zofim.org.il
  
 


 
אתר ג’מבורי האינטרנט העולמי
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » אתר ג’מבורי האינטרנט העולמי » כתבה: ג’מבורי האינטרנט העולמי

תמונת מגזין ג’מבורי האינטרנט העולמי פורסם על ידי ''צופים ברשת''
בתאריך 11/10/2009
בכתבה זו צפו 6943 גולשים

 

ג'מבורי האינטרנט העולמי

כניסה לעמוד הצ'ט

חדש: מדריך למתחילים

ג'מבורי האינטרנט והרדיו העולמי הוא אירוע הצופים הגדול ביותר בעולם עם כמעט מיליון משתתפים מתנועת הצופים אשר מגיעים מיותר מ-160 מדינות ומתקיים בכל שנה בסוף השבוע השלישי של אוקטובר. 

רקע

ג'מבורי הצופים העולמי באינטרנט (JOTI) הוא מפגש צופים בינלאומי באינטרנט שקורה בכל שנה בסוף השבוע השלישי של חודש אוקטובר. זהו אירוע רשמי של תנועת הצופים העולמית.

במהלך סוף השבוע אלפי צופים מכל העולם נפגשים ומתקשרים אחד עם השני דרך האינטרנט בכל אמצעי שקיים החל מדפדפני אינטרנט, אי-מייל, תוכנות צ'ט, מיקרופונים, מצלמות דיגיטליות וכו'. קבוצות צופים מסויימות מקימות תחנות שידור רדיו ומתקשרות עם קבוצות אחרות על תדרי רדיו.

רוב התקשורת מתבצעת דרך תוכנת צ'ט שנקראת IRC. הג'מבורי באינטרנט מאפשר לכם לבנות חברויות עם צופים במדינות אחרות וללמוד יותר על התרבות השונה ועל תנועת הצופים שם. פעמים רבות הקשר נמשך שנים ובונה בסיס לטיולים ומפגשים בינלאומיים.

מאז 1996, הג'מבורי באינטרנט מתקיים כאירוע רשמי של תנועת הצופים העולמית ויש לו מקום קבוע בועידת הצופים העולמית.

לכניסה לאתר הרשמי של האירוע לחצו כאן 

חוקים לשימוש בצ'ט

כחניכי תנועת הצופים אנחנו חיים לפי קוד התנהגותי מסויים. הקוד הזה מופיע בהבטחת הצופה, בהמנון התנועה ובמוטו "היה נכון". אותו קוד חל גם באתר הצופים באינטרנט. צופיות באינטרנט זו חוויה שונה אך דומה לצופיות המעשית והיא מאפשרת לצופים מכל פינה בעולם לשתף את הרעיונות שלהם ואת התרבות שלהם. צופיות באינטרנט יכולה להיות חוויה מהנה! אבל כמו כל דבר מהנה, צריך גם לדעת מפני מה להיזהר. כשאנו משתמשים באינטרנט יש לנו חוקים שצריך לציית להם כדי להראות את הרוח הצופית שלנו, כדי להגן על חברים שלנו ועל עצמינו. מומלץ להכיר את דרכי ההתנהגות כדי שהגלישה שלנו תהיה בטוחה ומהנה.

למען הבטיחות שלנו!

1. קל מאוד להתחזות למישהו אחר באינטרנט. אנשים מסויימים יכולים להתחזות להיות צופים, או קבוצת צופים. אז שימו לב ואף פעם אל תתנו את שמכם המלא, כתובתכם או פרטים מזהים אחרים בזמן הצ'ט.

2. אם אתם מקבלים הודעה שנראית מוזרה או לא רגילה, ספרו למדריך, לאחד ההורים או לעורך התוכן של האתר, רק ליתר ביטחון.

3. אם אתם מקבלים הודעה ממישהו שמעוניין לפגוש אתכם, או מבקש הרבה פרטים אישיים, אל תענו! ספרו למדריך, לאחד ההורים או לעורך התוכן של האתר. פרטים אישיים יכולים לכלול: שם מלא, כתובת, מספר טלפון, בית-ספר או כל דבר דומה.

4. אם יש לכם שאלות נוספות לגבי קוד ההתנהגות, אפשר לדון תמיד עם המדריך או בפורום הארצי.

 

רוח צופית

1. השתדלו לכתוב בשפה אנגלית. זוהי השפה אותה כמעט כל העולם דובר והיא נבחרה בתור השפה הרשמית באירוע הג'מבורי העולמי.

2. השתדלו לענות לכל הודעה שתקבלו. תהיו חברותיים, אם שואלים אתכם שאלה על ישראל או על הצופים בישראל - תנסו לתת תשובה מספקת - אתם מייצגים מדינה שלמה!

3. אם הבטחת לשלוח משהו כמו חוברת, גלויה, פאטץ' או עניבה - עמדו במילה שלכם.

4. נסו לא להשתמש בשפה שיכולה לפגוע או להעליב מישהו. השתדלו לכתוב בצורה חיובית, ביקורת בונה והתמקדו בצד החיובי של צופיות באינטרנט. גם אם יש משהו שאתם לא אוהבים בישראל או בצופים - נסו לספר על זה בצורה חיובית כדי לייצג אותנו נכון.

 

כללים נוספים

1. קחו בחשבון שהשימוש בצ'ט הוא אינו מאובטח. אל תכתבו בו שום דבר שלא הייתם מספרים לכולם.

2. כבדו את חוקי זכויות היוצרים של חומרים שאתם מפרסמים. כמעט בכל מדינה קיימים חוקים בנושא.

3. לעולם אל תשלחו מכתבי שרשרת! מכתבי שרשרת אסורים באינטרנט. אם קיבלתם מכתב שרשרת דווחו עליו.

4. חוק שטוב לזכור תמיד: תהיו שמרנים במה שאתם שולחים ופתוחים עם מה שאתם מקבלים. אל תשלחו הודעות "מחוממות" שעלולות לפגוע או להרגיז ומצד שני, אל תהיו מופתעים אם תקבלו הודעות כאלה - פשוט אל תגיבו.

5. תהיו פשוטים וברורים. רוב בני הנוער בעולם מדבר אנגלית פחות טוב מבני הנוער בישראל, בהרבה מקומות אנגלית זו לא שפה שלומדים בבית הספר. תכתבו מילים פשוטות, משפטים קצרים וברורים.

6. זכרו שהאנשים שאתם מדברים איתם יכולים להיות במקומות שונים בעולם והשעה שם שונה. אל תצפו לתגובות מיידיות. תנו להם זמן להתעורר...

7. כדאי להיות בקשר עם מדריך או חבר שיכול לעזור לכם במידה ותיתקלו בשאלה מסובכת או במילים שאתם לא מבינים. דעו תמיד למי כדאי לפנות בכל שאלה.

8. זכרו שאתם מתקשרים עם בני אדם עם תרבות, שפה והומור שונים. יש להם נקודות מבט שונות על דברים, לפעמים הם כותבים דברים באופן שונה (תאריכים למשל), משתמשים בדרכי מדידה שונות וכו'. תהיו זהירים כשאתם מדברים בציניות ותהיו ברורים וסבלניים כשאתם מסבירים דברים.

9. השתמשו בסמלים כמו *הדגשה* של מילים, _קו תחתון_ סמיילי :-) וכו'. אבל אל תצפו שסמיילי יהפוך את האדם השני לשמח יותר - זה לא קסם!

 

טיפים במיוחד בשביל הצ'ט

1. זה חכם יותר "להקשיב" לפני שמתחילים לכתוב.

2. לא חייבים לברך כל אחד אישית, מספיק לכתוב "Hello" לכולם פעם אחת.

3. אל תצפו שכל אחד שאתם לא מכירים ירצה לדבר איתכם. קבלו זאת בידידות אם הם לא מוכנים לדבר איתכם.

4. כבדו את החוקים של הקבוצה. לפעמים יש חדרי צ'ט עם חוקים מחמירים לגבי שפת הכתיבה.

5. אל תשאלו אנשים מייד לגבי גיל, מין או מיקום. אחרי שבניתם שיחה עם מישהו אחר, השאלות האלה יגיעו יותר בקלות. אנשים רבים יהססו לפני שהם יתנו אינפורמציה כזאת לאנשים שהם עדיין לא מכירים.

כניסה לעמוד הצ'ט

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 2 תגובות | הוספת תגובה


1. אם הערוץ נקרא " english "
נכתב על ידי ניסן הנדר משבט המושבה בתאריך 9/10/2011 בשעה 10:24
2. יש הרבה ערוצים...
נכתב על ידי דור פוזנר מאתר משלחות קצרות בתאריך 10/10/2011 בשעה 9:58