zofim.org.il
  
 


 
הנהגת תל אביב יפו
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » הנהגת תל אביב יפו » ארכיון הכתבות » כתבה: אביתר קריב מסכם שנה

תמונת מגזין אביתר קריב מסכם שנה פורסם על ידי אביתר
בתאריך 30/11/2008
בכתבה זו צפו 3384 גולשים
שמיניסטים יקרים,
 
אמנם עברו שנתיים מאז היותי במצבכם היום אך אני זוכר היטב את ההרגשות וההתלבטויות.
נשאלות שאלות מסביב כמו "מה זה בכלל שנת שירות?" למה לבזבז זמן?" "תתגייס כבר למה לך להתעכב בשנה" יא משתמט זה במקום צבא נכון?" ועוד מלא שאלות ותגובות.
לצז השאלות האלו מהדהד בראשכםש חונכתם לתת ולתרום כשאפשר ובמקרה הזה כמובן להרוויח.
 
לכל המתלבטים שבינכם וגם לאלה שחושבים שכבר החליטו ושאף אחד לא ישנה את דעתם, אתם מוזמנים לקרוא את חוויתי האישית מהשנה המדהימה בעשרים השנה שאני חי.
 
ראשית אגיב לכל התגובות המוכרות בחברה העירונית, אתם לא מבזבזים שנה, זה לא במקום צבא, הפז"ם לא דופק, אתם עוצרים שנה מהחיים נותנים מלא ומרוויחים יותר, לומדים להכיר אנשים חדשים מהרבה מקומות בארץ, יוצאים קצת מהבועה שאנו חיים בה, מתבגרים ונתרמים.אוסיף ואומר שמהר מאוד תראו שבכל מקרה חלק חותמים קבע, חלק דוחים שירות מסיבות שונות ובסוף יהיו סביבכם הרבה אנשים שישתחררו אתכם(כמובן הקומונה).
דעו שמחוץ לעיר, במושבים, קיבוצים והנהגות צופים אחרות שנת שירות היא דבר שכיח מאוד, כל השכבה הולכת יחד, חריג מי שלא הולך לשנת שירות ולא כמו אצלנו שחריג הוא מי שיוצא לשנת שירות.
אתם תגיעו לשנת שירות או לצבא ותראו מיד איך כולם מגיבים להיותכם תל אביבים צפונים שלא יודעים מהחיים שלהם, גרים במדינת ת"א ולא במדינת ישראל.
 
 
לדעתי שנת השירות היא הזדמנות מעולה להכנה לצבא ולחיים שאחריהם, לי באופן אישי הייתה חוויה נהדרת, זכיתי להכיר הרבה אנשים מהרבה מקומות וקומונות שונות, לא פגשתי אף אחד שהצטער על שנת השירות שלו, גם אם הייתה קשה מאוד כולם חוו חוויה שאין כמותה, זוהי הזדמנות חד פעמית שאין לפספס.
 
במהלך המיונים בצופים שמעתי על גוף שנקרא התק"ם (תנועה קיבוצית מאוחדת, כיום נקרא תק"צ), התק"ם הוא גוף המשלח בני נוער מכל רחבי הארץ לשנות שירות כמו תנועות הנוער, גוף זה מציע מקומות שונים לעשות בהם את המשימה ללא קשר לתנועות נוער (תוכלו לעיין באפשרויות הרחבות באתר התק"ם http://www.kibbutz.org.il/mesimot/welcome.htm).
במקביל לחתימתי בצופים לגרעין פנימיות התמיינתי ל"כפר הנוער מנוף".
התק"ם ממין באופן אישי, המועמדים בוחרים מקום שמעניין אותם, מגיעים לכנס אינטימי בן יומיים בד"כ בו הם בוחנים את המקום והמקום בוחן אותם.
בכל אופן על כל תהליך המיונים והמקומות השונים יש פרטים באתר הנ"ל, אני ממליץ להזדרז כי בינואר התק"ם כבר סוגר קומונות לשנת הלימודים הבאה.
 
ועכשיו לחוויה האישית: כפר הנוער מנוף היא פנימייה ל170 בני נוער בסיכון הנקלטים לכפר בגילאי 15 עד 17 ומגיעים לתקופה של 3 שנים. כל החניכים מגיעים בעקבות צו בית משפט או בעקבות בקשת גופים סוציאלים בקהילה (לשכות רווחה עירוניות), מנוף הוא מפלט אחרון לאותם בני נוער לפני מוסדות סגורים שונים, החניכים בכפר נפלטו מ3 עד 13 מסגרות שונות לפני הגעתם למנוף.
החניכים מגיעים לכפר לתקופות של שבועיים ומנהלים אורח חיים מלא בתוך הפנימייה.
הם גרים בפנימייה, לומדים בביה"ס מיוחד בתוך הכפר, זוכים לחוגים שונים, מסיבות בכפר, אירועים, מרכז למידה, מחשבים, מגרשי ספורט, משק חקלאי ועוד.מטרת הכפר היא להעניק לילדים את כל האמצעים אליהם זוכים שאר הנערים בארץ. השאיפה היא שכל הנערים יסיימו את תקופת ההתחנכות במנוף עם תעודת בגרות מינימלית ואם לא זה אז לפחות תעודת מקצוע (קונדיטאות, מכונאור רכב, עיצוב שיער,כלבנות ועוד'), בנוסף הכפר שואף לגייס את כל הנערים לצבא למרות שרובם מגיעים עם פטור.
 
תפקיד הש"ש בכפר הוא ללוות את הנערים בכל התחומים, עבודות בוקר בענפי המשק שהש"ש אחראים עליהם, כלבייה, דיר כבשים, גד"ש, חממות, אורווה ופינת חי, שיעורים בביה"ס, חוגים, חונכיות אישיות, הכנת אירועים ביחד עם החניכים עוד המון יוזמות חופשיות. למעשה כל ש"ש נהיה לאח בוגר של לפחות 3 נערים/ נערות.
 
אני מסכם את שנת השירות שלי כשנה משמעותית עקב המפגש המדהים עם הנערים הכל כך מיוחדים שנהיו חלק בלתי נפרד מחיי, המפגש עם שאר הש"ש (במנוף 15 ש"ש), המגורים המשותפים, החלוקה בהכל, הידע הרב ותחומי העניין השונים שהעשירו אותי, ההתמודדות עם מצבי הלחץ, עם רגשות הנערים, המרחק מהבית (הש"ש במנוף יוצאים הביתה פעם בשבועיים ולפעמים אף פעם בשלושה שבועות),הקושי הפיזי והמנטלי, ניצול כל הידע שצברתי בצופים בהדרכה, במפעלים שיכולתי להשתמש בו ולהביא אותו לידי ביטוי בפעיליות שונות עם החניכים כמו טקסי אש, בישולי שדה ,פעולות צבא, מחנאות, פעולות שונות בנושאים מגוונים ועוד.
 
לסיכום שנה נהדרת, זכיתי בשנה הזו להחשף למצוקה העצומה שקיימת במדינתנו, אין לנו לאן למהר ואפשר לעצור לרגע להושיט יד, לא תאמינו בכמה תזכו בזכות העצירה הזו, אני חושב שכל אחד יכול למצוא לו מקום מעניין לתרום בו בצורות שונות, השקיעו מעט מאמץ בבירורים ובמיונים ותרוויחו.
 
בהצלחה לכולכם.
 
 
 
 

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה