zofim.org.il
  
 


 
מחלקת שיווק ויחסי ציבור
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » מחלקת שיווק ויחסי ציבור » ארכיון הכתבות » כתבה: כולל שירות

תמונת מגזין כולל שירות פורסם על ידי אסף שמואל
בתאריך 26/4/2010
בכתבה זו צפו 2153 גולשים

מאת: אסף שמואל ורוני פילו

מצד אחד עניבה אפורה מסמלת צופה בוגר, מצד שני פס ירוק בגלל הקירבה לשכב"ג, ובאמצע- חברי הש"ש, מלאי אנרגיות ורצון לתרום מהי שנת שירות, ולמה בכל שנה יוצאים אליה מאות בוגרי צופים? רוני ואסף, חברי שנת שירות בעבר ובהווה, מחפשים הסברים לתופעה
בחודשים האחרונים, ודאי שמתם לב שחלק מחברי שכבת השמיניות מתנהגים קצת מוזר. ראשם מרחף בעננים, פיהם ממלמל מילים כמו "הגשמה" ו"סמינר גרעין", והם מחייכים חיוך גדול ומלא ציפייה. בחודש דצמבר חתמו כ- 900 חניכי יב' על רצונם לצאת לשנת שירות, ובימים אלו ממש מתמיינים המועמדים לגרעינים השונים, עוברים סמינרים וימים מרוכזים לקראת המיון והשיבוץ הסופי.
חברי שנת השירות דוחים את גיוסם הצבאי בשנה, ומקדישים את זמנם ומרצם בקהילות ברחבי הארץ. בין גרעיני דרך המשך השונים, אפשר למצוא את גרעין רעים שחבריו חיים בקומונות ומשלבים פעילות בקהילה ובשבט, גרעין אתגר קהילתי, גרעין המרל"צ שמטרתו פיתוח נושא הצופיות והטמעתו, גרעין עתיד המדגיש שירות קהילתי וחיי קבוצה עם בני נוער יהודים מחו"ל, גרעין פנימיות המאפשר לילדי פנימיות לחוות חוויה צופית וחינוכית, גרעין במדבר המקיים פעילות לאוכלוסייה הבדואית והיהודית, ועוד.
 
משמות אנונימיים לחברים הכי טובים
בעוד כחודשיים, יקבלו היוצאים לשנת שירות ולנח"ל את המכתב המיוחל המודיע היכן יבצעו את שנת השירות ומי משובץ איתם בקומונות ובגרעין. זהו רגע מרגש מאין כמוהו, שכן כל אחד מבין כי השמות האלמוניים המודפסים שחור על גבי לבן, יהפכו במהרה לבני המשפחה החדשים שלו, לדיירים איתם יחלוק דירה, לשותפיו לרגעים השמחים והקשים,  ויותר מהכול- לחבריו הקרובים.
"עבורי, שנת השירות היא כלי מצוין לקידום שוויון הזדמנויות בחינוך גם לחניכים המלווים ע"י הש"ש ולעיתים גם לש"ש עצמם", מציינת עלווה דפני, מנהלת מחלקת דרך המשך. "תרומתם של חברי שנת השירות לקהילות בהן הם פועלים היא אדירה, והיא בגדר משימה לאומית חשובה. שנת השירות מאפשרת לבוגרי התנועה להתנסות באורח חיים מגשים, תוך תרומה לחברה, לקהילה ולתנועה, ומתוך הכרה בייחודו של הכלי הצופי".
כדי לברר איך ומדוע חל גידול בכל שנה במספר החותמים לשנת שירות, התכנסו חמשת חברי קומונת קריית שמונה וניסו להסביר מה הניע אותם לצאת לשנת שירות.
 
שיחה צפופה על ספה כחולה
בין ארוחת הערב לשטיפת הכלים, רגע לפני שענווה זורקת כרית על גל ושנייה אחרי שבר צועקת להנמיך כבר את הטלוויזיה, תפסתי את הקומונה לשיחה צפופה. "זה למטרה טובה", הרגעתי אותם. "אתם הולכים להיות הקומונה הכי מפורסמת בתנועה."
אסף: בואו נספר קצת על עצמנו...
גל: "אנחנו קומונה ב' בקריית שמונה, גרעין רעים. השבט נפתח מחדש בשנה שעברה, והיום יש בו כ- 140 חניכים."
קרן: " היום שלנו עמוס. בבקרים אנחנו מתנדבים בשלושה בתי ספר ומתפקדים כצוות החינוך החברתי, מארגנים הפסקות פעילות, חונכויות תלמידים, עיתון ביה"ס, ליווי מועצת תלמידים ועוד".
בר: "בצהריים, אחרי בוקר עמוס, נפגשים כולם בקומונה לארוחה משותפת. בארוחה מספרים על החוויות מבתי הספר, צוחקים, נרגעים קצת ומתכננים את המשך היום."
ענווה: "בשעות אחה"צ כל אחד מתפזר לפעולות שלו. הפעולות מתקיימות במקומות שונים כדי להגיע  ליותר אוכלוסיות בעיר."
 
אסף: אני יצאתי לשנת שירות בגלל ההזדמנות הנדירה להתמקד בנתינה ובהתנדבות במסגרת שאני מאמין ואוהב. למה יצאתם אתם?
גל: "בגלל החלוציות! מלכתחילה חיפשתי קומונה פותחת, רציתי להביא צופים למקום חדש".
בר: "רציתי להגשים את כל הערכים שלמדתי בצופים, ואיזו דרך טובה יותר מאשר פשוט לצאת ולעשות?"
ענווה: "הצטרפתי לצופים בכתה י' וישר נכנסתי להדרכה. ש"ש בישוב שלי הכניס אותי ונתן לי השראה."
קרן: "אני מלכתחילה רציתי להגיע לקריית שמונה. יצאתי לשנת שירות כי היה חשוב לי לתרום לקהילה. אני מרגישה שקיבלתי המון מהצופים ורציתי להעביר את זה הלאה."
 
אילו יתרונות וחסרונות אתם מוצאים בשנה הזו?
גל: "העצמאות מהווה יתרון. החיים בדירה משלנו, ניהול השבט ובחירת ההתנדבויות הם החוויה הכי גדולה".
ענווה: "העובדה שאנחנו בקריית שמונה ממש מוסיפה לחוויה. החרמון, השדות, הירדן והנחל שמתחת לבית- כל אלה הופכים את העיר למקום מדהים לחיות ולטייל בו".
בר: "החיסרון הוא כנראה האינטנסיביות והעבודה הקשה."
קרן:  "אם יש משהו שמפריע לי זה המצב של הדירה- הקירות המתקלפים, הבלאגן של אסף, הקיר האדום והספות הכחולות ש"מקשטים" לנו את הסלון."
 
מה הכי משמעותי עבורכם בשנת השירות?
גל:  "כיף ללכת ברחוב עם חאקי ולגלות שכולם מכירים אותך. ציון נהג האוטובוס, השומר מהסופר שזוכר את השמות שלנו וכמובן הילדים וההורים בשכונה."
קרן : "התהליך שעברנו עם השכב"ג. גייסתי שבעה שכב"גיסטים, ואחרי קורס הדרכה שלושה מהם מדריכים היום."
בר: "חיי הקומונה. למדתי לחיות בקבוצה. עברתי תהליך של התבגרות".
אני מסכים עם חבריי לקומונה ומוסיף: "ההשפעה על החניכים זה הדבר המשמעותי ביותר מבחינתי. אני גם מאוד אוהב ליזום ולפתח מסורות שבתקווה יחזיקו שנים."
 
מסר שתרצו להעביר לשמיניסטים החותמים?
קרן: "פשוט תחתמו! אל תתייחסו לדחיית השנה, עם הזמן יתברר לכם שזה לא משמעותי."
גל: "החיים הם לא מרוץ, חשוב לחיות את ההווה במקום למהר לסיים צבא".
ענווה: "חשוב שתדעו שאתם הולכים לקראת שנה בה תקבלו הרבה לעצמכם ותלמדו הרבה. יוזמה, בגרות, אחריות ונתינה- אלה רק חלק קטן מהפיתוח העצמי שתחוו בשנה הזו."
 
פרטים נוספים על הגרעינים השונים אפשר למצוא באתר התנועה, ובינתיים, דרך צלחה לכל המצטרפים החדשים למשפחת "דרך המשך"!

פרסם כתבה ]

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 3 תגובות | הוספת תגובה


1. ווהוווווו
נכתב על ידי אסף שמואל משבט הנשיא בתאריך 28/4/2010 בשעה 9:42
2. עושה חשק לחתום שנה הבאה :)
נכתב על ידי אלעד בן אלי משבט האלה בתאריך 28/4/2010 בשעה 17:16
3. רק חבל
נכתב על ידי אלכס קלמן משבט משואות בתאריך 29/4/2010 בשעה 0:47