zofim.org.il
  
 


 
מחלקת נוער וקהילה
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » מחלקת נוער וקהילה » ארכיון הכתבות » כתבה: יום המעשים הטובים

תמונת מגזין יום המעשים הטובים פורסם על ידי אוריין אפרסק
בתאריך 3/3/2010
בכתבה זו צפו 6443 גולשים

"מעט ידע שמלווה במעשה שווה הרבה יותר מהרבה ידע שמלווה בבטלה"(ג'ובראן חליל ג'ובראן)

בעוד כמה שבועות מתקיים "יום המעשים הטובים". בגדול מדובר ברעיון יחסית חדש, זו רק הפעם הרביעית, ובעצם מה שכולנו מתבקשים לעשות זה לקחת יום אחד בשנה, לעצור את שגרת החיים שלנו ולהקדיש כמה שעות לשכנים, לשכונה ולסביבה. לפני שאני פורסת את המחשבות שלי בנושא, הנה קישור לסדרת הכתבות באתר ynet שם יש קצת יותר מידע ורעיונות:
 
 
כמו שאתם וודאי מנחשים יש המון המון המון אופציות, אין סוף רעיונות, לדברים שאפשר לעשות ביום כזה בין אם לבד ובין עם הקבוצה שלנו בשבט. אני רוצה להציע כאן דרך להתמקד קצת יותר ולמצוא כיוון ובסופו של דבר גם רעיון אותו נוציא לפועל ביום כזה. אם כבר החלטתם שאתם בעניין- וואלה זו באמת הזדמנות לצאת ולעשות מעשה, קטן ככל שיהיה, למען אנשים אחרים ואני בהחלט ממליצה לכם מראש להתמקד. חשוב בעיניי שתמצאו את המקום האחד, את המעשה הספציפי, בו אתם יכולים באמת לעשות שינוי בהתחשב במשאבים שאתם משקיעים. הנה כמה נקודות למחשבה:
 
  • רלוונטיות- זו נקודה שמאוד קל לפספס אותה. כשאנחנו חושבים על יום התנדבות שבטי אנחנו חושבים בתי חולים, בתי אבות, מקלטי חיות, ניקיון חופים, אתרי מחזור. חישבו על האוכלוסייה שבאמת רלוונטית לעשייה הצופית היום-יומית בשבט. זו ההזדמנות שלכם להגיע לילדים שבדרך-כלל לא חשופים לתכנים של הצופים, אם זה דרך מרכזי קליטה, מועדוני נוער, קידום נוער, מועדוניות שיעורי בית, "בית חם" ועוד עמותות וגופים שפועלים באזור שלכם. זו לא חייבת להיות "התנדבות קלאסית" אתם יכולים ליזום פעילות משותפת של שכבה בשבט ביחד עם תנועת נוער אחרת או מועדון שפועל באזור. אפילו בית-הספר השכונתי יכול להיות מקום עם המון פוטנציאל.
  • קרבה גיאוגרפית- אין סיבה שתשקיעו מאמצים בהגעה לעיר בקצה השני של המדינה. במיוחד כי כנראה קרוב מאוד לבית שלכם יש מישהו שזקוק לעזרתכם. חפשו מקומות יחסית קרובים כך שגם תוכלו לייצר אופציה להמשך פעילות. אולי תפגשו ילדים שישמחו להגיע לשבט ולעבור פעילות עם אחד הגדודים? אולי דווקא חניכי ו' בשבט שלכם היו יכולים להתנדב במקלט הזה פעם בחודש? אתם עשויים לגלות מקומות ממש בקצה הרחוב שעד עכשיו פשוט לא הכרתם.
  • מעורבות החניכים בשבט- זו הזדמנות מצוינת לערב את כל חניכי השבט בעשייה אמיתית ומשמעותית, כולל צוות ההדרכה, פעילים, חניכי קורס וכמובן החניכים הצעירים יותר. חישבו על דרכים חדשות לחלק את השבט: לפי שכבות, לפי צוותים בשכב"ג, לפי שכונות מגורים, לפי מגמות בבי"ס וכו'. נצלו את היום גם כדי להעביר פעולות בנושא.
  • המשכיות- תמיד השאירו לכם אופציה לשיתוף פעולה מתמשך. אם הגעתם למקום והפעילות הייתה מוצלחת כדאי לשמור על קשר. אפשר להחליט שאתם מגיעים לשם מעכשיו פעם בחודש, להזמין אותם לאירועים של השבט ואפילו לצאת איתם ליום בטיולי פסח.
  • קשרים ושיתופי פעולה- בעניין דומה, כדאי ליצור קשרים שישמשו את השבט בהמשך וירחיבו את הפעילויות בקהילה. קבעו פגישה עם אחראי הנוער במועצה עוד לפני היום עצמו וכך תוכלו לקבל ממנו מידע מקיף יותר על העמותות הפועלות בעיר וגם לבסס קשר להמשך. אם יצרתם קשר עם גופים משמעותיים כמו מתנ"סים, בתי ספר או מועדוניות כדאי לשמור איתם על קשרים טובים וליצור במות נוספות לשיתופי פעולה.
 
 
לרעיונות והמלצות נוספים אתם מוזמנים לפנות לאתר של מחלקת נוער וקהילה או לצוות המחלקה. נשמח לעזור בכל עניין וגם לשמוע על רעיונות שלכם, סיקורים או כתבות שהייתם רוצים לפרסם אצלנו.
שיהיה לכולנו חודש פורה ומלא בעשייה!

[ שלח כתבה ]

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 1 תגובות | הוספת תגובה


1. אנחנו עושים מפעל כזה!
נכתב על ידי שחף נחמני משבט צחור בתאריך 3/3/2010 בשעה 13:14