zofim.org.il
  
 


 
מחלקת נוער וקהילה
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » מחלקת נוער וקהילה » ארכיון הכתבות » כתבה: אתה קולט כמה רחוק רואים מכאן...

תמונת מגזין אתה קולט כמה רחוק רואים מכאן... פורסם על ידי ליטל מרזוק
בתאריך 2/3/2010
בכתבה זו צפו 3129 גולשים

יום שלישי, מחר אני אמורה לנסוע לכנס אתגר במדבר 2010 .. השעה כמעט חצות .. אני עדיין בשבט .. מנסה לסיים את רשימת המשימות הנצחית .. זה לא יקרה .. אין סיכוי .. אני לא נוסעת .. איך אני תמיד מוותרת לעצמי .. יום רביעי, שש בבוקר .. השעון מצלצל .. אולי אני אספיק בכל זאת ... נסעתי!

חצבה .. מדבר .. יבש.. מרגיש כמו אוגוסט .. הגעתי .. זהו זה מתחיל ..

רק בכדי שתבינו באילו סדנאות מדובר:
Tיגוף - תיפוף על הגוף ואפקטים קוליים התנסות בלמידת שפה ייחודית ככלי תקשורת. אני והשרוטים התנסות בצילום, בדיון ובחשיבה קולנועית לא שגרתית בשטח. ארסיים, בעיר ובמדבר- עולמם של העקרבים והעכבישים מרתק ומעורר חרדה כאחד. היכרות עם מנגנוני הארס, והתלבטות בין הגנה והתקפה אצל מתבגרים בסיכון. אלטרואיזם ועקרון ההכבדה- הכרות עם התנהגות ציפורים, בעלות התנהגות חברתית ייחודית, ובחינת עקרון ההכבדה והתנהגות אלטרואיסטית במסעות במדבר. אמנות זמן וסביבה- התנסות בפיסול סביבתי בר חלוף, דיון על אומנות זמן במדבר, וביישומים בשטח. סוד ההישרדות של צמחי המדבר - למידה על עולמם המרתק של צמחי המדבר, וחיבור בין דומה ושונה לעולם התוכן של המסעות במדבר. מילים במרחב - התנסות בכתיבה יצירתית בשטח, חיבור שטח למילים ולמשמעות עבור המשתתפים במסעות. מי אני? דיוקן אישי - רישום של דיוקן אישי ככלי בהערכה עצמית ובקידום אישי במסע. התנסות בציור בפחם ובצבע בשטח. סדנת מגע- מתיחות, שחרור, הרפיה, טיפול מכף רגל ועד ראש, אפשרות למגע מסוג אחר במדבר.
אחרי קליטה מהירה ונעימה של משתתפי הכנס התכנסנו כל המשתתפים תחת אוהל גדול מסתתרים מהשמש הקופחת. העניינים כבר התחילו לזרום, סיפרו מה הולכים לעבור במהלך היומיים הבאים- שהכנס עוסק בהרחבת התשתית המקצועית להתערבויות אתגר-טבע-מדבר. סיפרו שנעסוק במיומנויות שדה ובמיומנויות פסיכו חינוכיות של עבודת נוער בסיכון בשטח. וירחיבו בפיתוח אתיקה, בטיחות רגשית, הקשרים פיסיולוגיים, ובנוסף יתקיים דיאלוג לקידום הטיפול באמצעות אתגר - מדבר.

טוב, אחרי שהייתי בטוחה שאני המבינה הכי גדולה בחינוך, ועבודה עם בני נוער זה קלי קלות, הבנתי שיש לי עוד הרבה מה ללמוד.
כשנרשמתי לכנס, הייתי צריכה לבחור שתי בסדנאות שמעניינות אותי מתוך רשימה של כל מיני סדנאות.
הסדנאות נשמעו אדירות ואכן כן חוויתי אותן. מה שהיה ממש מיוחד, שאת הסדנא העבירו איש המתמחה בתחום מסוים ואיש טיפול. לדוגמא: אני בחרתי את הסדנא של הדיוקן האישי- אז הביאו ציירת שלימדה אותנו כל מיני טכניקות בשימוש בצבעים שונים, ולאחר מכן התבצע דיון מעמיק על העבודות שלנו עם איש טיפול.
אחרי הסדנאות .. נסענו כולם לכיסא של לוטן...
הכסא של לוטן ממוקם במצפור שיזף, סמוך למושב חצבה. זהו כסא "גנן" המשמש את המפקדים בקורס מטק"ים, תפקיד אותו ביצע לוטן במהלך שירותו. בכסא נקודת תצפית יפה המשקיפה על שמורת שיזף ועל הרי אדום, ומחברת זיכרונות והגיגים.
שם נתקלתי בפעם הראשונה במשפט שלו:
אתה קולט כמה רחוק רואים מכאן?
הכל מתחיל קצת להתערבב ולרקום עור וגידים- מה באמת המשמעות של הסדנא...
אז הזכרתי את לוטן, וכדאי שארחיב עליו מעט מפני שהדמות שלו למעשה בונה את הכנס כולו.
לוטן סלוין נולד ב 3.5.1985 במושב חצבה, אח לעומר, יוגב ובר, בן לאיריס וגיל. הוא התחנך בגן הילדים בישוב, למד בביה"ס האזורי שיטים, והיה פעיל ומדריך בתנועת הנוער בני המושבים.
לוטן התגייס לצבא ב 28.3.2004, שירת בחיל השריון, וכשלושה שבועות לאחר שסיים קורס קצינים בהצטיינות פרצה מלחמת לבנון השנייה. לוטן נהרג מטיל נ.ט שחדר לטנק שלו בזמן שהיה
במשימת חילוץ פצועים. על מעשה זה הוענק לו צל"ש.
"לוטן היה ילד טבע, ילד מדבר. הוא גדל בערבה ואהב מאוד את נופיה. לפני שהתגייס, התלבט לוטן אם לעשות שנת שירות באחד מכפרי הנוער או להתחיל בשירות הצבאי, הוא ויתר על שנת השירות ובהרבה הזדמנויות ציין זאת כהחמצה" (מתוך דברי משפחת סלוין). תכנית "דרך לוטן" הוקמה כמפעל הנצחה ללוטן, ומטרתה לשלב בין אהבתו למדבר וחלומו לעבוד עם נוער בסיכון.
אין ספק שהכנס היה מעשיר מאוד בידע ובכלים לעבודה בשטח עם נוער. אכן חוויתי חוויה מדהימה!
היום- כשבוע אחרי הכנס ועדיין מעבדת את המידע שהועבר אלי במתנה גדולה. מבינה את הקשר לתפקידי כמרכזת וחושבת כיצד אוכל לשלב דברים שלמדתי בעבודה בשבט. ברור לי שאצליח!
הסדנאות השונות שעברנו.. לימדו אותי להקשיב לדברים שמעולם לא חשבתי שקיימים.. להתבונן בדברים שסתם חולפים על הדרך ובטוח שלעולם לא הייתי מפנה אליהם את הקשב.. אך אם באמת נקשיב להם נגלה המון דברים חדשים.. נלמד הרבה דברים חדשים שרק יצמצמו את הפער של המרחק הרב שאנו נמצאים מהם. מבני הנוער שצמאים לתשובות.. שסבוכים בתוך המרחק הרב.. וכל מה צריך לעשות זה להושיט להם יד בהקשבה ולתת להם להמשיך את הדרך האישית שלהם כשהם מרגישים בטוחים לסלול לעצמם את הדרך.
אכן, הכנס היווה עבורי חוויה נעימה ומלמדת אני מתכוונת להגיע גם בשנה הבאה.. אך הפעם בנחישות רבה.. 
מתוך דברים של משפחת סלוין: "פרויקט כזה שנולד מלוטן ואנשים אחרים נתרמים ממנו משול מבחינתנו לתרומת איברים, וכך משהו מלוטן ממשיך הלאה ותרומתו ממשיכה גם אם הוא אינו יכול לעשות זאת בעצמו..."
נכתב על-ידי ליטל מרזוק, מרכזת שבט שני"ר, רחובות.

[ שלח כתבה ]

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 6 תגובות | הוספת תגובה


1. ליטל .. כתבה מרגשת
נכתב על ידי דרור הררי מהנהגת איילון בתאריך 2/3/2010 בשעה 14:12
2. ליטל !! (:
נכתב על ידי עמית ישראלי משבט דותן בתאריך 2/3/2010 בשעה 23:46
3. נ.ב.
נכתב על ידי עמית ישראלי משבט דותן בתאריך 2/3/2010 בשעה 23:46
4. הסדנא התקיימה בחצבה .. בדרום
נכתב על ידי ליטל מרזוק ממחלקת הגשמה בתאריך 3/3/2010 בשעה 17:28
5. ליטל...
נכתב על ידי מור באום משבט במדבר בתאריך 3/3/2010 בשעה 18:40
6. מור..
נכתב על ידי ליטל מרזוק ממחלקת הגשמה בתאריך 3/3/2010 בשעה 22:45