zofim.org.il
  
 


 
שבט תדהר
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » שבט תדהר » ארכיון הכתבות » כתבה: יום ירושלים!

תמונת מגזין יום ירושלים! פורסם על ידי באואר
בתאריך 3/6/2008
בכתבה זו צפו 1637 גולשים

 

 

יום ירושלים

יום ירושלים הוא יום חגה של ירושלים, בירת ישראל. מעמד של עיר כבירה הוא אולי סיבה מספיק טובה למסיבה, ובוודאי כשמדובר בעיר עם היסטוריה מפוארת בת 4,000 שנה, אבל מהי הסיבה המלאה שאנחנו מציינים את יום ירושלים, ולמה דווקא בכ"ח באייר?

העיר שחוברה לה יחדיו

יום ירושלים הוא יום חג, ומסמל את אחדות ירושלים כבירת ישראל. זה אולי נשמע לנו קצת מוזר היום - מה מיוחד ב"אחדות" ירושלים, ולמה בכלל מתכוונים כשאומרים שירושלים מאוחדת? 

 

הסיבה היא שבמשך כמעט 20 שנה ירושלים היתה מחולקת לשתיים. במלחמת העצמאות כבשה ירדן את החלק המזרחי של ירושלים. חלקה המערבי של ירושלים נותר בשליטת ישראל. במזרח ירושלים, באותו חלק שכבשה ירדן, נמצאים גם העיר העתיקה והכותל המערבי. באותה תקופה גם הכריזה ממשלת ישראל על ירושלים כבירתה. 19 שנים מאוחר יותר, במהלך מלחמת ששת הימים (בשנת 1967), פרצו כוחות הצנחנים של צה"ל לעיר העתיקה, דרך שער האריות, והניפו בכותל המערבי את דגל ישראל.

 

בטח ראיתם פעם את התמונה המפורסמת של החיילים שבוכים בכותל. היה זה רגע מאוד מרגש, כי הכותל המערבי הוא סמל חשוב ומרגש עבור העם היהודי, והייתה התרגשות גדולה כשהניפו את דגל ישראל בכותל.

 

חלקה המזרחי של ירושלים שב להיות תחת שליטה ישראלית. אחרי שצה"ל ניצח במלחמת ששת הימים, חלקה המזרחי של ירושלים וחלקה המערבי שבו ואוחדו. כשנה לאחר מכן, נקבע התאריך בו שוחררה ירושלים במלחמת ששת הימים, כ"ח באייר, כיום חגה הסמלי של ירושלים.

 

 

מה מיוחד בעיר ירושלים?

ירושלים היא לא סתם עוד עיר רגילה, ויש לה משמעות סמלית הרבה יותר עמוקה. ירושלים היא עיר קדושה לשלוש דתות - ליהדות, לנצרות ולאסלאם. היא מוזכרת בכתבים מאוד עתיקים, כבר לפני קרוב ל-4,000 שנה, וכנראה שבני האדם התגוררו בה אפילו מוקדם יותר. כשהמלך דוד הומלך, ירושלים היתה בידי היבוסים, וכמה שנים מאוחר יותר, דוד המלך כבש אותה והפך אותה לבירת הארץ. הוא גם הביא אליה את ארון הברית, ובנו, שלמה המלך, בנה בה את בית המקדש. ככה בעצם ירושלים הפכה להיות עיר קדושה.

 

במרוצת השנים (והיו הרבה שנים), השליטה בירושלים עברה בין מלכים, קיסרים ומצביאים רבים. בית המקדש נחרב, הוקם מחדש, ונחרב שוב, והיהודים גורשו, חזרו, וגורשו וחזרו. בנוסף לבית המקדש, נבנו בירושלים גם כנסיות (כמו כנסיית הקבר) ומסגדים (כמו מסגד אל-אקצא), וירושלים הפכה להיות עיר חשובה גם עבור הנוצרים והמוסלמים. גם שמה של ירושלים לא נותר ללא שינוי, ובין היתר, נקראה ירושלים גם "אליה קפיטולינה", בתקופה בה שלטו בה הרומאים.

 

דבר אחד שנשאר ללא שינוי מתקופת בית שני (התקופה בה היה קיים בית המקדש השני) ועד היום, הוא הכותל המערבי, שפעם היה רק אחד מתוך ארבעת הקירות שהקיפו את הרחבה בה עמד בית המקדש.

זאת הסיבה שבגללה הכותל המערבי נחשב קדוש כל כך ליהודים.

 

בשנים הרבות בהן יהודים חיו בגולה (כלומר, בארצות שאינן ישראל), תמיד נשמרה משמעותה המיוחדת של ירושלים, והיהודים בגולה חלמו להגיע אליה. זהו מקורה של הברכה "לשנה הבאה בירושלים", שהיה נהוג לקרוא בסוף תפילת יום הכיפורים, ובסוף ליל הסדר, בתקווה שבשנה הבאה יערכו את חשבון הנפש של יום הכיפורים, או יחגגו את חג הפסח, בירושלים. גם היום, יש אנשים שבאופן מסורתי מסיימים את התפילה או את ליל הסדר בברכה זו, אפילו אם הם נמצאים בירושלים.

 

הרבה ישראלים מרגישים קשר מיוחד עם ירושלים. נעמי שמר תיארה את המקום המיוחד של ירושלים בלבבות של האנשים, בשיר המפורסם "ירושלים של זהב", שאותו אתם בטח מכירים. השיר נכתב שלושה שבועות לפני שפרצה מלחמת ששת הימים, והראשונה ששרה אותו לפני קהל היתה הזמרת שולי נתן. אחרי שנכבש החלק המזרחי של ירושלים, נעמי שמר כתבה לו בית נוסף ואחרון, שתיאר את איחודה של העיר באופן שהביע את ההתרגשות שחשו הישראלים באותם ימים. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

כל הזכויות שמורות לאתר YNEY

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה