zofim.org.il
  
 


 
דף הבית » ארכיון הכתבות » כתבה: 4/4 היום הלאומי לאינטרנט בטוח

תמונה קטנה 4/4 היום הלאומי לאינטרנט בטוח פורסם על ידי הנהלת האתר
בתאריך 3/4/2005
בכתבה זו צפו 2183 גולשים

4/4/05 -היום הלאומי לאינטרנט בטוח!

מזה כעשור, מרבית תחומי חיינו מתנהלים דרך המחשב. כיום יותר ממיליון בתים בישראל מחוברים לאינטרנט, נעזרים בו לחיפוש מידע, להרחיב אופקים, לתקשורת בין חברים קרובים ורחוקים.

לאינטרנט יש יתרונות רבים, אך חשוב תמיד גם לזכור ולהזכיר את החסרונות - חשוב להיות מודעים לסכנות ולאיומים. המשתמשים באינטרנט חשופים לחדירת וירוסים, תוכנות ריגול, דואר זבל ובעיקר ביכולת לחדור לפרטיותם. ככל שהשימוש ברשת גובר, כך גם הסיכונים.

מטרות היום:

לעלות את המודעות לבעיות הטמונות ברשת בקרב בני נוער והורים ולהקנות מיומנויות לגלישה בטוחה ואבטחת המחשב.

הסיפור שממחיש בצורה הטובה ביותר את האיומים והסיכונים שבאינטרנט הוא סיפורו של אופיר רחום. אופיר, נער בן 16, נהג להיכנס לעיתים קרובות לרשת האינטרנט. עד שפגש את "סאלי" ברשת ובמשך מספר חודשים ניהלה איתו שיחות אינטרנטיות ארוכות, ואף קבעה איתו פגישות. אך בעצם, התברר כי "סאלי" הוא שם בדוי שהומצא על ידי גורמי טרור אשר הזדהו מול אופיר כנערה, פיתו אותו להיפגש איתה ואז רצחו אותו. האירוע התרחש לפני 4 שנים. אביו של אופיר, שלום רחום, מביע צער על כך שלא הבין כהורה את הסכנות שבאינטרנט: "הייתי רגוע ושאנן. אני ישבתי בסלון ואופיר ישב מול המחשב בחדר הסמוך - אבל בעצם הוא הסתובב בחוץ!".

ומקרה נוסף - ערן אדרת ז"ל, חייל שנקלע מיד עם תחילת שירותו הצבאי למצוקה נפשית קשה, ביקש למצוא מקור לעידוד ותמיכה בחדר צ'אט. במקום זאת, קיבל הדרכה מפורטת כיצד להתאבד. שלוש שנים לאחר מותו, ייסד אביו, ד"ר אבשלום אדרת, את עמותת אשנ"ב - אנשים למען שימוש נבון באינטרנט.

הסכנות האלה קרובות מאי פעם וכדי להתגבר עליהן צריך קודם כל להיות מודע אליהן. האיומים הם רבים: חשיפה למידע שקרי, לתכנים פורנוגרפיים, לאלימות, לגזענות ועוד.

ממחקר שבוצע בתחילת שנה זו עבור המועצה לשלום הילד על ידי טיבה הרשמן, סמנכ"ל מכון גיאוקרטוגרפיה, עולה כי 85% מבני גילאי 9-17 נוהגים לגלוש באינטרנט. זהו שיעור גבוה בהשוואה למקומות אחרים בעולם. מרביתם גולשים בממוצע שעתיים ביום. ובנים גולשים יותר מבנות. 40% מהילדים נוהגים, לדבריהם, להתכתב או לדבר עם אנשים לא מוכרים. 15% נוהגים להיפגש עם אנשים שהכירו באמצעות האינטרנט. נתון נוסף המחזק את החששות - כל ילד חמישי בישראל (21%) נחשף אי פעם להצעה מגונה או גסה דרך הרשת. 39% מהילדים דיווחו, כי הם נוטים למסור פרטים אישיים באינטרנט - אך 17% בלבד מההורים מודעים לכך. אתרי ההיכרויות שצמחו בשדות האינטרנט צריכים להדליק נורה אדומה: הנער בן ה- 16, לכאורה, שמשדר אהדה, הומור וחיבה - עלול להיות בעצם פדופיל בן 40, שמחפש להפיל ברשתו קורבנות צעירים ותמימים.

כחלק מהיום הלאומי לאינטרנט בטוח, יערכו הדרכות לגלישה בטוחה, במרכזים של החברה למתנ"סים ובאשכולות הפיס. את מיקום ההדרכות ניתן למצוא באתר .

ולסיום -עשרת הדיברות לגולש:

1. יש לנהוג זהירות רבה בפתיחת דואר אלקטרוני מכתובת לא ידועה. הכלל הפשוט: לא מכירים - לא פותחים.

2. אין לאשר התקנה של תוכנות לא מוכרות במחשב. גם כאן, הכלל פשוט: לא מכירים - לא מאשרים.

3. אין להתקין תוכנות ממקורות לא אמינים ולא מזוהים.

4. יש להוריד תוכנות מוכרות וידועות בלבד.

5. כאשר כבר מתקינים תוכנה, יש לשים לב גם לרכיבי התוכנה שאנו מתקינים.

6. ראוי להימנע מגלישה באתרי אינטרנט "מפוקפקים", שמכילים פורנו, תוכנות מפוצחות, האקרים וכדומה. באתרים אלו, הסיכוי "לחטוף" תוכנת ריגול גבוה פי כמה.

7. במידה ואתם שומעים את המודם שלכם מחייג (הכוונה לחיוג רגיל של טלפון) ולא הפעלתם חיוג כלשהו - קודם כל נתקו את כבל הטלפון מהשקע. יתכן שנכנסה אליכם תוכנת ריגול, שהפעילה חיוג אל טלפון בחו"ל בתשלום, ואתם תחויבו על כך.

8. יש לגלות ערנות כאשר המחשב פועל בצורה מוזרה ואיטית מהרגיל. אם הגלישה באינטרנט נראית לכם איטית או מתעורר כל חשד אחר - בצעו סריקה במחשב לגילוי תוכנות ריגול ו/או וירוסים. ייתכן ונכנסו אליכם תוכנת ריגול, טפיל ואפילו וירוס.

9. במידה והאנטי וירוס או חומת האש (Firewall) שלכם הפסיקו לעבוד פתאום (למשל, מופיע על האייקון שלהם סימן X אדום) - קודם כל נסו לכבות ולהדליק את המחשב. ייתכן כי זו בעיה נקודתית. אם הבעיה נפתרה לאחר כיבוי והדלקה, בצעו בדיקת וירוסים וטפילים מיד. אם הבעיה לא נפתרה, נראה שיש לכם במחשב וירוס ויש לטפל בו או להזמין טכנאי.

10. הכי חשוב - בצעו במחשבכם סריקה מדי שבוע לגילוי וירוסים ותוכנות ריגול. כך תוכלו למנוע צרות ובעיות רבות.

 

כל המידע לכתבה זו נלקח מהגליון המיוחד של עיתון הארץ "גלישה חופשית" - מגזין לחיים בעידן המקוון, אפריל 2005.

 

מאחלים לכם המשך גלישה בטוחה באינטרנט

ותהיו עירניים!

מנהלי האתר

 

פרסם כתבה »


תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה