביר הדרכות התנסות לכל הקבוצות.
השיא היה ריצת הניווט הספורטיבי שהתקיימה בסוף הסמינר כשהשבט הזוכה קיבל גביע נודד שיעבור בכל שנה לזוכים.
 
ממולדובה, בה חגגנו את יום העצמאות של מדינת ישראל שנדחה במקרה לזמן הביקור שלנו, נסענו בשבילי אספלט עם בורות והרבה קפיצות, דרך המדינה הלא-מוכרת "טרנסניסטריה", ישר למחנה האביב של "שבט טלטלים" מקייב, אוקראינה, שהתקיים בעיירה קטנה ליד אוּמן (נכון, ליד הקבר של רבי נחמן).
 
הגענו לטיול של שבט פעיל, כמו שבט איכותי בישראל. עם מעל ל-מאה משתתפים, עם טקס אש מרגש, שירים בעברית והיסטוריה – טקס ההבטחה ומעבר הדרגה הראשון! קשה לתאר במילים איזו הרגשה זו הייתה לראות אנשים שלפני שנה לא היה להם מושג מזה "צופים" פתאום עושים מורל עם החניכים שלהם, מלמדים אותם על ההבטחה ויודעים בעל-פה את שיר הצופים. לראות חניכי קורס הדרכה מרימים כתובות אש ומעבירים פעילויות כשמלבד השפה הרוסית אי-אפשר להבדיל בינם לבין קורס מדריכים בישראל, ולראות את סשה, מרכזת השבט, מלמדת את כל החניכים איך לעמוד במפקד ואיך לשיר שירים של הקראוון.
 
מה עוד היה לנו שם? מדורה גדולה עם פיתות, נקניקיות וכמובן "קרטושקס", הרקדה המונית, חידוני ארץ ישראל, תחרות "מכביה" עם משימות צופיות-ספורטיביות ובערב האחרון – פסטיבל בו כל קבוצה הכינה הופעה מושקעת עם תחפושות, ריקודים ואפילו מסכת. למרות התחרותיות ולמרות שרק קבוצה אחת זכתה, סיימנו את הערב במסיבת דיסקו כמיטב המסורת...
 
 
 
מה הלאה?
בסוף חודש יוני יגיעו לארץ יותר מ- 100 חניכים ממדינות חבר העמים וייקחו חלק בתוכנית "חץ וקשת" ביחד עם חניכים ישראלים ובהדרכת חיילים וקצינים בצה"ל. בחודש אוגוסט יתקיים מחנה קיץ הנהגתי ראשון באוקראינה הכולל לינה באוהלים, בנייה מחנאית, מסלול הליכה ורפסודיה!
 
כתבות נוספות בנושא:
טקס אש במינוס 4 מעלות    
החודש אנו מציינים שנה להקמת הנהגת צברבאוקראינה ובמולדובה. המשלחת שחזרה משם מספרת חוויות מסמינר קורס שהיה שם.
סמינר צופי צבר באוקראינה
"
וככה עובר הסמינר, אני מדבר בעברית וכל פעם מישהו מתרגם לרוסית, ושואלים שאלות, על הצופים, על הדרכה ועל ישראל."
 
ה-9 למאי, יום הניצחון
ביום ה-9 למאימציינים יוצאי בריה"מ בארץ, כמו גם בחבר המדינות וברוסיה, את יום הניצחון על גרמניההנאצית.
הנהגת צופי אוקראינה מחפשת אותך    
בימים אלו ממש מוקמים חמישה שבטי צופים יהודים באוקראינה ובמולדובה. פרוייקט חץ וקשת קורא לכם לקחת חלק גם מהארץ!

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה