zofim.org.il
  
 


 
אתר יום המחשבה הבינלאומי
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » אתר יום המחשבה הבינלאומי » ארכיון הכתבות » כתבה: ביחד נביא לסיום העוני והרעב

תמונת מגזין ביחד נביא לסיום העוני והרעב פורסם על ידי ליאורה גבעון
בתאריך 20/2/2010
בכתבה זו צפו 2938 גולשים

ביום שני, ה-22 בפברואר 2010, יחגגו בתנועת הצופים בכל רחבי העולם את יום המחשבה הבינלאומי. יום זה שהוא יום הולדתו של הלורד באדן פאול, מייסד תנועת הצופים בשנת 1907 ואשתו, הליידי אולייב פאול, מייסדת תנועת הצופות בשנת 1910, מוקדש לדיון ולמחשבה.  

הנושא השנתי נקבע על ידי ארגון הצופות העולמי, המונה כ-10 מיליוני צופות ב- 145 מדינות בעולם. בחלק מהמדינות כמו במדינת ישראל, פועלים ביחד בנות ובנים, אך בחלק מהמדינות פועלים בנפרד תנועת צופים ותנועת צופות. תנועת הצופים העולמית החלה את דרכה כתנועות נפרדות- תנועת צופים (בנים) ותנועת צופות (בנות). כל מדינה בוחרת את הנציב הבינלאומי והנציבה הבינלאומית על מנת שייצגו אותם בפני העולם.
השנה נבחר הנושא: ביחד אנו יכולים להביא לסיום הרעב והעוני.  מטרת יום זה היא לעורר מודעות לנושאים חברתיים וערכיים עולמיים, ולחשוב כיצד אנו כחניכי תנועת הצופים יכולים להביא לשינוי.  
מעט נתונים וגורמים...
בדוח של ארגון המזון והחקלאות ותוכנית המזון העולמית של האו"ם שפורסם באוקטובר 2009, נאמר שאחד מכל שישה בני אדם בעולם סבל מתת תזונה במהלך 2009. מדובר על מעל מיליארד בני אדם, המהווים שישית מאוכלוסיית העולם. בדרום אסיה ובמזרחה סובלים 642 מיליון איש מרעב דרך קבע. באפריקה, בחלק שמדרום לסהרה סובלים 265 מיליון רעבים. בדרום אמריקה ובמזרחה- 53 מיליון איש. במזרח התיכון ובצפון אפריקה- 42 מיליון בני אדם ובמדינות העשירות באירופה, צפון אמריקה ואוסטרליה סובלים 15 מיליון איש מרעב.  
בדוח גם נכתב שבמרכזים האורבאניים (העירוניים) צפויים לסבול בשנים הקרובות יותר ויותר אנשים מחרפת רעב בשל ירידה ברמת ההכנסה, האבטלה הגוברת והירידה בהיקף השקעות חוץ שתחריף את האבטלה. האנושות הולכת ותופחת במספר בקצב מהיר מבלי שמשאבי המזון גדלים באותה מידה.
מחקרים מעידים שבכל דקה מתים בעולם 12 ילדים מתחת גיל 6 מתת תזונה. זהו בהחלט נתון מדאיג שאין אנו יכולים להישאר אדישים כלפיו.  
לדעת מומחים המשבר האקלימי הנוכחי עשויי להביא בעשורים הקרובים לעלייה בטמפרטורות, לירידה חדה  בכמות המים הזמינים לחקלאות ולהחרפת הבצורת- כל אלה עלולים לגרום לפגיעה חמורה ביכולת האזור לספק מזון לתושביו.  
ההתמוטטות הכלכלית שפגעה בחלקים נרחבים בעולם, צמצמה את היכולת של מדינות עניות להסתמך על מנגנוני תמיכה. מדיניות הסובסידיות החקלאית של המדינות העשירות (ארצות הברית ואירופה) הביאה בעשרות השנים האחרונות לייצור עודפים של תוצרת חקלאית שהציפה את  מדינות העולם השלישי ושוק המזון העולמי וגרמה לחקלאים רבים במדינות עניות לנטוש את העיסוק בחקלאות ולהרס התשתית החקלאית בהן- דבר שיצר תלות ומצב נואש.  
לפי ההערכות שונות, כשליש מיבולי הדגנים וכרבע מיבולי הקטניות בעולם, אינם משמשים למאכל, אלא משמשים ליצור דלקים והאבסת בעלי חיים.  
הבנק העולמי מדווח, כי מאה מליון אנשים הפכו לאחרונה לעניים בגלל עלויות מחירי המזון של השנתיים האחרונות, ומיליוני אנשים יוכלו לאכול פחות בזמן הקרוב. בנוסף, מיליוני ילדים נפגעו ויפגעו בהתפתחותם כתוצאה מרעב, ופגיעה זו תלווה אותם בשארית חייהם.
חלק טוענים שבני האדם- הם אלו שיצרו את הטרגדיה הזו. לטענתם, תאוות הבצע והאדישות נוכח סבלם של מעוטי היכולת יכולים להשתנות אם המין האנושי יצמצם באורח חד משמעי את צריכת הדלקים והמוצרים מן החי, השואבים נתח אדיר מהיבול החקלאי העולמי.  
היכן מקומנו ותפקידנו כצופים?
לנו כחניכי תנועת הצופים שהיא תנועת נוער חינוכית, המחנכת בין השאר לערכים חברתיים, למעורבות חברתית ולקיחת אחריות- יש את הכוח לשנות, להשמיע את קולנו ולהשפיע.  
ראשית, להעלות נושא זה לדיון. ושנית, לחשוב כיצד ביחד אנו אכן יכולים לשנות. ישנה חשיבות לדון בנושא לא רק ביום זה, אלא בימים הסמוכים לו.
שוחחו הרבה על הנושא ביניכם ועם החניכים שלכם, הגבירו מודעות להיותנו תנועה עולמית בעלת עוצמה והיותנו חלק מחברה גדולה. חישבו ביחד על המושגים עוני ורעב, על המשמעות של יום זה ועל ההשלכות של נושא צמצום הרעב והעוני במדינה ובעולם. בררו ובחנו את העמדות והערכים שלכם לגבי עוני ורעב, לגבי הזכות לביטחון תזונתי ולרמת חיים נאותה. דונו באחריות הפרט והמדינה ובקשר בין מצוקות פרטיות ומגמות עולמיות. הציעו רעיונות לחיסכון ומחזור, ובעיקר כיצד אנו יכולים לקחת אחריות חברתית וליצור עולם טוב יותר.
אתם מוזמנים לכתוב, להכין כתבות, ברכות וכרזות ולשלוח לאתר התנועה. כמו כן, אתם מוזמנים להיכנס לאתר יום המחשבה הבינלאומי: www.worldthinkingday.org
באתר זה תוכלו לקרוא, להתרשם ולהיחשף לפעילויות שונות בנושא ברחבי העולם. ארגון הצופות העולמי החליט להתמקד בקשר שבין פעילות נערות ונשים והשפעתם על העוני ב- 5 מדינות- מדינה מכל מרחב: האיטי, זימבבואי, סודן, גאורגיה והאיים המלדיביים.
ארגוני צופים וצופות ממדינות רבות שולחים ברכות לכבוד יום זה, וחלק מהברכות שהגיעו אלינו מתפרסמות באתר: צופות ביחד למרחקים. כמו כן, בכל אחד מארבעת מרכזי הצופיות הבינלאומיים לבנות (ראו כתבה באתר), גם כן מצוין יום זה בפעילויות מגוונות.
אני מאחלת לכולנו יום מעניין, מאתגר ומשמעותי.
כולי תקווה שביחד נצליח ליצור שינוי ועולם טוב יותר.
היו נכונים תמיד!
ד"ר ליאורה גבעון, נציבה בינלאומית

[ שלח כתבה ]

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 1 תגובות | הוספת תגובה


1. יופי של נושא לפעולות לשכב"ג להשבוע
נכתב על ידי איתי דרור משבט רשפים בתאריך 21/2/2010 בשעה 10:21