zofim.org.il
  
 


 
דף הבית » ארכיון הכתבות » כתבה: "תחנך לערכי חברות ורעות"?

תמונה קטנה "תחנך לערכי חברות ורעות"? פורסם על ידי עמיר ברטל
בתאריך 28/3/2010
בכתבה זו צפו 5951 גולשים

כמעט כולנו מדריכים (או היינו), כולנו היינו (או עכשיו) חניכים, כולנו מכירים את "דף הערכים"- חברו הטוב של הראשג"ד, ואויבו של המדריך הממוצע.

אם נעיף מבט חטוף וקצר במערכי ההדרכה של שבט שלם, נראה שבאחוז מאוד (מאוד) גבוה של הפעולות הערך המנחה הוא "תחנך לערכי חברות ורעות", "תטפח חיים קבוצתיים בחברה", אולי אפילו "תחנך לחיים בשלום". בהסתכלות ראשונית שימוש בערכים האלה מתפרש כעצלנות של המדריך, שכתב פעולה, ובסופה "דחף" ערך כדי שהראשג"דית לא תכעס (כי אם להיות מציאותיים, כולנו יודעים שלא מעט כותבים את הערך רק אחרי כתיבת הפעולה). אבל במבט אחר...
 
תסתובבו בשבט שלכם 10 דקות. תשקיעו דקה מזמנכם להסתכל על כל קבוצה בפעילות שלה. מה שהכי סביר להניח שתראו זה אלימות (בעיקר מילולית), אנשים שמזלזלים בחבריהם ובמדריכים שלהם.
 
תמשיכו להסתובב עם המחוג של השעון ותגיעו לסוף יום הפעילות. תסתכלו על השכב"ג שלכם. על החבר'ה שהרגע סיימו לחנך את הילדים. תספרו כמה קללות אתם שומעים בעשר דקות, כמה אלימות (בצחוק) אתם רואים, כמה זלזול ופגיעה בחברים, בראשג"דים, במרכזים הצעירים ובצוות הבוגר.
 
היום המשיך והגיע שישי בערב, אתם יוצאים עם חברים שלכם, רואים 2-3 חבר'ה הולכים מכות "בצחוק", קללות מכאן עד הודעה חדשה, ריכולים על שכב"גיסטים אחרים, הסכמה הדדית על כמה כולנו לא אוהבים את צוות ריכוז, וכל אחד לדרכו.
 
עבר זמן והגיעה ישיבת צוות, בישיבה קיללנו את החבר שאיחר, דיברנו על כמה אנחנו שונאים את חלק מהחניכים, זרקנו כמה ירידות עליהם, הסתלבטנו על צוותים אחרים, ואז כתבנו פעולה על כבוד הדדי.
 
אנחנו כבר באמצע מרץ. עוד דקה טיולי פסח. מתוך 50 פעולות שהצוות העביר, 80% מהן דיברו על הכבוד שהחניכים (לא) נותנים למדריכים ולחבריהם, על האלימות המילולית והפיזית הרבה שהחניכים שלנו משתמשים בה במיומנות מדהימה (הרי עוד לא נולד הסטנדאפיסט שיירד על מישהו כמו ילד בכתה ד'), ואנחנו לא מבינים למה אנחנו לא מצליחים להעביר שום תהליך את החניכים שלנו, הרי הפעולות היו מעולות, החניכים נהנו ואנחנו מדריכים כל-כך טובים ומנוסים...
 
 
בסיבוב הבא שלכם בשבט, תסתכלו על הקבוצות האלימות, תסתכלו על השכב"ג שלכם. תראו את ההתנהגות. ותבינו מה שאני הבנתי בחודשים האחרונים.
 
מדריך לא יכול לחנך לדבר שהוא לא מאמין בו. מדריך לא יכול לחנך לדבר שהוא לא מקיים בעצמו. הרי זה קל מאוד לדבר עם החניכים שלי על זה שבצופים אנחנו לא משתמשים באלימות, על זה שבצופים אנחנו לומדים איך להתנהג יותר טוב, איך להיות אנשים יותר טובים מאלה שבחרו לא להיות חלק מאיתנו. ובזמן שהחניכים מחכים שאמא תגיע, ללכת מכות עם מדריך של גדוד אחר... קל לדבר.
 
איך מדריך יכול לחנך את החניכים שלו לקבלת סמכות, להקשבה למדריך, אם הוא בעצמו לא מוכן לקבל את המרכז הצעיר שלו כסמכות עליו? איך מדריך יכול לדרוש מחניכיו שקט בפעולה, בזמן שבישיבת שכב"ג לא מצליחים לגרום לו לשתוק?
 
בפעם הבאה שאתה כותב פעולה, תשתמש ב"תחנך לערכי חברות ורעות". זה לא סתם הערך שנמצא בכל מקום - זה הערך הכי חשוב. תפקידנו הוא להוציא אותם אנשים טובים יותר. ולא יעזור לנו שום אהבת הארץ וצופיות מעשית, אם החניך לא יידע מה זה אומר להיות חבר, לכבד כל אדם באשר הוא.
 
פעם הבאה שאתה בא לשבט. תחשוב על הערך הזה, כנראה עברת לפחות 100 פעולות עליו. תבחן את ההתנהגות שלך. תבין איזה חניך היית, איזה חניך אתה עכשיו. איך אתה מתנהג, ואיך אתה דורש מהחניכים שלך להתנהג.
 
אני יודע שאם נצליח להחדיר את הערך הזה באמת לחניכים שלנו, אנחנו נעשה שינוי מדהים במדינה. וזוהי עשייה שקטה, שלא נאמר מחאה, נגד נורמות חברתיות. בלי הצהרות של "שמים סוף לאלימות" וסיסמאות של "צופים לעתיד טוב יותר". בלי לדבר עם ילד בכתה ד' על סוג האדמה בכרמל (שאני בטוח שמאוד מעניין אותו) ולהקדיש טיול שלם כדי לדבר עם חניכי ו' על ההתחממות הגלובלית.
 
נאה דורש - נאה מקיים! תנועת הצופים תחנך לערכי חברות ורעות. רק אם אנחנו נפעל לפי ערכים אלה.
 
 
עמיר ברטל
מרכז הדרכה צעיר
שבט הדר- הנהגת איילון

פרסם כתבה ]

פרסם כתבה »


תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 5 תגובות | הוספת תגובה


1. כל כך צודק
נכתב על ידי תומר וגנפלד משבט איתן בתאריך 28/3/2010 בשעה 15:25
2. מסכימה עם כל מילה שנכתבה כאן למעלה..
נכתב על ידי סתיו סלע משבט זוהר בתאריך 28/3/2010 בשעה 20:14
3. דף
נכתב על ידי עדי גרינברגר משבט עומר בתאריך 29/3/2010 בשעה 16:33
4. בתנועת הצופים
נכתב על ידי הנרייט טיבי משבט משוטטי בכרמל בתאריך 29/3/2010 בשעה 20:26
5. כל מילה אמת :) והצוות שלי מופיע בתמונה D:
נכתב על ידי לילך סטארס משבט האלה בתאריך 14/8/2010 בשעה 18:24