zofim.org.il
  
 


 
דף הבית » ארכיון הכתבות » כתבה: מחנה אמיתי שלי

תמונה קטנה מחנה אמיתי שלי פורסם על ידי נדב שמגר
בתאריך 29/6/2009
בכתבה זו צפו 3806 גולשים

 

מעולם לא התלהבתי יותר מידי מהבנייה ההנדסית במחנה הקיץ. כל שנה זה היה נראה לי מוזר הרעיון לצאת למחנה בטבע ולעסוק ימים על גבי ימים בבנייה מחנאית. כנראה בגלל זה אף אחד אצלי בשבט לא הרים גבה כשלא הצגתי לאישור מבנה גדודי. בחלום שלי תמיד דמיינתי את מחנה הצופים כמחנה הכולל מגוון של פעילויות בתחומי עשייה שונים שפשוט אי אפשר לעשות במהלך השנה. כך למשל לצאת לסיור לילי בחורש או לצאת ליום בישול בשדה, לשלב כישורי הישרדות, ללמוד על הטבע ובעלי חיים בטבע, בקיצור להפוך את המחנה שאנו מכירים למעין אתר לשינה ממנו אוכל לצאת לגיחות. גיחות שיכללו גם הפעלות עם חבר'ה משבטים אחרים אך גם יקדמו את הנושאים שאותם ראיתי רק בסרטים על הצופים בחו"ל.

לומר את האמת, זה לא כל כך פשוט כמו שחשבתי. אם בהתחלה היה קשה לשכנע את שאר חברי השכב"ג שאולי כדאי לנצל את הזמן לא לבנייה מחנאית ולהסתפק באוהלי סיירים (גם זה מגניב לדעתי), בשלב השני כבר נתקלתי בבעיה של הבירוקרטיה. מסתבר שהמרכזים לא כל כך מתלהבים להתחיל לעסוק בעניינים של הפעלות מחוץ למחנה וכאלו המצריכות קצת יותר תיאומים ואישורים בטיחותיים וביטחוניים למיניהם.
אבל אני לא התייאשתי. שנה שעברה נכנסתי להדרכה והחלטתי שחניכים שלי, כן, גם אם הם חניכים בכיתה ה', יקבלו משהו אחר במחנה השנה. לא עוד מרתון של בניית לו"ז הכולל רק פעולות קבוצתיות בנושאים ערכיים חינוכיים (כמו שיש בשבט כל השנה) לצד לו"ז ארוחות ושעות על גבי שעות של בניית מבנה שהם יסיימו לבנות רק ביום האחרון של המחנה שלהם ובקושי יוכלו להנות ממנו אלא אצלי בלו"ז אני מתכנן מגוון של פעילויות יצירה בחומרים שונים ומגוונים (רעיונות קיבלתי שנה שעברה מהמרכז פעילות ההנהגתי), הם ייצאו בלילה בשעות החשכה לפעילות של משחקי לילה, ילמדו על נושאי סביבה וטבע כגון מיחזור, הפקת מים, יום של אינדיאנים, החניכים שלי גם ימשיכו לפעילויות של ארוחות צהריים שהם יכינו ויבשלו בעצמם (טוב אולי לא לגמרי לבד אבל בכל זאת, כמעט לבד) במקום לאכול שוב בחדר אוכל שתמיד יש בו תור ארוך לחלוקת האוכל.
לומר שזה קל? מה פתאום. ההתנגדות של הצוות לא קטנה אבל אצלי זה לא ישנה. אני לא תכננתי ללכת למחנה בשביל עצמי (למעט ימי החלוץ כמובן) אלא בשביל ליצור חוויה אמיתית לחניכים שלי ומצד שני לתת להם מה שאני לא קיבלתי כשהייתי חניך, לא שאני מתלונן – גם אז נהניתי אבל עכשיו כשאני יודע עד כמה אפשר להוציא את המקסימום מימי המחנה, אין סיבה להישאר עם השיטות הרגילות... אצלי הבנייה היחידה תהיה בנייה ביום הראשון בלבד וזה יהיה בשביל המתקנים הבסיסיים שהחניכים צריכים להתנהלות שוטפת של השימושים השונים היום יומיים במחנה צופים אמיתי.
 
עדיין חסרים לי לא מעט רעיונות בשביל למלא את לוח הזמנים שלי למחנה. הרשג"דית כבר לחוצה רצח על הטפסים כדי לאשר (למרות שאני יודע שלא היא מאשרת אלא המרכזים הצעירים...) ובשביל זה החלטתי לשאול אתכם. מה אתם מתכננים (חוץ מהבנייה הרגילה כמובן) אז אם יש לכם רעיונות, תגידו! אין מצב שהמחנה השנה לא יהיה מחנה צופים כמו שתמיד חלמתי...
 

[ שלח כתבה ]

פרסם כתבה »


תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 2 תגובות | הוספת תגובה


1. ואו
נכתב על ידי איתי פלדמן משבט שקמה בתאריך 30/6/2009 בשעה 5:58
2. בהצלחה!..
נכתב על ידי אריאל לוי משבט ארנון בתאריך 4/7/2009 בשעה 18:17