zofim.org.il
  
 


 
דף הבית » ארכיון הכתבות » כתבה: צופים מאחורי הסורגים

תמונה קטנה צופים מאחורי הסורגים פורסם על ידי מחלקת דרך המשך
בתאריך 4/3/2005
בכתבה זו צפו 4395 גולשים

שבט אופק

לא... שבט אופק איננו שבט רגיל...

עוברים בו פעולות בקבוצות... לומדים על צופיות מעשית... אבל כל זה לא מתבצע בעיר/בישוב... הוא מתבצע באגף הנוער של כלא השרון - כלא אופק.

התהליך התחיל לפני שנתיים ביוזמתה של ד"ר מרים גולן, מביה"ס לעבודה סוציאלית באוניברסיטת ת"א. ד"ר גולן מתעסקת בתחום של נוער בסיכון, וכחלק מהליווי וההנחיה שהיא נותנת למחלקת אחריות חברתית ודרך המשך היא עודדה את הפעילות המיוחדת הזו.

הרעיון שעומד מאחורי פעילות צופית בכלא הוא לחבר את קצה הרצף החינוכי ולהביא לנערים חוויה מהמקום החינוכי, להראות להם שפעילות צופית מתאימה לכל אחד.

נציגי המחלקה הגיעו לכלא ללא ידע מוקדם, בצורה הכי פשוטה שהם מכירים, עם חאקי ומערך פעולה ונכנסו לחיי הנערים - לא עניין אותם העבר של הנערים, מדוע הם נכנסו לכלא, איך מתמודדים עם אסירים...

המטרה שלהם הייתה אחת - להכיר לנערים את תנועת הצופים.

...הם הופתעו לגלות כי הנערים, בגילאי 15 – 18, היו צמאים לנושא של סוגיות של קבוצה, ערבות הדדית, "יחד"... דברים שהם מתמודדים איתם יומיום בכלא.

עם הזמן המדריכים קיבלו אישורים להכניס לכלא סנדות וחבלים, והתחילו להעביר לנערים פעולות צופיות מעשית - וזה הלהיב אותם עוד יותר.  הם גילו שצופים זה לא רק ל"חנונים"... באמצעות הצופיות המעשית אפשר לבנות למשל שער כדורגל... ומה שהם עוד גילו זה שלא ניתן לעשות זאת לבד, בשביל להרים פרויקט כזה חייב לעבוד יחד בצוות!

כמובן שהפעילות איננה קלה, היא מלווה בהרבה קשיים ובעיות. ישנם פערים מאוד גדולים בקבוצה (לדוגמה: ערבים - יהודים), אך כמו שכל קבוצה צופית מנסה להתמודד עם בעיות בקבוצה, גם הם מתמודדים ומצליחים.

בסוף השנה הראשונה הגיעו למצב שהרבה נערים מבקשים להצטרף לפעילות הצופית... אך אסור לשכוח, שהמטרה בכלא היא שהנערים ישתחררו ויצאו לחיים האמיתיים, ולכן ניסו לעשות שילוב של הצופים עם תהליך שיקום האסיר, ולחבר אותם לשבטים קיימים באזור מגוריהם. תהליך זה עדיין לא יצא אל הפועל כיוון שרוב הנערים יוצאים להוסטלים מסודרים ולא לבתים.

ביוני שנה שעברה, נערך טקס פתיחת שבט אופק - זוהי לא רק קבוצה צופית, זהו שבט כחלק משבטי התנועה, ובספטמבר כבר הייתה דרישה לפתיחה של קבוצה נוספת. בקיץ הם חוברו לפעילות של הנהגת ת"א וערכו ביקור באחד מימי מחנה הקיץ.

החיבור הזה בין הנערים לחניכים בתנועה איננו פשוט - מצד אחד, הם מסתכלים על החיים שלנו כחיים "אמיתיים" שלא היו להם. מצד שני, אנחנו מאוד רחוקים מהם ומתקשים לקבל אותם אל תוך חיינו - ה"אמיתיים". כל התהליך המדהים הזה מנפץ את הבועה שאנו נמצאים בה - הצופים כבר הרבה יותר פתוחים, ומראים שכולם יכולים לעשות ולפעול יחד, כי כולם שווים מבחינתנו. ה"ביחד" הזה בא ממקום של שיוויון ולא של פטרונות

ואם נסתכל קצת ל"אופק" (תרתי משמע)... הפנטזיה היא להפוך את הפעילות בכלא לחלק מהפעילות הרגילה של הנהגת שרון .מובן שלסיום חשוב לציין, כי המדריכים שעושים את העבודה הנפלאה הזו הם ארבעה בוגרי התנועה, השייכים למחלקת דרך המשך.

 

פרסם כתבה »


תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה